Po zakończeniu międzynarodowego ćwiczenia pk. Spring Storm 2019, wydzielone pododdziały Morskiej Jednostki Rakietowej wróciły do kraju. Manewry odbyły się na poligonach w Estonii. Dla najmłodszej jednostki Marynarki Wojennej RP było to pierwsze sojusznicze ćwiczenie poza granicami kraju.
Z ramienia Marynarki Wojennej, w międzynarodowym ćwiczeniu pk. Spring Storm 2019, uczestniczyły wydzielone siły Morskiej Jednostki Rakietowej (3 Flotylla Okrętów) oraz okręt transportowo-minowy ORP Gniezno z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Udział jednostek morskiego rodzaju Sił Zbrojnych RP w ćwiczeniu pozwolił na doskonalenie umiejętności w zakresie załadunku, wyładunku i przerzutu sprzętu wojskowego, a także pozyskanie nowych doświadczeń w zakresie możliwości wykorzystania posiadanych sił i środków ogniowych we współdziałaniu z siłami sojuszniczymi.
Oprócz komponentu morskiego w ćwiczeniu udział wzięły pododdziały Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wydzielone z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 12 Dywizji Zmechanizowanej im. Bolesława Krzywoustego, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 9 pułku rozpoznawczego i 5 pułku inżynieryjnego.
Dla marynarzy Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic nie był to pierwszy wyjazd poza granice kraju. W 2016 roku, wraz z Siłami Morskimi Królestwa Norwegii, uczestniczyli w zakończonym sukcesem, zadaniu ogniowym - strzelaniu kierowanymi pociskami NSM (ang. Naval Strike Missile). W okolicach wyspy Andoya, marynarze odbyli strzelania rakietowe do celów nawodnych i naziemnych na odległościach do 200 km.
Ćwiczenie pk. Spring Storm organizowane jest cyklicznie przez estońskie Siły Zbrojne od 2003 roku. Wojska sojusznicze biorą w nim udział od 2007 roku. Tegoroczna edycja ćwiczenia odbyła się w północnowschodniej części Estonii. Oprócz Polski w tegorocznych manewrach uczestniczyły jednostki ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Niemiec, Gruzji, Kanady, Ukrainy, Finlandii, Łotwy oraz Litwy.
***
Morska Jednostka Rakietowa stanowi wsparcie dla działań sił okrętowych, na których spoczywa główny ciężar prowadzenia operacji morskich. W warunkach bojowych MJR może operować praktycznie na całym wybrzeżu. Duże możliwości operacyjne, związane z wysoką mobilnością i siłą ognia MJR, odgrywają znaczącą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa polskim siłom okrętowym na Morzu Bałtyckim. Główną siłę uderzeniową MJR, stanowią przeciwokrętowe rakiety typu NSM (Naval Strike Missile). Oprócz celów morskich rakiety mogą razić również cele lądowe.
Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch
autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch
komentarze