16 listopada w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbyła się przysięga żołnierzy służby przygotowawczej. Jak zwykle towarzyszyły jej emocje. Tak po stronie żołnierzy, jak i ich bliskich, którzy przyjechali uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Przed uroczystością, w dniu ją poprzedzającym o godz. 19:00 odprawiona została Msza święta w kościele Parafii Wojskowej w Zegrzu. - Jednak przysięga wojskowa to nie tylko uroczystość i nie tylko słowa roty. To przed waszymi przełożonymi i bliskimi świadczycie o waszym patriotyzmie oraz o gotowości do poniesienia najwyższych poświęceń wobec Polski. Przed wami duży krok na drodze do służby zawodowej w Wojsku Polskim – zwrócił się do przysięgających żołnierzy komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki płk dr Ireneusz Fura.
Słowa przysięgi wojskowej w tym dniu wypowiedziało 151 żołnierzy służby przygotowawczej. - Wiele lat temu żołnierze Armii Krajowej składali przysięgę wojskową w warunkach ścisłej konspiracji. Często tylko w obecności dowódcy, kapelana, czasem jeszcze osoby wprowadzającej ich do tej tajnej, podziemnej armii… Jakże wielu, spośród tych żołnierzy, poświadczyło słowa przysięgi krwią, a nawet życiem. Wam z całego serca życzymy służby bezpiecznej i bezkrwawej – odczytał w przesłaniu do składających przysięgę wojskową Prezes Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów” dr inż. Wojciech Jeute.
Jednym z ochotników jest szer. elew Anna Zych pochodząca z miejscowości Nowe Reczaje w województwie mazowieckim. Jest ona absolwentem mundurowego I Liceum Ogólnokształcącego PUL w Wołominie. - Zawsze interesowało mnie wojsko. W przyszłości pragnę zostać żołnierzem zawodowym, a rozważam także wstąpienie do Wojskowej Akademii Technicznej. Moja rodzina bardzo mnie w tym wspiera – powiedziała.
Wśród przybyłych bliskich przysięgających była pani Emilia z miejscowości Jeleniewo (województwo podlaskie), matka szer. elewa Dariusza Sidorka. Jest ona dumna i szczęśliwa, że jej syn odbył ten rodzaj służby wojskowej. Ma też nadzieję, że w przyszłości zostanie on żołnierzem zawodowym.
Ta przysięga wojskowa jest zwieńczeniem półtora miesięcznego szkolenia podstawowego w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Pod okiem doświadczonych dowódców i instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad żołnierskiego zachowania się, musztry, zachowania na polu walki czy też udzielania pierwszej pomocy. To z pewnością dla wielu z nich początek ich przygody z wojskiem.
Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu im. gen. bryg. Heliodora Cepy jest jednostką wojskową podporządkowaną od 1 października 2019 roku Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Od 2020 roku tutaj rozwijane będą również kompetencje podoficerów, oficerów młodszych oraz instruktorów, a jego działalność zostanie także rozszerzona o obszar cyberobrony. Obecnie w Centrum formowana jest Szkoła Podoficerska SONDA, gdzie wprowadzany będzie nowy model kształcenia wojskowych specjalistów.
Tekst: kpt. Krzysztof Baran
autor zdjęć: DWOT
komentarze