moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy medycy w drodze do Stanów Zjednoczonych

Dziewięciu wojskowych medyków poleciało dziś do Chicago, by z amerykańskimi lekarzami wymienić się doświadczeniami na temat opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. Lekarze, pielęgniarze i ratownik z Wojskowego Instytutu Medycznego wezmą udział w sympozjach naukowych, obejrzą także tymczasowy szpital na ponad 2000 pacjentów.

Dziś w południe do Stanów Zjednoczonych wyruszyła wojskowa misja medyczna. To efekt ustaleń prezydentów – Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Za ocean poleciała dziewięcioosobowa delegacja z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Tworzą ją lekarze: anestezjolodzy i kardiolog, pielęgniarze i ratownik medyczny. Większość z nich na początku kwietnia uczestniczyła w misji medycznej w Lombardii, w regionie, w którym wybuchła europejska fala pandemii koronawirusa.

– Misja w USA pozwoli na wymianę doświadczeń zarówno w wymiarze organizacyjnym, jak i klinicznym pomiędzy lekarzami z Polski i personelem medycznym ze Stanów Zjednoczonych – mówił tuż przed wyjazdem kpt. dr Jacek Siewiera, anestezjolog WIM i dowódca misji medycznej do Chicago w stanie Illinois. Wyjaśnił, że w czasie dziewięciodniowej misji medycznej lekarze, pielęgniarze i ratownik będą uczestniczyć w wielu wideokonferencjach i seminariach. – Będziemy także gościć w dużych medycznych centrach klinicznych i uniwersyteckich. Mamy zaplanowane spotkania ze sztabami kryzysowymi oraz ekspertami stanowego centrum koordynacji COVID-19. Będziemy obserwować metody wybrane przez naszych amerykańskich partnerów do zwalczania epidemii i ograniczania jej skutków – podkreślił kpt. Siewiera. Lekarz przyznał też, że cenne będą dla nich informacje dotyczące farmakoterapii, zwłaszcza, że niektóre leki są teraz w fazie testów. – Chcemy, by wiedza dotycząca organizacji szpitala, jak i aspektów klinicznych, m.in. na temat skuteczności leków na COVID-19, była zaimplementowana w Polsce. Żebyśmy nie musieli po omacku szukać leków i metod, które przynoszą najlepsze rezultaty, a wprowadzali rozwiązania już sprawdzone – dodał dowódca wojskowej misji medycznej.

Polscy medycy będą także rozmawiać z personelem medycznym, architektami i wykonawcami powstającego z udziałem amerykańskiej Gwardii Narodowej największego tymczasowego szpitala w Chicago, w którym jednocześnie będzie mogło przebywać ponad 2200 pacjentów zakażonych koronawirusem. Szpital powstaje w centrum kongresowym McCormick. – Chcemy podzielić się radą i doświadczeniem, bo obserwowaliśmy budowę tymczasowego, kontenerowego szpitala w Bergamo, który był przeznaczony wyłącznie dla pacjentów wymagających intensywnej terapii, czyli takiej, która ratuje ich życie – powiedział kpt. Siewiera.

Anestezjolog z WIM podczas konferencji prasowej przyznał, że niezwykle ważny będzie czas, który spędzą w amerykańskich szpitalach. – Zespół będzie zaangażowany na oddziałach intensywnej terapii do bezpośredniej konsultacji klinicznej pacjentów z COVID-19 – poinformował kpt. Siewiera. Zaznaczył jednak, że polscy anestezjolodzy nie będą w Chicago odpowiadać za leczenie, a pełnić funkcje doradcze dla amerykańskich medyków. Jak mówi, właśnie podczas bezpośredniego kontaktu z pacjentem można się najwięcej nauczyć. – Uczyć się będziemy w dużej mierze z obserwacji klinicznej pacjenta. Zaobserwujemy, jak w wyniku różnego ustawienia respiratorów zmienia się stan chorego, jak reaguje na dawkowanie leków itp. To bezcenne wiadomości, nie da się tej wiedzy zdobyć przez Internet – dodał.

To już trzecia wojskowa misja medyczna dotycząca koronawirusa. Na początku kwietnia medycy z WIM byli we Włoszech. W środę do Słowenii z trzydniową misją ekspercką wyruszyło czterech lekarzy ze stołecznego szpitala.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpt. Robert Suchy CO / MON, st.szer Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Strażacy ruszają do akcji
Kurs z dzwonem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rakiety dla Jastrzębi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Szarża „Dragona”
Ocalały z transportu do Katynia
Głos z katyńskich mogił
V Korpus z nowym dowódcą
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ogień w podziemiu
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Sprawa katyńska à la española
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Na straży wschodniej flanki NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Charge of Dragon
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Odstraszanie i obrona
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ramię w ramię z aliantami
Mundury w linii... produkcyjnej
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Barwy walki
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO