W ramach realizacji dostaw będących efektem umowy na dostawę inżynieryjnych robotów wsparcia misji EOD/IED usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych pierwszy robot saperski trafił do 2 Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu.
To pierwszy z trzydziestu pięciu robotów wsparcia misji EOD/IED które zostaną dostarczone do jednostek Dowództwa Generalnego RSZ do końca 2021 roku. W bieżącym roku przekazanych zostanie jeszcze siedemnaście egzemplarzy.
Zdalnie sterowane roboty saperskie umożliwiają pracę saperów bez konieczności narażania ich na bezpośrednie zagrożenia pochodzące od przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
Dzięki wdrożeniu tego sprzętu saperzy rozwijają swoje zdolności w zakresie przeciwdziałania urządzeniom wybuchowym oraz mogą skuteczniej służyć społeczeństwu.
Robot patrolowo-przenośny (RPP) model Robot Inżynieryjny 1806 (RI 1806) jest robotem przeznaczonym dla wojsk inżynieryjnych wspomagających działanie pododdziałów rozpoznania inżynieryjnego EOD. Został zaprojektowany do prowadzenia działań w bezpośredniej styczności wojsk przez pododdziały rozpoznania inżynieryjnego. Robot może działać zarówno w terenie otwartym, w otoczeniu dróg, jak i w terenie zurbanizowanym, także wewnątrz budynków.
W zależności od konfiguracji i wyposażenia RPP może być wykorzystywany w następujących sytuacjach:
Sprawdzanie samochodów osobowych i ciężarowych, samolotów i budynków pod kątem obecności materiałów (przedmiotów) niebezpiecznych;
Wykrywania oparów materiałów wybuchowych, w tym zawartych w UXO, EFP i IED;
Wykrywania skażeń chemicznych BTS i TSC;
Wykrywania BMR;
Odkrywania ukrytych (zamaskowanych) UXO, EFP i IED w zakresie stateczności mobilnej platformy bazowej MPB;
Zobrazowania zawartości podejrzanych obiektów/paczek mogących zawierać materiały niebezpieczne;
Zobrazowania miejsca rozpoznawanego przy zapewnieniu obrazu wysokiej rozdzielczości, w tym zdolności do wykonywania zbliżeń;
Przekazywanie danych z kamery przedniej i tylnej MPB poprzez bezprzewodową transmisję audio i wideo do konsoli sterowania w czasie zbliżonym do rzeczywistego;
Wykonywanie przez żołnierzy zadań w krytycznych sytuacjach bez narażenia życia.
Źródło: DGRSZ
autor zdjęć: 2 ps
komentarze