moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkolenie podstawowe elewów

12.06.2019 r. Dobiega końca pierwszy etap szkolenia elewów służby przygotowawczej. Żołnierze przygotowują się do egzaminów, które zweryfikują ich wiedzę teoretyczną i umiejętności.

Szkolenie podstawowe rozpoczęło się już w pierwszym dniu przybycia elewów do 10 Brygady Logistycznej, czyli od 6 maja br. Przez kolejne tygodnie trwała nauka m.in. regulaminów wojskowych, przepisów dyscyplinarnych, musztry, strzelania, taktyki, topografii i obrony przed bronią masowego rażenia. Żołnierze uczyli się w koszarach 10 Brygady Logistycznej, ćwiczyli na poligonie w Winowie oraz strzelnicach wojskowych.

Szkolenie podstawowe zakończy się egzaminem. Elewi rozpoczną go od sprawdzianu sprawności fizycznej. W następnych dniach na strzelnicy w Gliwicach zweryfikowane zostaną ich umiejętności posługiwania się bronią oraz celnego prowadzenia ognia, a dzień później odbędzie się praktyczny sprawdzian umiejętności ze szkolenia bojowego w formie tzw. pętli taktycznej. Pętla taktyczna to kolejne punkty kontrolne, na których elewi będą musieli wykonać zadania, weryfikujące ich praktyczne umiejętności. Żołnierze będą wykonywali m.in. normy dotyczące posługiwania się bronią, sprzętem łączności czy mapą i busolą. Każdy z egzaminowanych będzie musiał wykonać resuscytację, ustawić minę przeciwpancerną oraz założyć filtrowentylacyjną odzież ochronną. Wszystkie konkurencje trzeba będzie wykonać prawidłowo i w wyznaczonym czasie.

Tekst: kpt. Piotr Płuciennik

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Michał Arabasz, plut. Marcin Lechowicz

dodaj komentarz

komentarze


Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
 
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Kajakami po medale
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Flyer, zdobywca przestworzy
Planowano zamach na Zełenskiego
Inwestycja w żołnierzy
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku
Polacy bezkonkurencyjni w górskich zmaganiach we Włoszech
Nowa dostawa Homarów-K
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Święto sportów walki w Warendorfie
GROM’s DNA
K2. Azjatycka pantera
Specjalsi pod nowym dowództwem
Ewakuacja Polaków z Izraela
The Power of Infrastructure
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Dzień, który zmienił bieg wojny
Wyższe stawki dla niezawodowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Świat F-35
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Ratownik w akcji
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Podejrzane manewry na Bałtyku
Marynarka świętuje i zaprasza na okręty
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Rakiety dla polskich FA-50
Gen. Szkutnik o planach 18 Dywizji
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Policjanci w koszarach WOT
Strażnicy polskiego nieba
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Śmierć gorsza niż wszystkie
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Odbudowa obrony cywilnej kraju
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Pionierski dron
Podróż w ciemność
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Wypadek Rosomaka
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
NATO przechodzi do działania
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Bałtyk – wciąż bezpieczny czy już nie?
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO