Żołnierze 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich po raz piąty zorganizowali w Sulęcinie turniej piłki nożnej. Zawody były memoriałem poświęconym pamięci poległego podczas IX zmiany w Afganistanie kierowcy Rosomaka z tego batalionu – sierż. Pawła Poświata. Do udziału w rozgrywkach zgłosiło się 12 drużyn. Zwyciężyli gospodarze turnieju.
Memoriał Piłki Nożnej im. sierż. Pawła Poświata odbył się 6 maja na miejskim stadionie w Sulęcinie. Dlaczego turniej piłki nożnej? – Bo Paweł kochał tę dyscyplinę sportu. Grywał w lokalnych drużynach, kibicował Legii Warszawa i Juventusowi Turyn – tłumaczy plut. Michał Pyrtej, kolega poległego i pomysłodawca memoriału. Podoficer, który przed wyjazdem na misję był dowódcą drużyny Pawła Poświata, opowiada, że gdy zastanawiano się, jak uczcić pamięć zmarłego żołnierza, zaproponował, aby zorganizować i nazwać imieniem Pawła właśnie rozgrywki piłkarskie. Inicjatywa spodobała się ówczesnemu dowódcy batalionu ppłk. Rafałowi Miernikowi
– Pomysł był dobry – wspomina płk Rafał Miernik, obecnie dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – W pierwszych rozgrywkach brały udział tylko drużyny z batalionu, w kolejnych wystąpiły zespoły z innych pododdziałów brygady, a obecnie w memoriale uczestniczą także zespoły cywilne i innych służb mundurowych. Z roku na rok zyskuje on na znaczeniu i popularności. Wpisał się na stałe do kalendarza nie tylko wojskowych, ale także lokalnych imprez. W tym roku memoriał objęli patronatem honorowym wojewoda lubuski oraz Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Turniej uroczyście otworzył gen. bryg. Robert Kosowski, dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.
Do udziału w rozgrywkach zgłosiło się 12 drużyn. Oprócz zespołów żołnierskich z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej na murawę wybiegli także piłkarze z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Straży Pożarnej, miejscowego Liceum Wojskowego, Urzędu Wojewódzkiego z Gorzowa Wielkopolskiego oraz 45 Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Turniej rozgrywany był na mniejszych niż zwykle boiskach, a składy drużyn liczyły po sześciu zawodników. Mecze rozgrywano systemem pucharowym – „każdy z każdym”. W pierwszej fazie rozgrywek zmagania zespołów trwały po 10 minut. Nie chodziło bowiem o wyczyn, lecz przede wszystkim o upamiętnienie kolegi i żołnierza.
Zwycięską drużyną okazał się zespół gospodarzy turnieju – 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich. Drugie miejsce zajęła drużyna z 15 Batalionu Ułanów Poznańskich, a trzecie – zespół z 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej. Przyznano także nagrody indywidualne. Najlepszym bramkarzem okazał się st. szer. Grzegorz Winnicki, najlepszym strzelcem – st. szer. Michał Sobczak, a za najlepszego zawodnika uznano st. szer. Łukasza Topolskiego. Wyróżniony został także najstarszy zawodnik imprezy, którym był Marek Rutkowski (ur. w 1965 r.), pracownik wojska, reprezentant 45 Wojskowego Oddziału Gospodarczego.
Po zakończeniu zawodów uczestnicy pojechali do Wędrzyna, gdzie zwiedzili salę tradycji 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich. Zapalili także znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem czterech żołnierzy, w tym sierż. Pawła Poświata, którzy polegli podczas IX zmiany w Afganistanie.
Paweł Poświat służył na misji jako kierowca Rosomaka w składzie Zgrupowania Bojowego „Alfa”. 28 lipca 2011 roku wracał ze swoim plutonem z operacji pod kryptonimem „White Eagle Fury” prowadzonej w dystrykcie Zana Khan. Pod jego transporterem, pod przedziałem kierowcy, eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy. Paweł Poświat (wówczas w stopniu starszego szeregowego) odniósł ciężkie obrażenia. Mimo szybkiej ewakuacji zmarł po przewiezieniu do wojskowego szpitala w bazie Ghazni. Miał 29 lat. Był pierwszym żołnierzem zespołu „Alfa” poległym na misji i 27., który zginął podczas afgańskiej misji.
St. szer. Paweł Poświat pośmiertnie został mianowany do stopnia sierżanta. Postanowieniem prezydenta z 1 sierpnia 2011 roku został też odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego.
autor zdjęć: 17 BZ, Maciej Barden
komentarze