„Fight smart not hard” – to hasło, które przyświeca żołnierzom z siedemnastu państw, w tym blisko tysiącu polskim uczestnikom ćwiczenia taktycznego z wojskami, pod kryptonimem Combined Resolve XIII.
„Fight smart not hard - walczcie mądrze nie ciężko” – to hasło, które wypowiedział kierownik ćwiczenia gen. dyw. Stanisław Czosnek na jego początku, i które przyświeca ćwiczącym żołnierzom.
Ten szkoleniowy sprawdzian realizowany jest na placach ćwiczeń oraz w międzynarodowym centrum treningowym Joint Multinational Readiness Centre (JMRC) w bawarskim Hohenfels w Niemczech.
Ze strony polskiej w Combined Resolve XIII udział biorą żołnierze dowództwa Czarnej Dywizji oraz jednostek bezpośrednio podległych. Natomiast pancerno-zmechanizowane zgrupowanie batalionowe tworzą głównie żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17WBZ) oraz 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc).
Piątek, 24 stycznia br. to już kolejny dzień taktycznych zmagań, jakim czoła musieli stawić uczestnicy ćwiczenia Combined Resolved XIII. Tego dnia po intensywnym czasie przygotowań ćwiczące pododdziały wyruszyły do tak zwanego „boxu”, czyli miejsca działań taktycznych.
Przed żołnierzami pancerno-zmechanizowanego zgrupowania batalionowego kolejne dziewięć dni i nocy nie tylko zmagań z przeciwnikiem, czy niesprzyjającymi warunkami pogodowymi oraz trudnym terenem, ale nade wszystko to czas współpracy i wymiany doświadczeń.
Natomiast przed żołnierzami dowództwa Czarnej Dywizji, którzy tworzą dowództwo ćwiczenia wiele wyzwań, nie tylko militarnych, ale również związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa ludności lokalnej w ogarniętym konfliktem zbrojnym kraju. Wciąż zmieniająca się sytuacja ma istotny wpływ i wielkie znaczenie podczas procesu podejmowania decyzji.
Ogromną wagę przykłada się do działań niekinetycznych, których najistotniejszym przejawem jest współpraca cywilno-wojskowa i zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej. Podczas ćwiczenia żołnierze biorą udział w spotkaniach z lokalnymi władzami, czy przedstawicielami organizacji pomocowych i humanitarnych, których głównym celem jest stworzenie społecznego zrozumienia dla realizowanych działań zbrojnych.
Ponadto wielkie znaczenie ma stworzone środowisko informacyjne. Na potrzeby ćwiczenia zorganizowano nie tylko tradycyjne media, takie jak telewizja, ale również wykorzystano możliwości internetu, w tym media społecznościowe.
Tekst: mjr Artur Pinkowski
autor zdjęć: mjr Artur Pinkowski
komentarze