moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Historia II wojny światowej nadal potrzebuje narratorów

Gdy dowiedziałem się o pomyśle postawienia w Cassino memoriału ku pamięci gen. Władysława Andersa, nie miałem żadnych wątpliwości – „Polska Zbrojna” wesprze tę ideę. Z miejsca objęliśmy projekt patronatem medialnym i zaangażowaliśmy się w kampanię promującą ten szczytny cel. Kultywowanie pamięci o naszych bohaterach jest wszak statutowym zadaniem Wojskowego Instytutu Wydawniczego, realizowanym na co dzień na łamach „Polski Zbrojnej”, na portalu informacyjnym czy w kwartalniku historycznym. Takie kampanie jak „Polacy bohaterom Monte Cassino” są naturalnym uzupełnieniem publikacji, które możecie znaleźć w naszych wydawnictwach.

Rozmawiając w redakcji o zaangażowaniu się w projekt, przypomnieliśmy sobie nasze wizyty na Monte Cassino. Słynne wzgórze, piękny cmentarz, podniosła atmosfera. Zdaliśmy sobie jednak sprawę, że odwiedzamy to miejsce tylko przy okazji obchodów rocznicowych. A jak wygląda ono w zwykły dzień? Czy znajdujące się tam elementy upamiętnienia wystarczająco dobrze opowiadają historię, która wydarzyła się tam wiosną 1944 roku? Czy gdyby na zbocza Monte Cassino trafił turysta, który nie zna wydarzeń II wojny światowej, to czy taka wizyta pomogłaby mu zrozumieć, jak polscy żołnierze trafili na Półwysep Apeniński i jaki był ich udział w wyzwoleniu Włoch? W imię jakich ideałów przeszło tysiąc żołnierzy 2 Korpusu Polskiego zginęło w walkach o Monte Cassino?

Poczuliśmy, że w tym symbolicznym dla każdego polskiego serca miejscu brakuje narracji historycznej. Opowieści o tysiącach żołnierzy z orłem na hełmach, którzy daleko od własnego domu walczyli „o wolność naszą i waszą”. Z tej konstatacji zrodził się pomysł wytyczenia na zboczach Monte Cassino ścieżki edukacyjnej, która przypomni o udziale naszych żołnierzy w pokonaniu nazistowskich Niemiec. Będzie ona uzupełnieniem pomników i sprawi, że ta polska nekropolia w środkowych Włoszech nie będzie budziła zdziwienia, a należny spoczywającym tam żołnierzom szacunek.

Inicjując projekt „Polacy bohaterom Monte Cassino” musieliśmy sobie także odpowiedzieć na jedno, podstawowe pytanie: czy w ogóle potrzebny jest jeszcze jeden pomnik. Czy II wojna światowa nie została już opisana na tyle dobrze, że kolejna ścieżka edukacyjna będzie rzeczywiście spełniać swoją rolę? Odpowiedź na te wątpliwości przyszła z nieoczekiwanej strony. Oto władze Federacji Rosyjskiej po raz kolejny oskarżyły Polskę o współudział w wywołaniu najkrwawszego konfliktu zbrojnego wszech czasów. Ruszyła machina kłamstwa.

Nie możemy patrzeć z boku na takie działania i uspokajać się twierdzeniem, że mądrzy ludzie wiedzą, jak było. Świadkowie tamtych wydarzeń odchodzą, II wojna światowa staje się coraz częściej jeszcze jednym wydarzeniem, o którym uczniowie czytają w podręcznikach. Młode pokolenia mają z nią coraz słabszy związek osobisty, bo nie zdążyły poznać swoich przodków, którzy walczyli i ginęli w obronie wolnego świata. Polska musi czynnie opowiadać o przebiegu II wojny światowej. Prawda jest po naszej stronie. Jesteśmy to winni wszystkim tym, którzy w imię sojuszniczych ideałów przelewali swoją krew.

Maciej Podczaski , dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego

dodaj komentarz

komentarze


Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
 
Javelin gwarantuje skuteczność
Szczyt NATO już w poniedziałek
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Co ze sprawdzianem z WF?
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Sukcesy żołnierzy na AFN
Kontyngent do zmiany
Rusza PKW Islandia
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Desantowanie z transportowego giganta
Wilki znów na Mazurach
Nowe książeczki wojskowe
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Wisła i Narew w Sejmie
Combining Two Worlds
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Polak najlepszym podoficerem NATO
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Groty dla proobronnych
Podwodne centrum przyszłości
Abramsy dla 1 Brygady
Stalowy człowiek
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żołnierze bez testów z WF-u
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Psy (w) WOT
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Kat warszawskiego getta przed sądem
Lato w wojskowym klimacie
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Kurs na dyplomację
Ankona – bitwa po polsku
Wiosłują dla Emily
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Afganistan: powrót do domu
„Zginęli, bo byli Polakami”
Abrams – czołg z najwyższej półki
Afganistan. Czas wracać do domu
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Course on Diplomacy
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
V-2 leci do aliantów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Lufy prosto z Huty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO