moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy

Niezwykły system tłumienia ognia. Uniwersalne urządzenie gaśnicze stosowane do wszystkich grup pożarów, nietoksyczne, nieniszczące urządzeń i niewymagające serwisu, które żołnierz może mieć teraz zawsze pod ręką.
Stacjonarne systemy gaśnicze stosowane są tylko w niektórych pojazdach bojowych i nie zawsze chronią przebywających tam żołnierzy przed ogniem. W przypadku konieczności zabezpieczenia drogi ewakuacji wyposażenie żołnierza nie przewidywało do dzisiaj ochrony przed ogniem. Marynarze na łodziach podwodnych zdążyli się przekonać, że systemy przeciwpożarowe uruchomione przez niewielkie zarzewie pożaru niszczą elektronikę i systemy klimatyzacyjne. W takich sytuacjach użycie inhibitora aerozolu gaśniczego FSS 50 okazuje się bezkonkurencyjne, ponieważ nie powoduje szkód. Urządzenie doskonale sprawdza się w warunkach bojowych, ale też z powodzeniem znajduje zastosowanie w gospodarstwie domowym.

FENIXFS to ręczny, przenośny inhibitor aerozolowy o wyjątkowej zdolności gaśniczej. Urządzenie jest małym, kompaktowym i lekkim cylindrem, którego górna część składa się z metalowej rury zawierającej niezwykle skuteczny ładunek gaśniczy. Dolna część urządzenia wykonana jest z tworzywa sztucznego i służy jako bezpieczny uchwyt podtrzymujący. W przeciwieństwie do gaśnic nie znajduje się pod ciśnieniem, tak więc nie zagraża wybuchem, ale też nie stworzy zagrożenia podczas gaszenia pożarów typu F. Wytwarzany aerozol gaśniczy nie pozostawia osadu, nie niszczy elektroniki i nie jest również toksyczny dla środowiska. Niezwykle prosta budowa urządzenia sprawia, że nie wymaga okresowych przeglądów. Jego waga (275-550 gramów) pozwala na zaczepienie urządzenia na kamizelce, plecaku lub pasku. Urządzenie posiada długą listę homologacji (UNI-Rina-TÜV-BAM i wiele innych).

W przypadku pojawienia się ognia ważne jest by wiedzieć, jak i czym zadziałać, ale i ta wiedza na nic się nie przyda, jeśli nie mamy odpowiedniego narzędzia pod ręką. Zastosowanie strumienia wyrzucanego aerozolu proszku potasowego polega na odparowaniu proszku w środowisku, a następnie kondensacji substancji gaśniczej. Produkt działa przez przerwanie łańcucha rodników ognia - autokatalizator ognia, gaszenie odbywa się na zasadzie inhibicji heterofazowej. Urządzenie wykonane jest ze stabilnych, stałych minerałów, nie znajduje się pod ciśnieniem. Wytworzony strumień aerozolowy jest solą obojętną, bezpieczną dla człowieka oraz środowiska.

Mechanizm gaszenia pożarów przez saturację związaną z powolną biodegradacją w środowisku sprzyja zapobieganiu powstawania kolejnych pożarów.

Proces gaśniczy obejmuje dwie różne reakcje, fizyczną oraz chemiczną. Reakcja fizyczna związana jest z tendencją potasu do szybkiego utleniania się w powietrzu. W kontakcie z powietrzem sole alkaliczne pochłaniają duże ilości tlenu, pozbawiając tym samym ogień tlenu koniecznego do utrzymania procesu spalania. Reakcja chemiczna powstaje poprzez stabilne powiązanie cząstek potasu z rodnikami ognia.

W wyniku tych dwóch reakcji następuje szybki proces utleniania, który natychmiast przekształca strumień z postaci stałej w gazową, uwalniając jony potasu. Potas ma silne właściwości hamujące reakcję dzięki słabej energii jonizacyjnej i jest w stanie przechwycić oraz skutecznie zakłócić działanie innych wolnych cząstek stałych inicjowanych w procesie powstawania reakcji łańcuchowej pożaru.

W Polsce system FSS dystrybuowany jest przez FENIX FS sp. z o.o. Biuro Bezpieczeństwa Pożarowego sp. k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Ostrobramskiej 126/25. Na terytorium Polski sprzedawane są trzy rodzaje urządzenia: FSS50, FSS50N oraz FSS100, gdzie liczba określa czas działania w sekundach, a oznacznik „N” symbolizuje urządzenia o przedłużanej rękojeści.  Zapraszamy do odwiedzenia strony www.fenixfs.pl.

FENIX FS

dodaj komentarz

komentarze


AWL, czyli renoma budowana latami
 
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Tak rodziła się konspiracja
Ekspresowa pomoc
Unijna pomoc dla Ukrainy
Nowa brygada dla 18 Dywizji Zmechanizowanej
Polsko-koreańskie rozmowy
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Kadeci na poligonie
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Jak gasło powstanie
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Przysięga w Kolnie
RBN o rezultatach szczytu NATO
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Szwedzi na „Czernickim”
Abramsy jadą na ukraiński front
Szkolenie na DOL-ach będzie odbywało się cyklicznie
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Brązowa czwórka podwójna
Podchorążowie AWL ślubowali
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Raki dla podhalańczyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladem profesjonalistów
Pamięć o pomordowanych
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Odliczanie do przysięgi
16 Dywizja świętuje
Trening na awaryjnym lotnisku
Wojsko pomoże Słoweńcom
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Szef MON-u o planach obrony kraju
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Plan misji „Air Defender”
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Buzdygany wręczone!
Brytyjscy piloci w Polsce
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Wyższe diety za służbę na granicy
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Triumf Czarnej Dywizji w biegach na orientację
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Polska rozdarta przez okupantów
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
WOT świętuje sześciolecie
Wojskowe kontrakty w USA
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Nowy pancerz dla Borsuka
Lecimy F-35
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Drogi do wolności
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Z pułku w brygadę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO