moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki

Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, zaangażowanie w projekty UE, a także zacieśnianie współpracy między członkami grupy B9 – to tematy, które zdominowały drugi dzień obrad ministrów obrony państw należących do Bukaresztańskiej Dziewiątki. Szefowie polskiego i łotewskiego MON podpisali podczas spotkania porozumienie dotyczące współpracy organizacji proobronnych.

Trwa szczyt grupy B9, nazywanej Bukaresztańską Dziewiątką. Dziś ministrowie obrony Polski, Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier spotkali się w Ośrodku Reprezentacyjnym MON w Helenowie. Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Obradom przewodniczył Mariusz Błaszczak, szef polskiego resortu obrony, a także jego rumuński odpowiednik – Gabriel Beniamin Leş.

– Rozmawialiśmy o wyzwaniach, jakie stoją przed nami. Jesteśmy zgodni, że współpraca i wspólne działanie to źródło naszego sukcesu – mówił Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej. – Szczególnie istotne są wspólne ćwiczenia, bo to one wzmacniają nasze zdolności obronne – dodał.

Minister przypomniał, że polscy i rumuńscy żołnierze współdziałają ramię w ramię na wschodniej i południowej flance Sojuszu. W ramach eFP (enhanced Forward Presence – wzmocniona, wysunięta obecność NATO) w Polsce stacjonują przeciwlotnicy „Blue Bats” z rumuńskich sił zbrojnych. Natomiast w Rumunii, w ramach tFP (tailored Forward Presence – dostosowana obecność NATO) ulokowano polski kontyngent wojskowy. Obecnie służą w nim żołnierze z 17 Brygady Zmechanizowanej.

Minister Błaszczak przypomniał także, że szczyt B9 odbywa się w wyjątkowym momencie, bo w 70. rocznicę utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego, dwudziestą przystąpienia do NATO Polski, Czech i Węgier, a także piętnastą pozostałych członków Bukaresztańskiej Dziewiątki. – Dokonaliśmy dobrego wyboru. Razem jesteśmy silni, razem możemy zapewnić bezpieczeństwo naszym państwom – stwierdził. Podobną opinię wyraził minister Leş. – Zarówno Polska, jak i Rumunia są bardzo aktywne w Sojuszu i mają duży wkład w zapewnianie bezpieczeństwa w regionie – dodał.

Rumuński polityk poinformował, że podczas obrad poruszono również kwestię współpracy państw grupy B9 z Unią Europejską. – Chodziło przede wszystkim o wdrażanie globalnej strategii UE dotyczącej polityki zagranicznej w kontekście obronności i bezpieczeństwa – powiedział. Dodał, że w tym roku to Rumunia objęła prezydencję i przewodniczy obradom Rady Unii Europejskiej.

Natomiast po południu minister Błaszczak i Artis Pabriks, szef resortu obrony Łotwy podpisali list intencyjny dotyczący współpracy organizacji proobronnych obu państw.

Tegoroczne obrady rozpoczęły się w czwartek. Szefowie resortów obrony spotkali się w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą, a wcześniej na terenie warszawskiej Cytadeli zasadzili aleję jesionów, która została nazwana aleją NATO. W ten sposób ministrowie chcieli uczcić przypadająca wczoraj 70. rocznicę utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także 20-lecie przystąpienia Polski do tej organizacji.

Grupa B9 została powołana, by zacieśnić współpracę między państwami znajdującymi się na wschodniej flance NATO. Działalność zainaugurowana w 2014 roku w Warszawie, a rok później w Bukareszcie członkowie podpisali deklarację regulującą zasady współpracy.

Szczyt grupy B9 w Polsce to drugie spotkanie ministrów obrony państw wschodniej flanki. Pierwsze odbyło się w 2018 roku w Rumunii.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
 
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Kuźnie oficerskich kadr
„Czajka” po udanej operacji
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Afganistan. Czas wracać do domu
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Nagroda nie tylko od dowódcy
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
MON robi zakupy amunicji
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Misje kształtują charakter
Course on Diplomacy
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Nowy karabin z Tarnowa
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
„Wolverine Strike” odpiera atak
To było wyzwanie dla wszystkich
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Pomoc w walce z dezinformacją
AFN znów w oktagonie
Jak wojsko walczy z pandemią
Specjalsi lądują w wodzie
Polska stawia na fregaty Miecznik
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Bój o czarną perłę w koronie
Nowe książeczki wojskowe
Wspólny wysiłek
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Raki w Toruniu
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Walka z niewidzialnym wrogiem
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Szczepimy się
„Defender” dotarł do Europy
Kurs na dyplomację
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Sto sekund do zagłady
Śląskie salwy
Rumuński „Scorpion Spring”
WOT szkoli snajperów
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Tygrysi zlot myśliwców
BME pod znakiem „Miecznika”
Co ze sprawdzianem z WF?
Kto otrzyma Buzdygana?
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Kara śmierci za życie Zofii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO