moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa współpraca wojskowa UE

Uruchomienie wielonarodowych programów zbrojeniowych dofinansowanych z budżetu Unii Europejskiej i tworzenie wspólnych jednostek wojskowych przewiduje m.in. nowa inicjatywa współpracy obronnej w ramach UE. Przystąpienie do stałej unijnej współpracy wojskowej PESCO notyfikowały podczas spotkania w Brukseli 23 kraje Unii Europejskiej.

Polska oraz 22 inne kraje Unii Europejskiej podpisały deklarację o przystąpieniu do unijnej stałej strukturalnej współpracy wojskowej w dziedzinie obronności (PESCO – Permanent Structured Cooperation). Dokument notyfikowano w poniedziałek na spotkaniu unijnych ministrów obrony i ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. Ze strony polskiej dokument podpisali minister obrony Antoni Macierewicz i szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

– Dla europejskiej obronności to dzień historyczny. W końcu, po wielu latach, zapisy traktatu lizbońskiego, pozwalające państwom członkowskim na stworzenie stałej współpracy obronnej, zostaną wcielone w życie – mówiła w Brukseli Federica Mogherini, szefowa dyplomacji UE. Jak dodała, PESCO, wspierane przez fundusz obronny UE, pozwoli państwom członkowskim na wykorzystanie unijnej gospodarki i wypełnienie luk w produkcji obronnej państw Unii.

Współpraca w ramach inicjatywy PESCO, nazywanej wojskowym Schengen, ma służyć rozwojowi zdolności obronnych i pogłębieniu współpracy wojskowej państw UE. W planach jest m.in. uruchamianie wielonarodowych programów zbrojeniowych i badawczych dofinansowanych ze wspólnego budżetu Unii. Pozwoli to na rozwój technologii wojskowych, wzmocnienie przemysłu obronnego UE i lepsze wydawanie pieniędzy. Przewidywane jest też tworzenie międzynarodowych jednostek wojskowych oraz organizowanie wspólnych operacji, przede wszystkim w ramach misji stabilizacyjnych czy antykryzysowych.

Do PESCO przystąpiły największe kraje Unii: Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Polska. W nowej strukturze nie ma natomiast m.in. Wielkiej Brytanii, która negocjuje wyjście z UE, oraz Danii, która zwykle pozostaje poza europejskimi strukturami obronnymi. Decyzji o przystąpieniu nie podjęła też na razie Irlandia. Kraje, które postanowią w późniejszym terminie dołączyć do PESCO, będą musiały uzyskać zgodę jego założycieli.

Jak poinformował polski resort obrony, w dołączonym do notyfikacji liście strona polska poinformowała, że będzie uczestniczyła w PESCO pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim działania PESCO mają dotyczyć wszystkich wyzwań, w tym odnoszących się do obrony flanki wschodniej. Ponadto w ramach nowej inicjatywy ma być wspierany taki rozwój narodowych przemysłów obronnych, który zapewni ich konkurencyjność, innowacyjność i równowagę w odniesieniu do wszystkich państw i przedsiębiorstw. „W ramach PESCO nie będą też tworzone struktury konkurencyjne do NATO, a wszelkie podejmowane inicjatywy będą stanowić uzupełnienie zdolności Sojuszu”, podał MON.

Polityczną decyzję o uruchomieniu PESCO unijni przywódcy podjęli na czerwcowym szczycie UE. Notyfikacja pozwoli, aby na szczycie UE w grudniu współpraca w ramach PESCO została formalnie uruchomiona.

Podczas spotkania w Brukseli omówiono też dotychczasową współpracę pomiędzy UE i NATO oraz propozycje jej wzmocnienia. Minister Macierewicz wziął także udział w rozmowach ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) na temat obecnej współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz nowych inicjatyw.

AD , Associated Press

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~JSM
1519246620
PESCO to pomysł Niemiec na wyprowadzenie Bundeswehry poza NATO gdzie są kontrolowani przez USA. Rozleci się razem z Unią ale do tego czasu Niemcy rozbudują swoje uniezależnione wojska na tyle, że znowu będą potęgą. Na dzisiaj udają, że nie mają armii bo gdyby nie daj Boże przyszło bronić Polski...
68-0C-A9-D2
~Katol Inkwizytor
1510642920
Idea dobra . Dowództwo powinno być tylko i wyłącznie w Czechach.
DB-3F-9C-53

Reforma administracji wojskowej
 
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
Mecz z mistrzem!
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
Oczy na wschodnią flankę
Tor pod osłoną
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Nocne ataki na granicę udaremnione
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Mielec wraca do odrzutowców
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Żołnierz ranny na granicy
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Polskie wyrzutnie Wisły
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
F-16 lecą na Litwę
Na straży polskich rubieży
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
W jedynym słusznym kierunku
Zespół NATO na bojowo
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
„Tumak ’21” na finiszu
Niepowtarzalność 1918
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
W BBN o sytuacji na granicy
Sojusznicze wsparcie
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
Kolejne sankcje wobec Mińska?
UE o wspólnym bezpieczeństwie
W Sejmie o sytuacji na granicy
Bryza na południowej flance
Cougary dla Wojska Polskiego
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Course on Diplomacy
SOMA dla specjalsów
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
Orlik po raz dziesiąty
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Amerykanie polegli nad Polską
Będzie ustawa o obronie
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
Test odporności
Gdy mąż i tata na misji
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Niemiec z Goździkiem
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
Afganistan. Czas wracać do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO