W poniedziałek, 4 października br. Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki płk dr Ireneusz Fura oraz Rektor Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk podpisali porozumienie o współpracy.
Dokument szczegółowo określa zakres i cele współpracy uczelni oraz jednostki wojskowej. Zakłada on, że Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki oraz Państwowa Wyższa Szkoła będą współpracować z zakresie patriotycznego i proobronnego wychowania studentów, upowszechniania tradycji i historii oręża polskiego, wiedzy na temat profesjonalizacji SZ i obronności Rzeczypospolitej Polskiej, a także kształtowania prestiżu służby wojskowej oraz pozytywnego stosunku do wypełniania przez społeczeństwo zadań obronnych.
W czasie wizyty wyrażono także inicjatywę dotyczącą wymiany kadry instruktorskiej czy też udostępnienia infrastruktury szkoleniowej.
„Porozumienie zawarte z Państwową Szkołą Wyższą z Białej Podlaskiej stworzy dobrą możliwość popularyzacji służby wojskowej wśród studentów, szczególnie szkolenia w ramach Legii Akademickiej czy też służby przygotowawczej w trakcie lub po zakończeniu studiów. Udział studentów w przedsięwzięciach Centrum przyczyni się do zapoznania ich się z przeznaczeniem i zadaniami CSŁiI, a w przyszłości także do pozyskania nowych kadr do służby wojskowej, zwiększając w ten sposób możliwości wojskowego systemu kształcenia i obronności RP” – powiedział Komendant CSŁII płk dr Ireneusz Fura.
Porozumienie zapewnia także prowadzenie przez przedstawicieli Centrum działań promocyjno-informacyjnych dotyczących popularyzacji służby wojskowej wśród studentów, zapraszanie ich do udziału w ważnych wydarzeniach rocznicowo-historycznych, oświatowo-wychowawczych, promocyjno-rekreacyjnych czy też uwzględnia wymianę doświadczeń z zakresu wychowania i edukacji w zakresie obronności państwa.
W czasie wizyty przybyłemu Rektorowi zaprezentowana została Sala Tradycji oraz sale wykładowe przeznaczone do nauki wojskowej łączności i informatyki. Szczególne zainteresowanie gości wzbudziła niemiecka maszyna szyfrująca „Enigma”.
Zawarte porozumienie z pewnością przyczyni się do popularyzacji służby wojskowej wśród studentów, czego efektem może być w przyszłości pozyskanie nowych kadr do szkolenia wojskowej łączności czy też informatyki, a tym samym zwiększenia możliwości systemu obronnego RP.
Tekst: kpt. Krzysztof Baran
autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran
komentarze