moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe zasady rekrutacji na studia wojskowe

Dłuższy termin składania wniosków przez osoby zainteresowane wojskowymi studiami czy zmiany w zasadach rekrutacji kandydatów na pilotów w Lotniczej Akademii Wojskowej – to propozycje nad jakimi pracuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Być może wejdą one w życie jeszcze w tym roku akademickim.

Projektowane regulacje dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie na uczelnię wojskową jako kandydata na żołnierza zawodowego oraz ochotników do korpusu szeregowych w wojskach specjalnych.

Zmian jest kilka. Jedna z nich zakłada, że termin składania wniosków o powołanie do służby kandydackiej (czyli na studia w uczelni) będzie mógł zostać wydłużony. Obecnie takie dokumenty kandydaci na studia wojskowe muszą składać do 31 marca. Termin ten, zdaniem przedstawicieli wojskowego szkolnictwa, jest dla niektórych zbyt wczesny, bo wiele osób podejmuje decyzje o studiach wojskowych na krótko przed maturą.

– Absolwenci szkół średnich po zdaniu matury stoją przed wyborem dalszej drogi życiowej, która jest ściśle związana z wyborem konkretnego kierunku studiów. Chcemy, aby wybór kierunku nie był przypadkowy, czego konsekwencją może być niezadowolenie ze studiowania, mniejsze zaangażowanie w zdobywanie wiedzy i w konsekwencji niższe kwalifikacje – tłumaczy płk Jarosław Grabowski z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON. Dlatego propozycje zakładają, że zainteresowani będą mieli nieco więcej czasu na złożenie wniosku. O ewentualnym wydłużeniu terminu będzie każdorazowo decydował rektor-komendant danej uczelni wojskowej, po uzgodnieniu z dyrektorami departamentów: Nauki i Szkolnictwa Wojskowego oraz Kadr MON.

Ale to nie jedyna zmiana, która dotyczy kandydatów na podchorążych. Zmianie ma ulec także termin wniesienia przez kandydata opłaty rekrutacyjnej na studia. Obecnie trzeba to zrobić w nieprzekraczalnym terminie siedmiu dni przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego w jednej z czterech Akademii. – W praktyce osoby, które tego nie dokonały, nie mają możliwości przystąpienia do egzaminów. Z przyczyn formalnych tracimy więc kandydatów, którzy spełniają pozostałe warunki i posiadają predyspozycje do służby wojskowej – dodaje płk Grabowski. Dlatego w projekcie rozporządzenia pojawiła się propozycja, by terminem wniesienia opłaty rekrutacyjnej był najpóźniej dzień rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.

Zmiany w rekrutacji pilotów

Jedna ze zmian zaproponowanych w projekcie dotyczy kandydatów na pilotów, chcących studiować w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Obecnie jednym z warunków przyjęcia ich do uczelni jest pozytywne ukończenie szkolenia sprawdzającego predyspozycje do pełnienia służby w powietrzu. To loty selekcyjne, które kandydaci odbywają pod okiem instruktorów z Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego LAW jeszcze przed faktycznymi egzaminami. Takie rozwiązanie, zdaniem władz uczelni, nie do końca się jednak sprawdza.

– Prowadzenie szkolenia sprawdzającego ze wszystkimi kandydatami, którzy złożyli dokumenty na kierunki lotne i wcześniej przeszły niezbędne badania, jest dla nas ogromnym wysiłkiem – mówi płk dr inż. Adam Wetoszka, prorektor ds. kształcenia i studenckich LAW. Ale to nie jedyny powód zmian w przepisach. – W szkoleniu sprawdzającym nierzadko biorą udział osoby, które – jak się później okazuje na egzaminach wstępnych – nie mają zbyt dobrych ocen z matur, co przekłada się na zbyt małą liczbę punktów rankingowych. Ale bywają i tacy, którzy po prostu korzystają z okazji, by móc za darmo sobie polatać, traktując to jako przygodę – mówi płk Wetoszka.

MON planuje zmienić przepisy tak, by szkolenie sprawdzające kandydaci przechodzili już po zaliczeniu egzaminów wstępnych. – Dzięki temu do szkolenia sprawdzającego w powietrzu będą mogli przystąpić kandydaci już wyselekcjonowani, którzy pomyślnie przeszli badania i pozytywnie zaliczyli egzaminy wstępne. Takie rozwiązanie będzie też dużo tańsze. Mniejszy będzie nalot selekcyjny i zaangażowanie naszych instruktorów – dodaje pułkownik.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Grzegorz Rosiński / WAT

dodaj komentarz

komentarze


Kierunek: Drawsko Pomorskie
 
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Army of Medics
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Nowy wiceminister w MON
Prawdziwi wojownicy
Ćwiczenia z torpedą
Koniec kijowskiego snu
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Amerykanie odmładzają F-16
Na misjach święta inne niż zwykle
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Sukcesy sportowców w mundurach
Agent w generalskich szlifach
Pracowity tydzień flotylli
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Patrioty z polskimi przyczepami
Przeciwlotnicza Sona
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
MON nie wycofuje się z MSPO
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Święto żołnierzy służących na misjach
Wojsko przeciw wirusowi
Gotowi na „Defendera”
Co z tegorocznym MSPO?
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Rubiny w walce z epidemią
Specjalsi świętują
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Polskie porty bardziej otwarte
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
NATO walczy z koronawirusem
Na zakupy do sklepu AMW
„Ratownik” od nowa
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Terytorialsi nie stracą dodatku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Online z mistrzami sportu
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
„Harpun” do walki
„Spartan” znów na Mazurach
Białe noce podhalańczyków
Obradowała Rada Gabinetowa
F-16 kończą misję w Estonii
Widzieć i nie być widzianym
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Partyzanci rozgromili ubeków
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Podchorążowie za sterami Bielików

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO