moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki

Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, zaangażowanie w projekty UE, a także zacieśnianie współpracy między członkami grupy B9 – to tematy, które zdominowały drugi dzień obrad ministrów obrony państw należących do Bukaresztańskiej Dziewiątki. Szefowie polskiego i łotewskiego MON podpisali podczas spotkania porozumienie dotyczące współpracy organizacji proobronnych.

Trwa szczyt grupy B9, nazywanej Bukaresztańską Dziewiątką. Dziś ministrowie obrony Polski, Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier spotkali się w Ośrodku Reprezentacyjnym MON w Helenowie. Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Obradom przewodniczył Mariusz Błaszczak, szef polskiego resortu obrony, a także jego rumuński odpowiednik – Gabriel Beniamin Leş.

– Rozmawialiśmy o wyzwaniach, jakie stoją przed nami. Jesteśmy zgodni, że współpraca i wspólne działanie to źródło naszego sukcesu – mówił Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej. – Szczególnie istotne są wspólne ćwiczenia, bo to one wzmacniają nasze zdolności obronne – dodał.

Minister przypomniał, że polscy i rumuńscy żołnierze współdziałają ramię w ramię na wschodniej i południowej flance Sojuszu. W ramach eFP (enhanced Forward Presence – wzmocniona, wysunięta obecność NATO) w Polsce stacjonują przeciwlotnicy „Blue Bats” z rumuńskich sił zbrojnych. Natomiast w Rumunii, w ramach tFP (tailored Forward Presence – dostosowana obecność NATO) ulokowano polski kontyngent wojskowy. Obecnie służą w nim żołnierze z 17 Brygady Zmechanizowanej.

Minister Błaszczak przypomniał także, że szczyt B9 odbywa się w wyjątkowym momencie, bo w 70. rocznicę utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego, dwudziestą przystąpienia do NATO Polski, Czech i Węgier, a także piętnastą pozostałych członków Bukaresztańskiej Dziewiątki. – Dokonaliśmy dobrego wyboru. Razem jesteśmy silni, razem możemy zapewnić bezpieczeństwo naszym państwom – stwierdził. Podobną opinię wyraził minister Leş. – Zarówno Polska, jak i Rumunia są bardzo aktywne w Sojuszu i mają duży wkład w zapewnianie bezpieczeństwa w regionie – dodał.

Rumuński polityk poinformował, że podczas obrad poruszono również kwestię współpracy państw grupy B9 z Unią Europejską. – Chodziło przede wszystkim o wdrażanie globalnej strategii UE dotyczącej polityki zagranicznej w kontekście obronności i bezpieczeństwa – powiedział. Dodał, że w tym roku to Rumunia objęła prezydencję i przewodniczy obradom Rady Unii Europejskiej.

Natomiast po południu minister Błaszczak i Artis Pabriks, szef resortu obrony Łotwy podpisali list intencyjny dotyczący współpracy organizacji proobronnych obu państw.

Tegoroczne obrady rozpoczęły się w czwartek. Szefowie resortów obrony spotkali się w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą, a wcześniej na terenie warszawskiej Cytadeli zasadzili aleję jesionów, która została nazwana aleją NATO. W ten sposób ministrowie chcieli uczcić przypadająca wczoraj 70. rocznicę utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także 20-lecie przystąpienia Polski do tej organizacji.

Grupa B9 została powołana, by zacieśnić współpracę między państwami znajdującymi się na wschodniej flance NATO. Działalność zainaugurowana w 2014 roku w Warszawie, a rok później w Bukareszcie członkowie podpisali deklarację regulującą zasady współpracy.

Szczyt grupy B9 w Polsce to drugie spotkanie ministrów obrony państw wschodniej flanki. Pierwsze odbyło się w 2018 roku w Rumunii.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Przysięga w Kolnie
 
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Samoloty C-295M w Wojsku Polskim służą już 20 lat!
Polsko-czeska współpraca myśliwców
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Konsekwentnie dąży do celu
Dwa medale w Budapeszcie
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Gdy zagraża ogień
LITPOLUKRBRIG z nowym dowódcą
Śladem profesjonalistów
Szef rządu w Łuczniku
Wirtualna walka na morzu
Stawia na dobrą komunikację
Armia wraca na wschód Polski
Mała Narew już w Gołdapi
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Odliczanie do przysięgi
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia: Żołnierze, badajcie się!
Wyższe diety za służbę na granicy
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Czerwona powódź
RBN o rezultatach szczytu NATO
Wojsko pomoże Słoweńcom
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Raki dla podhalańczyków
Murem za polskim mundurem
Ahoj, Dni NATO!
Polsko-koreańskie rozmowy
Abramsy jadą na ukraiński front
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Okręt w matni, załoga walczy
16 Dywizja świętuje
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Brązowa czwórka podwójna
Kurs na rozwój
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Plan misji „Air Defender”
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
F-16 i Hercules wylądują na drodze
Szwedzi na „Czernickim”
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Atak o świcie
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
FA-50 doleciały!
"Jesienny ogień” z ministrem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO