Przez dwa dni, począwszy od 27 marca, na obiektach szkoleniowych 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17 WBZ) oraz wędrzyńskim poligonie zwiadowcy Czarnej Dywizji walczyli o miano najlepszych z najlepszych.
Celem prowadzonych zawodów użyteczno-bojowych pododdziałów rozpoznawczych 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) było między innymi doskonalenie sprawności bojowej i psychofizycznej żołnierzy. W tym szkoleniowym przedsięwzięciu wzięły udział wyłonione w wewnętrznych zawodach jednostek wojskowych najlepsze sześcioosobowe drużyny z wszystkich brygad lubuskiego związku taktycznego.
Przez dwa dni marca żołnierze – zwiadowcy konkurowali w bezbłędnym zgrywaniu oka z przyrządami celowniczymi podczas strzelania na celność, kierowania ogniem pododdziału poprzedzonego marszobiegiem, czy identyfikacji sylwetek sprzętu bojowego. Rywalizowano także w prowadzeniu obserwacji i wskazywania celów oraz wykonywaniu normy z rozkładania broni.
Pierwsza odsłona rozpoznawczych zmagań miała miejsce na strzelnicy bojowej piechoty Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn, gdzie przeprowadzono konkurencje strzeleckie. Zarówno strzelanie na celność do figury bojowej 23p, jak i kierowanie ogniem pododdziału, gdzie do rażenia przygotowano osiemnaście figur bojowych stanowiły emocjonujące elementy rywalizacji i zarazem sprawdzian nie tylko strzelających, ale i dowódców drużyn. Podczas strzeleckich zmagań na celność i skupienie z wynikiem 96 punktów na pierwszej lokacie sklasyfikowany został zwiadowca z batalionu czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc). Z kolei 92 punkty w tarczy pozwoliły żołnierzowi kompanii rozpoznawczej 17 WBZ na wywalczenie drugiego miejsca. Trzecia lokata na pudle przypadła reprezentantowi plutonu rozpoznawczego z batalionu zmechanizowanego 10 BKPanc.
Kolejnym punktem pierwszego dnia zawodów użyteczno-bojowych był sprawdzian z zakresu wiedzy o armiach innych państw, czyli identyfikacja sprzętu bojowego. Tu każdy z zawodników musiał się wykazać refleksem popartym wiedzą o wyposażeniu armii wschodniego bloku. Czwartek – drugi i zarazem ostatni dzień rozpoznawczych rywalizacji to weryfikacja umiejętności prowadzenia obserwacji i wskazywania celów. Na Ośrodku Centralnym Wojciechowo w odległości od 400 do 2000 metrów ostawionych zostało 20 celów. Aby uzyskać najlepsze wyniki należało w określonym czasie rozpoznać ich co najmniej dziewięćdziesiąt procent. Wyniki rozpoznania przedstawiano w postaci szkicu celów i wykazu współrzędnych skróconych według układu UTM.
Ostatni sprawdzian stanowiła norma numer dwa ze zbioru norm szkoleniowych dla pododdziałów rozpoznawczych wojsk lądowych, czyli norma z rozkładania broni. W tym przypadku oceną drużyny za konkurencję był ogólny czas uzyskany przez wszystkich żołnierzy drużyny.
W wyniku dwudniowych potyczek i weryfikacji rozpoznawczego rzemiosła wyłoniono najlepszych. Na pierwszym miejscu sklasyfikowani zostali zwiadowcy z kompanii rozpoznawczej 10BKPanc. Drugie miejsce przypadło świętoszowskiej drużynie plutonu rozpoznawczego z 1 batalionu czołgów. Trzecią lokatę zajęli zwiadowcy z drużyny kompanii rozpoznawczej 17 WBZ.
Przeprowadzona na szczeblu 11 LDKPanc rywalizacja wyłoniła tym samym reprezentację dywizji do udziału w majowych, centralnych zawodach użyteczno-bojowych pododdziałów rozpoznawczych o puchar Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Tekst: por. Krzysztof Gonera
autor zdjęć: st. szer. Michał Wilk
komentarze