moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy

Niezwykły system tłumienia ognia. Uniwersalne urządzenie gaśnicze stosowane do wszystkich grup pożarów, nietoksyczne, nieniszczące urządzeń i niewymagające serwisu, które żołnierz może mieć teraz zawsze pod ręką.
Stacjonarne systemy gaśnicze stosowane są tylko w niektórych pojazdach bojowych i nie zawsze chronią przebywających tam żołnierzy przed ogniem. W przypadku konieczności zabezpieczenia drogi ewakuacji wyposażenie żołnierza nie przewidywało do dzisiaj ochrony przed ogniem. Marynarze na łodziach podwodnych zdążyli się przekonać, że systemy przeciwpożarowe uruchomione przez niewielkie zarzewie pożaru niszczą elektronikę i systemy klimatyzacyjne. W takich sytuacjach użycie inhibitora aerozolu gaśniczego FSS 50 okazuje się bezkonkurencyjne, ponieważ nie powoduje szkód. Urządzenie doskonale sprawdza się w warunkach bojowych, ale też z powodzeniem znajduje zastosowanie w gospodarstwie domowym.

FENIXFS to ręczny, przenośny inhibitor aerozolowy o wyjątkowej zdolności gaśniczej. Urządzenie jest małym, kompaktowym i lekkim cylindrem, którego górna część składa się z metalowej rury zawierającej niezwykle skuteczny ładunek gaśniczy. Dolna część urządzenia wykonana jest z tworzywa sztucznego i służy jako bezpieczny uchwyt podtrzymujący. W przeciwieństwie do gaśnic nie znajduje się pod ciśnieniem, tak więc nie zagraża wybuchem, ale też nie stworzy zagrożenia podczas gaszenia pożarów typu F. Wytwarzany aerozol gaśniczy nie pozostawia osadu, nie niszczy elektroniki i nie jest również toksyczny dla środowiska. Niezwykle prosta budowa urządzenia sprawia, że nie wymaga okresowych przeglądów. Jego waga (275-550 gramów) pozwala na zaczepienie urządzenia na kamizelce, plecaku lub pasku. Urządzenie posiada długą listę homologacji (UNI-Rina-TÜV-BAM i wiele innych).

W przypadku pojawienia się ognia ważne jest by wiedzieć, jak i czym zadziałać, ale i ta wiedza na nic się nie przyda, jeśli nie mamy odpowiedniego narzędzia pod ręką. Zastosowanie strumienia wyrzucanego aerozolu proszku potasowego polega na odparowaniu proszku w środowisku, a następnie kondensacji substancji gaśniczej. Produkt działa przez przerwanie łańcucha rodników ognia - autokatalizator ognia, gaszenie odbywa się na zasadzie inhibicji heterofazowej. Urządzenie wykonane jest ze stabilnych, stałych minerałów, nie znajduje się pod ciśnieniem. Wytworzony strumień aerozolowy jest solą obojętną, bezpieczną dla człowieka oraz środowiska.

Mechanizm gaszenia pożarów przez saturację związaną z powolną biodegradacją w środowisku sprzyja zapobieganiu powstawania kolejnych pożarów.

Proces gaśniczy obejmuje dwie różne reakcje, fizyczną oraz chemiczną. Reakcja fizyczna związana jest z tendencją potasu do szybkiego utleniania się w powietrzu. W kontakcie z powietrzem sole alkaliczne pochłaniają duże ilości tlenu, pozbawiając tym samym ogień tlenu koniecznego do utrzymania procesu spalania. Reakcja chemiczna powstaje poprzez stabilne powiązanie cząstek potasu z rodnikami ognia.

W wyniku tych dwóch reakcji następuje szybki proces utleniania, który natychmiast przekształca strumień z postaci stałej w gazową, uwalniając jony potasu. Potas ma silne właściwości hamujące reakcję dzięki słabej energii jonizacyjnej i jest w stanie przechwycić oraz skutecznie zakłócić działanie innych wolnych cząstek stałych inicjowanych w procesie powstawania reakcji łańcuchowej pożaru.

W Polsce system FSS dystrybuowany jest przez FENIX FS sp. z o.o. Biuro Bezpieczeństwa Pożarowego sp. k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Ostrobramskiej 126/25. Na terytorium Polski sprzedawane są trzy rodzaje urządzenia: FSS50, FSS50N oraz FSS100, gdzie liczba określa czas działania w sekundach, a oznacznik „N” symbolizuje urządzenia o przedłużanej rękojeści.  Zapraszamy do odwiedzenia strony www.fenixfs.pl.

FENIX FS

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Sztandar dla Dowództwa WOT
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Mocny sygnał od NATO
Tajna misja polskiej agentki
Telefon zaufania dla żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lista trupich główek
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Pamiętamy o Niezłomnych
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nowoczesna łączność dla armii
Offset dla „Wisły”
Leopardy jadą na poligon
Abramsy pod dobrą opieką
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Którą drogą do armii?
Wielki test w West Point coraz bliżej
Kleszcze dla wojska
Nowy szef CWCR
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zamiana po włosku
Wojenny bohater na szubienicy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Priorytety dla armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
W Jachrance o skokach spadochronowych
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Dobrowolsi – czas start!
Przerwany lot „Orlika”
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Podwójny Półmaraton Komandosa
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Palmiry – miejsce kaźni
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Air Show ’25 – do zobaczenia
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Będzie za co kupić koreańską broń
Rusza morski „Dragon”
Eurofightery znowu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO