moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Krótsza droga do LAW

Kandydaci na studia wojskowe w Lotniczej Akademii Wojskowej nie będą już musieli przechodzić dwuetapowych badań lekarskich. Wystarczy, że w Wojskowej Komisji Lotniczo-Lekarskiej otrzymają dwa orzeczenia: o zdolności do służby w wybranej specjalności oraz zdolności do zawodowej służby. Tak zakłada projekt rozporządzenia MON. Dzięki zmianom rekrutacja będzie prostsza.

Osoby wybierające się na studia wojskowe muszą spełniać określone warunki zdrowotne, zwłaszcza ci, którym marzy się indeks Lotniczej Akademii Wojskowej. Aplikujący na wybraną specjalność lotniczą (pilotaż, naziemne zabezpieczenie lotów czy służba inżynieryjno-lotnicza) muszą m.in. przejść dwuetapowe badania lekarskie.

Etap pierwszy to badania w rejonowych wojskowych komisjach lekarskich, które przechodzą wszyscy kandydaci na żołnierzy: ogólne badania laboratoryjne, obrazowe i psychologiczne, połączone z wywiadem medycznym. Na ich podstawie komisje orzekają o zdolności fizycznej do zawodowej służby wojskowej oraz o braku przeciwwskazań psychologicznych do służby.

Od kandydatów np. na pilotów czy nawigatorów wymaga się jednak więcej. Po pozytywnym orzeczeniu z pierwszego etapu, muszą oni przejść trwające tydzień specjalistyczne badania lekarskie w Rejonowej Wojskowej Komisji Lotniczo-Lekarskiej w Warszawie. To m.in. badania psychologiczne oraz badania na tzw. wirówce przeciążeniowej, a także w komorze niskich ciśnień w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej.

Dopiero wtedy komisja wydaje orzeczenie, czy kandydat może szkolić się w wybranej specjalności lotniczej. Pozytywne opinie z obu etapów badań to warunek, by wziąć udział w rekrutacji do LAW.

Zdaniem przedstawicieli dęblińskiej Szkoły Orląt taka procedura naboru jest zbyt długa i złożona. – Wszystko bardzo rozciąga się w czasie. Kandydaci składają wnioski na studia w ostatniej chwili, potem kierowani są na badania w rejonowych komisjach, a następnie czekają na wydanie orzeczenia. Gdy już je dostaną, zaczynają słać wnioski na badania specjalistyczne w Warszawie, trudno je zrobić „od ręki” i bywa, że kolejka jest dość długa. Co więcej badania z pierwszego etapu są częściowo dublowane w drugim, np. te za zakresu psychologii czy laboratoryjne – mówi ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik prasowy LAW.

Problemem dla Akademii jest też utrata części kandydatów. – Inne akademie wojskowe organizują egzaminy wstępne na studia nieco wcześniej niż my. Jeśli ktoś aplikował także do nas, a nie ma jeszcze wydanego orzeczenia i nie wie, czy zostanie zakwalifikowany, wybiera to co pewne i rezygnuje z dalszej rekrutacji do Dęblina – przyznaje przedstawiciel LAW.

Dlatego MON, na wniosek Szkoły Orląt, planuje wprowadzić zmiany w rekrutacji. W tym celu przygotowano projekt rozporządzenia w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach. Zakłada on, że Rejonowa Wojskowa Komisja Lotniczo-Lekarska będzie mogła – obok dotychczas wydawanych orzeczeń o zdolności do służby w powietrzu – orzekać także o zdolności do zawodowej służby wojskowej. Oznacza to, że kandydat otrzyma dwa orzeczenia wydane przez jedną, a nie dwie odrębne komisje. Dzięki takiemu rozwiązaniu wydawanie orzeczeń dla osób ubiegających się o przyjęcie do Lotniczej Akademii Wojskowej stanie się prostsze i krótsze. – Na pewno byłoby to dużym ułatwieniem dla naszych kandydatów, bo teraz dla wielu z nich proces rekrutacji jest dość uciążliwy – przyznaje Andrzej Lalak z Wydziału Rekrutacji LAW.

PG

autor zdjęć: Marian Jędrych/LAW

dodaj komentarz

komentarze

~olo
1570253040
tak to jest robię badania na wiml i muszę przejść na drugą stronę ulicy i zrobić badania bhp o co tu chodzi.
D1-2A-1E-F1
~PanDan
1569656580
Hehe widać, że w całej armii "pali się", bo brak chętnych dotyka wszystkie korpusy i każdy rodzaj wojsk
05-7B-DF-F3

Czołgi do ataku!
 
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Pomnik prawdy o Katyniu
Szczyt NATO już w poniedziałek
Kosmiczne technologie na MSPO
W walce na dwa fronty – bez szans
Emerytura wypłacana w … karmie
NATO na tropie dezinformacji
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Course on Diplomacy
Do broni!
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Ziemia z misji na pamiątkę
Żołnierze bez testów z WF-u
Współpraca i walka w komunikacji
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wojsko dla mediów, media dla wojska
HSW ma ofertę dla armii
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Symulator dla kierowców ciężarówek
Skok na głęboką wodę
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Defendery. Innowacyjność w cenie
Techniki linowe dla wybranych
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Przez sport do wojska!
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Nowe racje dla specjalsów
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Rzetelna informacja w cenie!
Defendery w komplecie
Żołnierze wrócili do Polski
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Afganistan. Czas wracać do domu
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Wybierz się na wojskowe studia
Symulator skoków ze spadochronem
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
W Tokio zgasł olimpijski znicz
MSPO 2021 - serwis specjalny
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Misja, w której stawką było życie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wyścig zbrojeń nie ustaje
W jedynym słusznym kierunku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO