moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli trwają obrady ministrów państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego. Tematem rozmów jest między innymi sytuacja w Syrii. – Sojusznicy mają różne poglądy dotyczące rozwiązania konfliktu, jednak w pełni popierają wysiłki ONZ prowadzące do ustabilizowania sytuacji – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu.

W czwartek rozpoczęło się dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw członkowskich NATO. Jednym z najważniejszych tematów pierwszego dnia obrad była turecka ofensywa na północno-wschodnie terytoria Syrii. Obszary te są zamieszkane przez Kurdów. Inwazja wojsk tureckich rozpoczęła się w połowie października i wywołała międzynarodowe protesty. Podobnie jak poprzedzająca turecką ofensywę decyzja prezydenta Donalda Trumpa, by wycofać z tego obszaru Syrii wojska amerykańskie. Wzbudziło to ogromne kontrowersje na całym świecie, gdyż Kurdowie walczyli u boku Amerykanów przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Po tygodniu walk turecko-kurdyjskich i nałożeniu przez USA sankcji finansowych na Ankarę, został podpisany rozejm. Kurdowie musieli wycofać się z północno-wschodniej części kraju. – W ciągu ostatniego tygodnia zaobserwowaliśmy znaczne ograniczenie aktów przemocy. Zgadzamy się, że musimy ten stan utrzymać, aby znaleźć polityczne rozwiązanie tego konfliktu – mówił w Brukseli Jens Stoltenberg.

Ministrowie obrony państw należących do Paktu Północnoatlantyckiego rozmawiali w Brukseli także o wspólnych operacjach wojskowych. – Wszystkie nasze misje, od Bałkanów Zachodnich po Bliski Wschód, odgrywają kluczową rolę w budowaniu naszego bezpieczeństwa. Cieszę się, że wielu sojuszników potwierdziło swoje zaangażowanie, a nawet zapowiedziało jego zwiększenie, jeśli chodzi o tego typu działania – mówił sekretarz generalny NATO. Deklaracje te dotyczą – jak zauważył Stoltenberg – także inicjatywy 4x30, która zakłada utrzymanie 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

Stoltenberg mówił, że kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa jest zapewnienie odpowiedniej ochrony infrastruktury cywilnej. Chodzi o to, aby systemy telekomunikacyjne, w tym także budowana właśnie przez Stany Zjednoczone i państwa partnerskie sieć 5G, działały niezawodnie zarówno w czasie pokoju, jak i kryzysu czy konfliktu. – Oczekuję, że ministrowie uzgodnią wymogi dotyczące oceny ryzyka, które pomogą w identyfikacji i zapobieganiu zagrożeniom cybernetycznym – powiedział.

Obrady w Brukseli będą kontynuowane jutro. W komunikacie wydanym przez polski resort obrony poinformowano, że ministrowie będą rozmawiać m.in. o „wzmocnieniu odstraszania i obrony Sojuszu”, kwestiach finansowych, przyszłości misji Resolute Support a także organizacji szczytu Sojuszu, który w grudniu odbędzie się w Londynie.

Reprezentanci Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Polski i Litwy mają również omówić kwestie związane ze wsparciem Ukrainy. Oprócz tego szef MON Mariusz Błaszczak odbędzie spotkania bilateralne – z ministrem obrony Gruzji Iraklim Garibashvilim, Szwecji – Peterem Hultqvistem, a także z Nicolasem Kayem, Wysokim Przedstawicielem NATO w Afganistanie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
 
Mocny sygnał od NATO
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Air Show ’25 – do zobaczenia
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Kleszcze dla wojska
Nowy szef CWCR
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowoczesna łączność dla armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Eurofightery znowu w Polsce
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Wielki test w West Point coraz bliżej
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wojenny bohater na szubienicy
Dobrowolsi – czas start!
Bruksela przed szczytem
Abramsy pod dobrą opieką
Zamiana po włosku
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Offset dla „Wisły”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Lista trupich główek
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wojna o porządek świata
Leopardy jadą na poligon
Zimowy sprawdzian podchorążych
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Palmiry – miejsce kaźni
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Którą drogą do armii?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Tajna misja polskiej agentki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO