moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O cyberbezpieczeństwie w Juracie

Trwa Letnia Szkoła Cyberbezpieczeństwa. W zorganizowanych przez MON zajęciach uczestniczą eksperci, którzy na co dzień odpowiadają za bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej kraju. – NATO musi działać w cyberprzestrzeni tak samo skutecznie jak na lądzie, morzu czy w powietrzu – mówił wiceminister Tomasz Zdzikot podczas inauguracji wydarzenia.

Prawie 100 ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa – żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb – przyjechało do Juraty, aby wziąć udział w Letniej Szkole Cyberbezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowane przez Departament Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON oraz Akademię Marynarki Wojennej odbywa się pod hasłem „Cyber Odyseja – wyzwania XXI wieku”. Specjaliści, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej kraju, biorą udział w wykładach, warsztatach dotyczących cyberobrony, reagowania na zagrożenia w sieci i zapobiegania im.

Z uczestnikami zajęć spotkał się m.in. Tomasz Zdzikot, wiceminister obrony. – NATO musi działać w cyberprzestrzeni tak samo skutecznie jak na lądzie, morzu czy w powietrzu – mówił podczas inauguracji wydarzenia. Wiceszef MON podkreślił, że podczas trzydniowego spotkania dużo uwagi będzie poświęcone prawnym aspektom działań w cyberprzestrzeni, a zwłaszcza procedurom dotyczącym reagowania na zagrożenia w sieci. – To przedmiot dyskusji krajowych, międzynarodowych, a także trwających w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił.

Wiceminister wyjaśnił, że Letnia Szkoła Cyberbezpieczeństwa to jeden z elementów realizowanego przez MON programu cyber.mil.pl. Jego kluczowym elementem są działania edukacyjne, dzięki którym liczba ekspertów do spraw cyberobronności ma stale rosnąć. – Rozszerzamy ofertę edukacyjną uczelni wojskowych, zwiększamy także liczbę miejsc na kierunkach związanych z cyberbezpieczeństwem. Nasz oferta jest skierowana zarówno do kandydatów na oficerów, jak i do cywili, którzy chcieliby stać się częścią naszego wewnętrznego systemu cyberobrony – mówił Tomasz Zdzikot. – Chcielibyśmy, aby na te uczelnie trafiali najlepsi, dlatego zdecydowaliśmy również o utworzeniu Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego. Zgłosiło się aż 500 kandydatów, czyli na jedno miejsce przypadało 10 chętnych. Pierwsi uczniowie liceum rozpoczną naukę we wrześniu – dodał.

Zgodnie z zapowiedzią wiceministra, także w tym roku ma rozpocząć działalność szkoła podoficerska, która będzie kształciła specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Z kolei w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego trwają prace nad utworzeniem Inspektoratu Łączności. Resort przygotował też specjalną ofertę dla żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. W najmłodszym rodzaju sił zbrojnych ma powstać cyberkomponent. Będą go tworzyć specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa, którzy dopiero rozpoczną służbę w OT. – W ciągu kilkunastu godzin od ogłoszenia tego projektu, zgłosiło się tylu chętnych, że rekrutacja mogłaby zostać zakończona – mówił wiceminister Zdzikot. – Jeszcze w tym roku pierwsi z nich zostaną wcieleni do służby i przejdą szkolenie – zaznaczył.

Natomiast płk Przemysław Przybylak, komendant Centrum Operacji Cybernetycznych, dodawał, że w prowadzeniu działań w cyberprzestrzeni ważny jest czas reakcji na zagrożenia, a także dobrze wyszkoleni ludzie. – Chodzi nie tylko o kształcenie ekspertów, ale przede wszystkim użytkowników sieci, żołnierzy i pracowników administracji państwowej. Bo to właśnie oni są pierwszymi osobami, które mogą stwierdzić naruszenie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni – mówił.

Podobną opinię wyraził kmdr Paweł Podgórny, prorektor ds. wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. – To my tworzymy rzeczywistość i to my mamy wpływ na to, jak ona będzie wyglądała. Akademia Marynarki Wojennej cały czas rozwija swoje zdolności z zakresu cyberbezpieczeństwa. Nasza uczelnia będzie także uczestniczyć w procesie kształcenia przyszłych kadr wojsk obrony cyberprzestrzeni – zapewnił.

Letnia Szkoła Cyberbezpieczeństwa odbyła się po raz czwarty.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Cyber Mil PL

dodaj komentarz

komentarze


Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Siatka antydronowa
Gorący lipiec PKW Łotwa
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Pokolenie NATO
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Młodzi medycy na poligonie
Z prądem i pod prąd
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Generał w niewoli
Nowy ośrodek badań WIML
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Flanka pod strażą
„Wicher” na wodzie
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Pamięć, która zobowiązuje
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Coraz więcej Alpha Scramble
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Azjatycka szansa
Oni strzegą naszego spokoju
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Abordaż z polskim wsparciem
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
MON i MSZ o szczycie NATO
Ostatnie szlify przed defiladą
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Dwa marzenia spełnione naraz
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Wicher na morzu
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Legion Medyczny na poligonie
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Kartki sercem malowane
Rok 2027 bez Air Show Radom
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO