W ubiegłym tygodniu, nurkowie Dywizjonu Okrętów Wsparcia realizowali szkolenie w zakresie wykonywania prac podwodnych z użyciem narzędzi hydraulicznych. Zajęcia odbywały się z Porcie Wojennym Gdynia z pokładu okrętu ratowniczego ORP Lech.
Wykonywanie prac podwodnych z wykorzystaniem narzędzi hydraulicznych, takich jak: nożyce, rozpieracz oraz nożyco-rozpieracz to jeden z elementów szkolenia nurkowego. Podtrzymywanie umiejętności pracy z tymi urządzeniami, które dysponują mocą cięcia 100 ton, wymaga od nurków dużej ostrożności i precyzji. Oprócz wyżej wymienionych prac podwodnych, nurkowie odbywali treningi ciśnieniowe w komorze dekompresyjnej. Są one niezbędny do utrzymania tzw. „kondycji nurkowej” czyli ciągłej gotowości do wykonywania zadań podwodnych na średnich i dużych głębokościach.
Dywizjon Okrętów Wsparcia jest jedną z najmłodszych jednostek polskiej Marynarki Wojennej, jednakże dysponuje doświadczoną kadrą i sprawdzonym wielokrotnie wyposażeniem. W jego skład wchodzą m. in. dwa duże okręty ratownicze ORP Lech i ORP Piast, okręt szkolny ORP Wodnik, dwa kutry ratownicze ORP Maćko i ORP Zbyszko oraz Brzegowa Grupa Ratownicza. Jednostka przeznaczona jest między innymi do poszukiwania i ewakuacji rozbitków, ratowania życia na morzu oraz współdziałania w zakresie wspólnego szkolenia z jednostkami organizacyjnymi systemu Morskiej Służby Poszukiwania i Ratowania Życia (SAR). Udziela także pomocy statkom i okrętom w zakresie zwalczania przecieków, awarii systemu wodnego, holowania i ściągania z mielizny oraz walki z pożarami. Wykwalifikowana kadra dywizjonu prowadzi prace podwodne w zakresie oczyszczania red, portów i torów wodnych z zatopionej techniki wojskowej, a także wspiera procesy dydaktyczne realizowane przez Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP oraz Akademię Marynarki Wojennej.
Tekst: kmdr. por. Radosław Pioch
autor zdjęć: kpt. mar. Paweł Jóźkiw / 3.FO
komentarze