moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister obrony z wizytą na Litwie

Polska i litewska brygada będą ze sobą ściśle współpracować, a ich działania będą koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północny Wschód z Elbląga. – Wspólne ćwiczenia i praca nad planami to elementy, które budują bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO – tak o współpracy z Litwinami mówił minister Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Wilnie.

Dziś w Wilnie odbyła się litewsko-polska Rada Ministrów Obrony. W spotkaniu uczestniczył Mariusz Błaszczak, szef polskiego resortu oraz jego litewski odpowiednik Raimundas Karoblis. Politycy omówili między innymi kwestię zacieśnienia współpracy sił zbrojnych obu państw.

Natomiast szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Rajmund T. Andrzejczak i szef obrony Republiki Litewskiej gen. broni Valdemaras Rupšys podpisali notę akcesyjną o afiliacji dwóch brygad: 15 Brygady Zmechanizowanej oraz litewskiej „Iron Wolf” do Wielonarodowej Dywizja Północny Wschód. Ta natowska jednostka stacjonuje w Elblągu, a jej głównym zadaniem jest koordynacja działalności Batalionowych Grup Bojowych NATO, które znajdują się na wschodniej flance Sojuszu.

– Współpracujemy razem zarówno w ramach Unii Europejskiej, jak i NATO. Dzięki podpisanym dziś dokumentom ta współpraca będzie ściślejsza – mówił dziś w Wilnie minister Mariusz Błaszczak. – Wspólne ćwiczenia wojskowe i wspólna praca nad planami to elementy, które budują bezpieczeństwo na wschodniej flance Sojuszu – podkreślił. Szef MON zwrócił także uwagę na fakt, iż zarówno Polska, jak i Litwa przeznaczają 2 proc. PKB na obronność, a „wspólna historia jest elementem naszej tożsamości”.

Polska delegacja spotkała się także z prezydentem Litwy, Gitanasem Nausėdą, który podkreślał bliską współpracę obu państw w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. — Nasze kraje identyfikują wspólne zagrożenia, dlatego w ich obliczu szczególnie ważne jest wzajemne wsparcie i wspólne przygotowanie – mówił. Głos zabrał także Raimundas Karoblis, minister obrony Litwy. – Podpisane dziś porozumienie opiera się na tym, że jednakowo postrzegamy zagrożenia. Mamy także bardzo podobne stanowiska dotyczące spraw bezpieczeństwa, które prezentujemy w NATO – zaznaczył. Litewskie ministerstwo obrony podkreśla, że porozumienie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa Przesmyku Suwalskiego.

Decyzja o podporządkowaniu polskiej 15 Brygady Zmechanizowanej i litewskiej Brygady Zmechanizowanej „Iron Wolf” dowództwu Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód zapadła w ubiegłym roku. Wówczas prezydenci obu państw podpisali listy intencyjne dotyczące tej kwestii, a także zawarli porozumienie o utworzeniu bezpiecznego łącza do wymiany informacji radiolokacyjnych między polskimi i litewskimi siłami zbrojnymi.

Jednak to nie jedyny militarny aspekt, który łączy oba państwa. Polscy i litewscy żołnierze służą ramię w ramię w Wielonarodowej Brygadzie, która stacjonuje w Lublinie, a marynarze, w ramach odbywającej się regularnie operacji „Open Spirit” poszukują amunicji zalegającej na dnie Morza Bałtyckiego i likwidują ją. Polscy piloci F-16 w ramach misji „Baltic Air Policing” strzegą przestrzeni powietrznej nad Litwą. W obu państwach stacjonują także Batalionowe Grupy Bojowe NATO.

Nie mniej zaawansowana jest polsko-litewska współpraca na Mazurach. W latach 1997-2008 w Orzyszu stacjonował Litewsko-Polski Batalion Sił Pokojowych. Od kilku lat żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej współdziałają z litewskimi „żelaznymi wilkami”, a półtora roku temu została zacieśniona współpraca między polskim 2 Batalionem Zmechanizowanym oraz litewskim Uhlan Birutė. – To batalion, który ma bardzo duże doświadczenie w sprawach dotyczących logistyki. Choć jest w strukturach „Żelaznego wilka”, funkcjonuje samodzielnie, więc w tej kwestii możemy czerpać bezpośrednio od naszych kolegów. Litwini są natomiast bardzo zainteresowani prowadzonymi w Polsce szkoleniami strzelców wyborowych, a także plutonów rozpoznania oraz plutonu przeciwpancernego – mówi ppłk Adam Krysiak, dowódca 2 bz. – Wymieniamy się także doświadczeniami związanymi z działalnością sztabową, wkrótce odbędą się też kolejne wspólne manewry – dodaje dowódca.

Pierwsze  ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Łasica ‘20”  już 4 lutego. Kolejne wspólne szkolenie żołnierzy odbędzie w marcu na Litwie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Jakie limity dla przyszłych oficerów?
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Nowa era polskiego lotnictwa
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Battalions of the Future
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Kolejne Czarne Pantery dotarły do Polski
Sonda dla Jastrzębia
Pantera przejdzie do historii
Z prądem i pod prąd
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Coraz więcej Alpha Scramble
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Tarcza i miecz
„Mewa” na północnym szlaku
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Walka w dwóch światach
Przyszłością wojsk pancernych jest działanie różnych środowisk
Patrioty pod Płockiem
Flanka pod strażą
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Trwa nabór do szkół podoficerskich
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
„Wielka ucieczka” okiem historyka
Premiery Grupy WB na targach zbrojeniowych
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Dwa marzenia spełnione naraz
Kolejne F-35 lecą do Polski
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Prawie 9 tys. osób wybrało „Wakacje z wojskiem”
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
„Kryzysowy” Jaśmin
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Kolejne nominacje w strukturach armii
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tysiące Piorunów dla Polski i sojuszników
Resort o przyszłości M28, Black Hawków i i MiG-ów 29
Zmarł gen. Mirosław Różański
F-15 dla Polski?
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Wojsko szuka tłumaczy, psychologów i BHP-owców na misje
Test testu
Abordaż z polskim wsparciem
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Gorący lipiec PKW Łotwa
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO