moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Strzelnica w powiecie” powstaje w Tryńczy

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę na budowę pierwszego obiektu w ramach programu „Strzelnica w powiecie”. Inwestycja powstaje w podkarpackim Głogowcu w gminie Tryńcza. Jej koszt to 1 mln 995 tys. zł, ale 1,5 mln z tej kwoty pokryje MON. – Zakładamy, że późnym latem lub wczesną jesienią będzie można korzystać ze strzelnicy – mówi Dominika Kozak z Urzędu Gminy Tryńcza.

Konkurs „Strzelnica w powiecie” MON zorganizowało, by wesprzeć rozbudowę infrastruktury strzeleckiej w kraju oraz umożliwić tego rodzaju szkolenia uczniom klas mundurowych, członkom organizacji proobronnych i żołnierzom.
Projekt był adresowany do jednostek samorządu gminnego, powiatowego lub wojewódzkiego. Samorządy, które w nim startowały, musiały spełniać określone przez resort wymagania. Przede wszystkim posiadać nieruchomość pod budowę strzelnicy oraz pokryć co najmniej 20 procent kosztów inwestycji. Została już rozstrzygnięta druga edycja „Strzelnicy w powiecie”.

 

Pierwsza będzie w małym Głogowcu

– W tej edycji konkursu wyłoniono 10 podmiotów. W wymaganym terminie cztery z nich złożyły dokumenty konieczne do zawarcia umowy – informuje ppłk Waldemar Krzyżanowski z Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” w MON. Wśród zakwalifikowanych znalazła się oferta, którą złożyły władze gminy Tryńcza na Podkarpaciu.

– Staramy się być gminą prorozwojową i uwzględniać potrzeby naszej lokalnej społeczności, w tym rosnące zainteresowanie sportami strzeleckimi. Dysponowaliśmy też nieruchomością o dobrej lokalizacji, która świetnie nadawała się na tego typu obiekt. Dlatego złożyliśmy wniosek – mówi Dominika Kozak z Urzędu Gminy Tryńcza.

Pierwsza strzelnica w ramach programu MON stanie w małej miejscowości Głogowiec. Umowa na budowę została zawarta kilka dni temu. Podpisali ją Ryszard Jędruch, wójt gminy Tryńcza oraz w imieniu ministra obrony gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Łączna kwota inwestycji to 1 mln 995 tys. zł, ale 1,5 mln zł z tej sumy pokryje resort obrony. Pieniądze pozwolą na sfinansowanie prac budowlanych oraz zakup pierwszego wyposażenia strzelnicy.

– Bardzo się cieszymy, że dzięki konkursowi możemy skorzystać z dodatkowych środków. Bez tego trudno byłoby nam zrealizować tę inwestycję – mówi Dominika Kozak. Dodaje, że prace budowlane w Głogowcu trwają już od ponad miesiąca. – Nasza umowa z wykonawcą określa termin ich zakończenia na koniec sierpnia. Myślę, że późnym latem lub wczesną jesienią będzie można już korzystać z nowego obiektu – zapowiada.

Wkrótce kolejne strzelnice

Ze strzelnicy w Głogowcu będzie mogło korzystać jednocześnie co najmniej sześć osób. Obiekt umożliwi strzelanie z odległości 100 metrów, z różnych linii otwarcia ognia. Będzie można także prowadzić ogień pojedynczy lub ciągły.

Poza mieszkańcami gminy strzelnica będzie otwarta także dla członków organizacji proobronnych (do 30 godzin miesięcznie), uczniów klas mundurowych (również do 30 godzin) oraz żołnierzy (do 100 godzin miesięcznie). Na szkolenie do Głogowca będą mogli przyjeżdżać np. wojskowi z jednostek zlokalizowanych w odległym o ok. 40 km Rzeszowie lub Jarosławiu, który znajduje się ok. 25 km od Tryńczy.

Podkarpacka gmina jest pierwszą, która realizuje budowę w ramach programu „Strzelnica w powiecie”. Ale jak zapewnia gen. bryg. Artur Dębczak, niebawem podobne umowy podpiszą także wójt gminy Domaniów (woj. dolnośląskie), burmistrz Myszkowa (woj. śląskie) oraz starosta powiatu przysuskiego (woj. mazowieckie). W tym roku do użytku samorządy mają przekazać w sumie cztery, stumetrowe strzelnice dofinansowane przez resort obrony narodowej.

Program „Strzelnica w powiecie” ruszył w 2018 roku. Od tego roku jego realizacją zajmuje się Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Prowadzi ono także takie programy jak „Paszport” adresowany do organizacji proobronnych, Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe i Oddziały Przygotowania Wojskowego oraz Legię Akademicką skierowaną do studentów, którzy chcą odbyć przeszkolenie wojskowe. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. Paweł Bednarczyk, arch. BdsPZŻ

dodaj komentarz

komentarze


Krwawa noc pośród puszczy
 
Zawsze gotowi do pomocy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Śladami ojca
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Ryś” z laserem
Abramsy w pętli
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Pierwsza Drużyna” na start
Bohater odtrącony
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Po śladach polskich bohaterów
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojna w świętym mieście, epilog
Układ nerwowy Mieczników
Cień atomowej zagłady
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
By Polska była bezpieczna
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Serwis K9 w Polsce
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Wszystkie misje AWACS-a
Mobilne dowodzenie
„Grand Quadriga ‘24”
Pytania o europejską tarczę
Flota Bayraktarów w komplecie
Nowe zadania szefa SKW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Na straży nieba
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO