moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PESCO z polskim projektem

Po raz pierwszy w historii Polska będzie liderem projektu realizowanego w ramach stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności Unii Europejskiej PESCO. Chodzi o stworzenie centrum szkoleniowego dla medyków sił specjalnych. Placówka działać będzie w oparciu o Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

Stworzenie centrum szkolenia medycznego dla wojsk specjalnych Unii Europejskiej to wspólny projekt Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego i Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych – pierwszy, który Polska będzie realizowała w ramach PESCO (ang. permanent structured cooperation) – stałej współpracy strukturalnej między krajami Unii Europejskiej. Partnerem Polski w projekcie mają być Węgry, jego obserwatorami Hiszpania, Francja, Irlandia i Czechy. Wczoraj wspólną koncepcję zaakceptowali ministrowie obrony państw UE podczas posiedzenia w Brukseli. „Przyjęto polską propozycję nowego projektu zwiększania zdolności obronnych UE w ramach programu PESCO. Utworzymy specjalistyczne Centrum Szkolenia Medycznego Wojsk Specjalnych. Dołączymy też do czterech innych programów, m.in. dotyczących cyberbezpieczeństwa” – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Stworzenie centrum dla medyków sił specjalnych Unii Europejskiej to pierwszy autorski projekt zgłoszony przez Polskę. Zgodnie z projektem centrum ma powstać w Łodzi, gdzie siedzibę ma Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego. To właśnie na bazie tej jednostki powstanie placówka, która szkolić będzie żołnierzy wojsk specjalnych z całej Unii Europejskiej. To możliwe dzięki temu, że wiosną tego roku placówka otrzymała nowe uprawnienia i dołączyła do grona ośrodków szkoleniowych NATO, które uzyskały certyfikat NAEMT (National Association of Emergency Medical Technicians). NAEMT to międzynarodowa organizacja ratownictwa medycznego, która sprawuje nadzór nad kursami medycyny pola walki – TCCC (Tactical Combat Casualty Care) na świecie. Certyfikacja NAEMT oznacza, że absolwenci kursów w Łodzi będą mieli uprawnienia honorowane przez międzynarodowe organizacje i będą reprezentować taki sam poziom umiejętności, jak operatorzy np. w USA.

WCKMed to jedyna placówka w Polsce, która ma tego typu certyfikat i może prowadzić kursy z medycyny taktycznej TCCC dla żołnierzy NATO. – Rekomendacja NAEMT była jednym z warunków, jakie musieliśmy spełnić, by ubiegać się o projekt w ramach PESCO. Z wnioskiem wystąpiliśmy wiosną tego roku. Poparły nas wszystkie państwa Grupy Wyszehradzkiej, a Węgry dodatkowo stały się naszym partnerem – mówi kpt. dr Anita Podlasin, wykładowca WCKMed. Oficer była zaangażowana w tworzenie koncepcji dla PESCO. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo to pierwsza polska koncepcja, która została przyjęta w PESCO. Ale nie było to łatwe. Początkowo nasz wniosek nie znalazł się na liście tych do zrealizowania priorytetowo i musieliśmy przejść dodatkową weryfikację, która ostatecznie doprowadziła nas do szczęśliwego finału – wyjaśnia kpt. Podlasin. WKCMed musiało przedstawić dotychczasowe osiągnięcia dydaktyczne i naukowe, a także infrastrukturę i wyposażenie oraz udokumentować osiągnięcia naukowe kadry.

WCKMed będzie gotowe do przyjęcia kursantów z UE już w przyszłym roku. W najbliższych tygodniach opracowywane będą szczegółowe plany dotyczące programów szkoleniowych. Nad koncepcjami polscy specjaliści będą współpracować m.in. z węgierskimi medykami. – Za wcześnie na szczegóły. Na pewno jednak szkolić będziemy operatorów zgodnie z najwyższymi standardami taktycznej opieki nad poszkodowanymi według wytycznych komitetu TCCC – mówi kpt. Podlasin. Szkolenia prowadzone w Łodzi będą finansowane ze środków Unii Europejskiej.

PESCO to stała współpraca strukturalna w dziedzinie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Ma ona dać możliwość ścisłej współpracy na poziomie Unii Europejskiej. Porozumienie w sprawie stałej współpracy strukturalnej ministrowie obrony narodowej państw członkowskich podpisali 13 listopada 2017 r. Intencją jest możliwość wspólnego rozwoju potencjału obronnego poprzez wspólne inwestowanie w te same projekty dotyczące obronności. Obecnie w ramach PESCO realizowane są 34 projekty (17 zostało zgłoszonych w marcu 2018 roku, kolejnych 17 w listopadzie 2018). Polska jest krajem partnerskim siedmiu z nich, m.in. projektu systemów przeciwminowych, wzajemnej pomocy w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego czy sieci centrów logistycznych wspierających operacje wojskowe.

Magdalena Kowalska-Sendek, Ewa Korsak

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze

~K8
1573668540
English version?
DA-1D-DE-60

Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Trójskok Belmy
Zielone światło dla potwora
Nie pozwala spocząć na laurach
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Kierunek: przyszłość
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Krok w przyszłość
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Generał Molenda doradcą NATO
Nowy wymiar szkolenia przeciwlotników w Szkole Orląt
Together on the Front Line and Beyond
Zacięta walka o medale pod siatką
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Powaga w lekkości
Nie ma nudy
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim
Zakochałam się w slalomie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Polskie antydrony z Gdyni
OSA wystartowała!
Cel: Podwoić moc
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
PFM bez tajemnic
Klucz do przyszłości
Buzdygany 2025 wręczone
Rekompensaty dla weteranów
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Łączność działa jak w zegarku
Polski sukces w Duńskim Marszu
Przecieranie szlaków
Znamy ekstraKLASĘ wojskową
Symboliczny powrót gen. Skrzypczaka
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Nowy system w miejsce AWACS-ów
PKW Irak ewakuowany
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
The Beginning of Great History
Pancerna nauka strzelania
Wojskowa jajecznica: polowa vs. galowa – która lepsza?
Tankowanie w przestworzach
Wodny test Rosomaków
Co kryje Bałtyk
Podwodne drony przypłyną z Polski
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Polska będzie zbrojna!
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
W poszukiwaniu wyzwań
Patrol z Syriusza
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Leopard nie stoi w kolejce
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Oko na Bałtyk
Prezydenckie weto dla SAFE
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Siła współpracy
Piekło „Pługa”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO