moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Poznali tajniki żołnierskiej służby

19 i 20 marca instruktorzy 23 Pułku Artylerii przeprowadzili szkolenie z uczniami klas mundurowych z Bolesławca, Lubania i Zgorzelca.

Realizowane cyklicznie szkolenie w ramach programu pilotażowego „Edukacja Wojskowa” obejmowało tym razem zajęcia z taktyki, terenoznawstwa oraz wychowania fizycznego, w ramach którego młodzież doskonaliła elementy walki wręcz.

Po omówieniu warunków bezpieczeństwa i wprowadzeniu w sytuację taktyczną, drużyny uczyły się pokonywania terenu z zachowaniem zasad marszu ubezpieczonego, postępowaniem po wykryciu improwizowanego ładunku oraz działaniem w sytuacji zagrożeń i kontaktu ogniowego. Po pokonaniu określonego etapu trasy marszu wojskowi instruktorzy określali dodatkowe zadania taktyczne, które uczniowie klas wojskowych musieli rozwiązywać zespołowo, wykazując się przy tym umiejętnością szybkiej oceny sytuacji i szybkością reakcji na wskazywane zagrożenia.

 

W dalszej części szkolenia doskonalono umiejętności posługiwania się busolą oraz określanie swojego położenia i kierunków orientacyjnych. Dzieląc się swoim doświadczeniem żołnierze uczyli jak w praktyce dostosować swoje działania do panujących warunków i maksymalnie wykorzystać różne, naturalne szczegóły w przyrodzie służące jako punkty orientacyjne. Szkolenie zakończyło się nauką wybranych elementów walki wręcz. Pod okiem wojskowych instruktorów uczniowie poznawali elementy walki w bliskim kontakcie, zdobywając umiejętności zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych. Wśród zagadnień szkoleniowych była nauka postaw do walki, obrona przed atakiem, kopnięcia i walka z użyciem karabinka.

W czasie całodziennego szkolenia instruktorzy przekazali młodzieży wiedzę, która ułatwi przyswojenie materiału i zagadnień nauczanych w szkole. Uzupełnienie wiedzy szkolnej praktycznymi zajęciami w jednostce stwarza okazję do zweryfikowania posiadanych umiejętności oraz uzyskania odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące żołnierskiej profesji.

Tekst: kpt. Remigiusz Kwieciński

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Remigiusz Kwieciński, st. kpr. Arkadiusz Polewski

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko wraca do Ełku
Chciałem być na pierwszej linii
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
W biatlonie i łyżwiarstwie szybkim nie poszli w ślady Tomasiaka
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Skromny początek wielkiej wojny
Outside the Box
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Gorąco wśród lodu
Partnerstwo dla artylerii
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Sprintem do bobsleja
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Kierunek Rumunia
Fenomen podziemnej armii
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Engineer Kościuszko Saves America
Multimedaliści górą
Together on the Front Line and Beyond
Zielone światło dla konwoju
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
„wGotowości” idzie na rekord. Olbrzymie zainteresowanie
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Arktyczne polowanie NATO
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Medycy z wojska i cywila budują Legion
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
Bez karnej rundy, ale tuż za czołową dziesiątką
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
Oko na Bałtyk
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
Polska poza konwencją ottawską
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
Rada Pokoju rozpoczęła działalność
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
Chwała bohaterom AK
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Arktyka pod lupą NATO
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Łyżwiarz żegna się z Forum di Milano
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Czarne Pantery na śniegu
„Wicher” rośnie w oczach
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Torami po horyzont
Rubio: należymy do siebie
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
W NATO o inwestycjach w obronność
Finlandia dla Sojuszu
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Debiut skialpinizmu
Medal był na wyciągnięcie łyżwy
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO