moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rozmowy z tymi, którzy przetrwali piekło wojny…

…doświadczyli Auschwitz, nacierali pod Monte Cassino, walczyli na barykadach powstańczej Warszawy czy trwali pod huraganowym ogniem szturmując stolicę III Rzeszy – Berlin. Mimo to żaden z weteranów, który o tym opowiedział w książce „Jedno z moich imion brzmi życie” nie czuje się bohaterem. Nie chcieliby tego piekła przeżyć raz jeszcze. Nie chcieliby, aby okrucieństwo wojny dotknęło ich bliskich. Nigdy więcej wojny! – takie przesłanie przewija się przez wszystkie karty tej wyjątkowej publikacji i być może ostatniego takiego świadectwa, jakie udało się zarejestrować w XXI wieku.

Wyjątkowe spotkania z weteranami?… Wszystkie były wyjątkowe, bo każdy z tych ludzi ma za sobą najdramatyczniejsze chwile, jakich człowiek może doświadczyć – wojna, walka o przetrwanie, przerażenie, głód… My możemy tylko gdybać, wyobrażać sobie, co zrobilibyśmy w podobnej sytuacji. Oszczędzone nam zostało przeżycie graniczne – zabicie drugiego człowieka, niewyobrażalny głód czy uwięzienie w obozie koncentracyjnym.

Wiele wtedy zależy od wychowania – tym kim, a przede wszystkim jakim człowiekiem było się w „normalnych”, pokojowych czasach. Ale trzeba mieć także ten łut szczęścia, że poszło się w prawo, a nie w lewo, że spotkało się na swej drodze CZŁOWIEKA, czasami nawet w nieprzyjacielskim mundurze, że pocisk upadł parę minut później w miejscu, w którym się stało… Trzeba więc na wojnie mieć szczęście, ale trzeba także – mimo wojennej okropności – pozostawać człowiekiem, mieć świadomość dobra i zła – i ta świadomość emanowała z rozmówców książki „Jedno z moich imion brzmi życie”.

Nie mogę ich wymienić wszystkich kilkudziesięciu moich rozmówców, ale moje podejście do życia – nie boje się tego stwierdzenia – zmieniły na pewno spotkania ze Stanisławem Pyrkiem, góralem spod Zakliczyna, który w 1939 roku służył na ORP „Gryfie” i walczył najpierw na spływającym krwią pokładzie tego sławnego okrętu, a później brał udział w obronie Helu. Pan Stanisław żył po wojnie w swych rodzinnych Lusławicach zapomniany przez wszystkich. Niestety, w tym roku odszedł na wieczną wachtę… Udało mi się też porozmawiać na kilka miesięcy przed śmiercią z Chaimem Praisem, ostatnim szwoleżerem II Rzeczypospolitej i weteranem bitwy pod Kockiem. To z jego wypowiedzi zaczerpnięto tytuł do książki – „Jedno z moich imion brzmi życie”. Niezmiernie wzruszające były spotkania z weteranami II Korpusu – Antonim Łapińskim, Brunonem Jankowskim, Józefem Kowalczykiem, prof. Wojciechem Narębskim. Oni niosą w sobie, mimo krwawych doświadczeń spod Monte Cassino, ten „błękit Italii”.


Film: Paweł Sobkowicz / portal polska-zbrojna.pl

Teraz uświadamiam sobie, że właściwie wszystkie te spotkania były bardzo radosne, pogodne. Tyczy się to również powstańców warszawskich, tryskających humorem Juliusza Kuleszy, Witolda Kruczka-Abuładze i nieżyjącego niestety już prof. Jerzego Majkowskiego. Tak, to były spotkania pełne śmiechu! Żadnego dystansu, napuszenia, tej mitologizowanej, oficjalnej „bohaterszczyzny”. Od razu widać było, że to prawdziwi bohaterowie! Choć mogą obrazić się na mnie za te słowa, bo każdy z nich podkreślał na wstępie: „Nie jestem żadnym bohaterem!”. To co wyżej powiedziałem tyczy się również weteranów 1 Armii Wojska Polskiego. Nie mógłby tutaj nie wspomnieć żołnierza 1 Brygady Pancernej, Franciszka Tokarza, komandora Henryka Leopolda Kalinowskiego, który stawiał pierwszy słup graniczny na Odrze i walczył w Berlinie, prof. Marian Fuksa, który był „pensjonariuszem” archipelagu Gułag nim trafił do 1 Brygady Pancernej. I mojej kochanej pani Adeli Żuławskiej – platerówki, która uświadomiła mi, że kromka chleba i pragnienie powrotu do Polski ważniejsza była od wszelkich deklaracji politycznych!

Oni wszyscy, niezależnie gdzie rzuciła ich wojna, gdzie walczyli – walczyli dla Polski. To że udało się zebrać ich wspomnienia w jednym miejscu, jest największą wartością tej książki.

Piotr Korczyński , redaktor „Polski Zbrojnej. Historia”, jeden ze współautorów książki „Jedno z moich imion brzmi życie”

autor zdjęć: PZ

dodaj komentarz

komentarze


Front przy biurku
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kolejne FlyEle dla wojska
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Odstraszanie i obrona
Charge of Dragon
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Szarża „Dragona”
Na straży wschodniej flanki NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zmiany w dodatkach stażowych
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
NATO on Northern Track
Głos z katyńskich mogił
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część druga
Ocalały z transportu do Katynia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Mundury w linii... produkcyjnej
V Korpus z nowym dowódcą
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zachować właściwą kolejność działań
Sprawa katyńska à la española
Zbrodnia made in ZSRS
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strażacy ruszają do akcji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Barwy walki
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rakiety dla Jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO