W związku z pandemią wirusa SARS-CoV2 żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od pierwszych dni wspierają policję i inne służby mundurowe w walce z zagrożeniem. Od niedawna robią to nie tylko na lądzie, ale także na wodzie.
Wspólne patrole, które Terytorialsi z 64 płockiego batalionu lekkiej piechoty realizują wspólnie z policją wodną to zadanie wyjątkowe. Po raz pierwszy od momentu formowania WOT żołnierze wykonują zadania patrolowe na wodzie. – Naszym zadaniem jest wspieranie innych służb w pełnieniu odpowiedzialnej służby, która ma pomóc w walce z koronawirusem. A ponieważ moi podwładni potrafią bezpiecznie poruszać się w środowisku wodnym, dlatego współpraca z policją rzeczną to dla nas doskonała okazja, by poszerzać swoje umiejętności – podkreśla dowódca 64 batalionu podpułkownik Jarosław Rzeźnicki.
Żołnierze WOT przechodzą bardzo różnorodne i wszechstronne szkolenia, które pomagają im wykonać powierzone zadania w różnym środowisku i warunkach. W zeszłym roku rozpoczęto m.in. szkolenia wodne, w czasie których wybrani żołnierze odbyli zajęcia z ratownictwa wodnego. – Współpracujemy zarówno z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, jak też z wyspecjalizowanymi jednostkami ratowniczo-gaśniczymi, które specjalizują się w ratownictwie wodnym. Teraz żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady OT, którzy służą w szeregach 64 blp wykorzystują zdobyte kwalifikacje – wyjaśnia oficer prasowy brygady ppor. Jolanta Maciaszek.
Współpracę z płockimi terytorialsami dobrze oceniają też policjanci - Naszym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo, spokój i porządek publiczny, ale również kontrolowanie przestrzegania przez obywateli obowiązujących obostrzeń i właśnie w tej kontroli płoccy żołnierze, czynnie nas wpierają. - relacjonuje oficer prasowy KM Policji w Płocku - mł.asp. Marta Lewandowska.
Podkreśla, że żołnierze i policjanci współpracują ze sobą już od jakiegoś czasu, więc nie ma żadnych kłopotów w porozumieniu. – Wszyscy nosimy mundury, znamy się też na patrolowaniu, a to główne zadanie jakie wykonują mieszane patrole. My cieszymy się z tego, że możemy w praktyce sprawdzić umiejętności, jakie nasi Terytorialsi nabyli na kursach w zeszłym roku – mówi ppor. Maciaszek.
„Odporna wiosna” to kryptonim operacji, którą terytorialsi prowadzą od ponad miesiąca. W jej ramach nie tylko prowadzą wspólne patrole z policją, ale także wspierają DPS-y, opiekują się kombatantami i osobami starszymi, pomagają w szpitalach, dystrybuują środki ochrony osobistej. Jak na razie tylko płoccy terytorialsi realizują swoje zadania nie tylko na lądzie, ale także na wodzie.
Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek
autor zdjęć: Źródło: WOT
komentarze