„Siły Zbrojne RP kupują nowoczesny sprzęt, zastępując przestarzałe postsowieckie konstrukcje. Na naszym członkostwie korzysta również przemysł sektora obronnego. Spotkania w ramach takich gremiów, jak NATO Industrial Advisory Group umożliwiają nawiązywanie kontaktów, rozwój technologiczny i efektywną współpracę między przedsiębiorcami a żołnierzami” - napisał w liście do uczestników grupy doradczej NATO ds. przemysłu Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej.
We wtorek w Warszawie odbyło się spotkanie Grupy doradczej NATO ds. przemysłu. Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej reprezentował Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON.
Minister Błaszczak w liście skierowanym do uczestników spotkania przypomniał o dwóch ważnych rocznicach, które przypadają w tym roku – 70. rocznicy powstania NATO i 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Jak zaznaczył, wstąpienie naszego kraju do Sojuszu, było przełomowym momentem zarówno dla Wojska Polskiego, jak i dla Polski. - Okres naszego członkostwa w Sojuszu to czas intensywnego rozwoju Sił Zbrojnych RP. Modernizowaliśmy struktury, system dowodzenia i sposób myślenia o armii tak, aby uzyskać pełną interoperacyjność w ramach NATO. Dostosowanie Wojska Polskiego do standardów Sojuszu było wielkim wyzwaniem dla żołnierzy, administracji państwowej i przemysłu zbrojeniowego – powiedział szef MON.
- Dziś z dumą możemy powiedzieć, że wysiłek podjęty 20 lat temu się opłacił. Polska jest jednym z liderów NATO, angażując się w każdą sferę jego działań. Żołnierze Wojska Polskiego biorą udział w misjach i ćwiczeniach zagranicznych. Ich profesjonalizm i zaangażowanie są doceniane przez sojuszników – podkreślił minister.
Grupa doradcza NATO ds. przemysłu (ang. NATO Industrial Advisory Group – NIAG) jest komórką doradczą i konsultacyjną w Sojuszu, w skład której wchodzą przedstawiciele przemysłu i nauki z państw członkowskich oraz partnerskich. Doradztwo w dziedzinie związanej z rozwojem myśli technicznej oraz wykorzystanie wiedzy know-how w ramach prowadzonych studiów to główne cele działania Grupy. Stanowi ona forum wymiany poglądów m.in. na temat przemysłowych, technicznych i ekonomicznych aspektów badań, rozwoju technologicznego i produkcji uzbrojenia.
Grupa działa w ramach Konferencji Krajowych Dyrektorów do spraw Uzbrojenia NATO (CNAD – Conference of National Armaments Directors).
Źródło: MON
autor zdjęć: por. Robert Suchy/ CO MON
komentarze