Dziś w Garwolinie 143 żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego złożyło przysięgę wojskową. Był to ostatni, najważniejszy moment 16-dniowego szkolenia podstawowego.
Żołnierze 65 batalionu lekkiej piechoty wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej w niedzielę, 4 sierpnia na placu przed Starostwem Powiatowym w Garwolinie. – Niedawno świętowaliśmy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. To jeden z najważniejszych epizodów w dziejach oręża polskiego. Młodzi ludzie ruszyli do walki, aby wyzwolić swoje miasto, stolicę Polski – Warszawę. Mimo niedoborów uzbrojenia i braku doświadczenia bojowego zaatakowali silniejsze wojska niemieckie, pokazując przy tym wybitną odwagę, waleczność i bohaterstwo. Jestem przekonany, że Wy jako żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej będziecie pielęgnować pamięć o Ich czynach, a także czerpać z nich inspirację do godnego pełnienia swojej służby. – napisał w liście do przysięgających minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. List odczytał dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownik Grzegorz Kaliciak.
W liście Minister Obrony Narodowej przypomniał o zadaniach i roli, jaką Wojska Obrony Terytorialnej odgrywają w obszarze naszego bezpieczeństwa. Podziękował także żołnierzom za ich poświęcenie. Za to, że służąc ojczyźnie, potrafią tę służbę pogodzić z pracą zawodową. (…) Wypowiadając słowa przysięgi podejmujecie zobowiązanie wyrażające w dewizie „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Będziecie strzec bezpieczeństwa obywateli w miejscu ich zamieszkania, a także jako pierwsi będziecie reagować na zagrożenia. To duża odpowiedzialność, ale jestem pewien, że wywiążecie się z przysięgi i bez wahania ruszycie do działania, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. – podkreślił w liście Minister Obrony Narodowej.
Do swoich nowych żołnierzy zaapelował dowódca 6 Mazowieckiej Brygady OT płk Grzegorz Kaliciak. (…) Dziś, kiedy celebrujemy 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Wy jako obywatele Rzeczypospolitej Polskiej składacie naszej Ojczyźnie i powstańcom warszawskim dowód swojej pamięci i uznania poprzez złożenie przysięgi wojskowej – przysięgi na wierność Ojczyźnie. Stajecie dziś do żołnierskiej służby, tak jak 75 lat temu stanęły tysiące Polaków. Za chwilę zabrzmią rota przysięgi wojskowej wypowiedziane, tutaj na Ziemi Garwolińskiej – Ziemi, gdzie blisko 100 lat temu stacjonował Sztab Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ziemi, gdzie wielu naszych żołnierzy to synowie i córki właśnie tej Ziemi. Zanim nasi żołnierze złożą przysięgę chciałbym zacytować naszego Patrona Rotmistrza Witolda Pileckiego, który przysiędze wojskowej wierny był do końca:
„Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę, tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi Honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem” – powiedział dowódca Brygady.
List do przysięgających wystosowała także wicemarszałek Senatu Maria Koc. W jej imieniu odczytał go starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki: (…) Wasza przysięga odbywa się w szczególnym dla nas Polaków roku, w roku 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Niech wzorem dla Waszej służby będą żołnierze września, którzy byli gotowi poświęcić wszystko w służbie Ojczyźnie. Wszyscy dziś nazywamy Ich Bohaterami, dlatego niech i dla Was będą symbolem bezgranicznej miłości do Ojczyzny i poczucia służby dla Niej. List do przysięgających w imieniu wicepremiera Jacka Sasina odczytał poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak. - Dziś podejmujecie ważną życiową decyzję. Przysięga wojskowa, którą złożycie, jest i pozostanie wielkim zobowiązaniem. Będziecie służyć naszej Ojczyźnie. Wiem, że czynicie to z pełną świadomością, motywowani patriotyzmem i odpowiedzialnością za nasz kraj. Wojska Obrony Terytorialnej – ten piąty rodzaj Sił Zbrojnych – są dopełnieniem naszej armii. Funkcjonują w strukturach Wojska Polskiego, a jednocześnie są związane z lokalną społecznością. Żołnierze, łącząc służbę z pracą i życiem rodzinnym, najlepiej znają specyfikę i potrzeby otoczenia. Wiedzą, jak zapewnić mu ochronę (…). Gratulacje żołnierzom złożyła Pani Zofia Pilecka - córka patrona 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej reprezentował Szef Zarządu Zasobów Osobowych pułkownik Marcin Kudełko wraz z delegacją.
Wśród 143 ochotników przysięgających na sztandar w jednym szeregu stanęli Terytorialsi, którzy na co dzień wykonują różne zawody. Znaleźli się m.in.: uczniowie i studenci, nauczyciele, mechanik lotniczy, pracownik muzeum, dziennikarka, specjalista BHP, pielęgniarz i pielęgniarka, rolnik oraz wicestarosta. Pytani o powody podjęcia służby w szeregach 6 Mazowieckiej Brygady, nowo wcieleni Terytorialsi podawali różne przyczyny. Najczęściej kierowała nimi chęć służenia krajowi, pobudki patriotyczne, potrzeba sprawdzenia samego siebie. Wielu z nich traktuje służbę w szeregach Terytorialsów jako inwestycję w rozwój osobisty.
Przygoda z mundurem dla 143 ochotników, w tym 25 kobiet, rozpoczęła się 20 lipca, kiedy to zgłosili się do 6 Mazowieckiej Brygady, by odbyć szkolenie podstawowe. Przez ponad dwa tygodnie uczestniczyli w intensywnych zajęciach prowadzonych na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Słowa przysięgi wojskowej wypowiedziane dziś na placu garwolińskim, stanowiły finał ich wstępnego szkolenia. Pozwoliło im to stać się żołnierzami Wojska Polskiego.
Choć szkolenie było trudne i niezwykle intensywne, wśród przysięgających znaleźli się tacy, którzy zasłużyli na wyróżnienie już na tym etapie szkolenia. Jedną z wyróżnionych była szer. Iwona Kurowska, która występując w imieniu nowo zaprzysiężonych powiedziała: – Dziś mamy zaszczyt złożyć przysięgę wojskową i stać się żołnierzami Obrony Terytorialnej. Ten dzień na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Wypowiedziane przez nas słowa roty przysięgi są dla nas niezwykłym powodem do dumy: „Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić” - przez te słowa rozumiemy, jak wielka odpowiedzialność spoczywa nas jako na żołnierzach Wojska Polskiego. Dzisiejsza uroczystość jest zwieńczeniem trudu i wysiłku jaki podejmowaliśmy przez ostatnie 16 dni.– podkreślała szer. Kurowska.
Przysięgający dziś Terytorialsi zasilą szeregi 65 batalionu lekkiej piechoty stacjonującego w Pomiechówku. W batalionie służą ochotnicy, którzy są mieszkańcami powiatów z południowego Mazowsza, którzy zgłosili się do Wojskowych Komend Uzupełnień w Warszawie, Płocku, Radomiu oraz Garwolinie.
Wszyscy bohaterowie dzisiejszej uroczystości rozpoczną teraz trzyletni okres szkolenia, które będzie prowadzone w formie comiesięcznych, dwudniowych szkoleń rotacyjnych.
***
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.
Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.
Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek
autor zdjęć: WOT
komentarze