moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister obrony z wizytą na Litwie

Polska i litewska brygada będą ze sobą ściśle współpracować, a ich działania będą koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północny Wschód z Elbląga. – Wspólne ćwiczenia i praca nad planami to elementy, które budują bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO – tak o współpracy z Litwinami mówił minister Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Wilnie.

Dziś w Wilnie odbyła się litewsko-polska Rada Ministrów Obrony. W spotkaniu uczestniczył Mariusz Błaszczak, szef polskiego resortu oraz jego litewski odpowiednik Raimundas Karoblis. Politycy omówili między innymi kwestię zacieśnienia współpracy sił zbrojnych obu państw.

Natomiast szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Rajmund T. Andrzejczak i szef obrony Republiki Litewskiej gen. broni Valdemaras Rupšys podpisali notę akcesyjną o afiliacji dwóch brygad: 15 Brygady Zmechanizowanej oraz litewskiej „Iron Wolf” do Wielonarodowej Dywizja Północny Wschód. Ta natowska jednostka stacjonuje w Elblągu, a jej głównym zadaniem jest koordynacja działalności Batalionowych Grup Bojowych NATO, które znajdują się na wschodniej flance Sojuszu.

– Współpracujemy razem zarówno w ramach Unii Europejskiej, jak i NATO. Dzięki podpisanym dziś dokumentom ta współpraca będzie ściślejsza – mówił dziś w Wilnie minister Mariusz Błaszczak. – Wspólne ćwiczenia wojskowe i wspólna praca nad planami to elementy, które budują bezpieczeństwo na wschodniej flance Sojuszu – podkreślił. Szef MON zwrócił także uwagę na fakt, iż zarówno Polska, jak i Litwa przeznaczają 2 proc. PKB na obronność, a „wspólna historia jest elementem naszej tożsamości”.

Polska delegacja spotkała się także z prezydentem Litwy, Gitanasem Nausėdą, który podkreślał bliską współpracę obu państw w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. — Nasze kraje identyfikują wspólne zagrożenia, dlatego w ich obliczu szczególnie ważne jest wzajemne wsparcie i wspólne przygotowanie – mówił. Głos zabrał także Raimundas Karoblis, minister obrony Litwy. – Podpisane dziś porozumienie opiera się na tym, że jednakowo postrzegamy zagrożenia. Mamy także bardzo podobne stanowiska dotyczące spraw bezpieczeństwa, które prezentujemy w NATO – zaznaczył. Litewskie ministerstwo obrony podkreśla, że porozumienie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa Przesmyku Suwalskiego.

Decyzja o podporządkowaniu polskiej 15 Brygady Zmechanizowanej i litewskiej Brygady Zmechanizowanej „Iron Wolf” dowództwu Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód zapadła w ubiegłym roku. Wówczas prezydenci obu państw podpisali listy intencyjne dotyczące tej kwestii, a także zawarli porozumienie o utworzeniu bezpiecznego łącza do wymiany informacji radiolokacyjnych między polskimi i litewskimi siłami zbrojnymi.

Jednak to nie jedyny militarny aspekt, który łączy oba państwa. Polscy i litewscy żołnierze służą ramię w ramię w Wielonarodowej Brygadzie, która stacjonuje w Lublinie, a marynarze, w ramach odbywającej się regularnie operacji „Open Spirit” poszukują amunicji zalegającej na dnie Morza Bałtyckiego i likwidują ją. Polscy piloci F-16 w ramach misji „Baltic Air Policing” strzegą przestrzeni powietrznej nad Litwą. W obu państwach stacjonują także Batalionowe Grupy Bojowe NATO.

Nie mniej zaawansowana jest polsko-litewska współpraca na Mazurach. W latach 1997-2008 w Orzyszu stacjonował Litewsko-Polski Batalion Sił Pokojowych. Od kilku lat żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej współdziałają z litewskimi „żelaznymi wilkami”, a półtora roku temu została zacieśniona współpraca między polskim 2 Batalionem Zmechanizowanym oraz litewskim Uhlan Birutė. – To batalion, który ma bardzo duże doświadczenie w sprawach dotyczących logistyki. Choć jest w strukturach „Żelaznego wilka”, funkcjonuje samodzielnie, więc w tej kwestii możemy czerpać bezpośrednio od naszych kolegów. Litwini są natomiast bardzo zainteresowani prowadzonymi w Polsce szkoleniami strzelców wyborowych, a także plutonów rozpoznania oraz plutonu przeciwpancernego – mówi ppłk Adam Krysiak, dowódca 2 bz. – Wymieniamy się także doświadczeniami związanymi z działalnością sztabową, wkrótce odbędą się też kolejne wspólne manewry – dodaje dowódca.

Pierwsze  ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Łasica ‘20”  już 4 lutego. Kolejne wspólne szkolenie żołnierzy odbędzie w marcu na Litwie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojsko inwestuje w Limanowej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Weterani i bokser „Master”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Przygotowania czas zacząć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Optyka dla żołnierzy
Psiakrew, harmata!
Ocalały z transportu do Katynia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Animus Fortis, czyli mężny duch
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, epilog
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Prawda o zbrodni katyńskiej
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Hiszpański palimpsest
Odstraszanie i obrona
Cena wolności
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Rakiety dla Jastrzębi
Ogień w podziemiu
Szpej na miarę potrzeb
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
V Korpus z nowym dowódcą
NATO na północnym szlaku
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w Ukrainie oczami medyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO