Kolejne zgłoszenia dla patrolu rozminowania nr 14 z 2 Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego, już 300 w tym roku. W Toruniu przy ulicy Strabanda podczas prowadzenia prac ziemnych na budowie osiedla bloków mieszkalnych operator koparki natrafił na przedmiot metalowy.
Po dokładniejszym obejrzeniu pracownicy stwierdzili, że znaleziony przedmiot jest najprawdopodobniej niewybuchem z okresu II wojny i powiadomili Policję. Dyżurny Komisariatu Policji Toruń Śródmieście powiadomił oficera dyżurnego jednostki, że na terenie budowy znaleziono bombę.
Po przybyciu na miejsce dowódca patrolu wz. sierż. Sławomir Derucki po rozpoznaniu znaleziska stwierdził, że znaleziony niewybuch jest bombą lotniczą FAB-250 produkcji radzieckiej. Określono strefę bezpieczeństwa. Ze względu na wielkość bomby ewakuowano pracowników firmy budowlanej i mieszkańców z pięciu bloków przyległych do miejsca znalezienia.
Po zakończeniu ewakuacji bomba została wydobyta z wykopu i załadowana na pojazd i przetransportowana do wyznaczonego rejonu niszczeń zlokalizowanego na poligonie Toruńskim i zniszczona. Kolejny raz okazało się, ze zamontowane urządzenia dźwigowe na pojazdach nie tylko ułatwiają pracę ale przede wszystkim podnoszą bezpieczeństwo żołnierzy.
W Siłach Zbrojnych RP funkcjonuje 39 patroli rozminowania i dwie grupy nurków minerów.
Należy pamiętać, że mimo upływu kilkudziesięciu lat od zakończenia działań wojennych niewybuchy i niewypały stanowią duże niebezpieczeństwo dla społeczeństwa, mienia oraz środowiska naturalnego w przypadku niewłaściwego obchodzenia się z nimi. Samodzielne wydobywanie lub ich przemieszczanie grozi kalectwem lub śmiercią. W przypadku zauważenia takiego przedmiotu należy bezzwłocznie poinformować o tym fakcie jedną ze służb tj. Państwową Straż Pożarną, Straż Graniczną, Lasy Państwowe lub Straż Miejską, a najlepiej Policję, oznakowując miejsce jego znalezienia i zachować szczególną ostrożność.
Tekst: mjr Sylwester Ludwiczak
autor zdjęć: st. szer. Bartosz Hulisz
komentarze