moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Młodzież w szeregach „Terytorialsów”

Dwadzieścia dwie szkoły w Wielkopolsce, a spośród nich czterech nauczycieli i pięćdziesięciu jeden uczniów wzięło udział w historycznym zimowym szkoleniu 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, zwieńczonym uroczystą przysięgą na Placu Wolności w Poznaniu 26 stycznia 2019 r. Ochotnicy biorący udział w zimowym szkoleniu wykorzystali czas ferii, żeby stać się żołnierzami Wojska Polskiego. Ich dokonania podsumował w minioną środę sam Wicekurator Oświaty – Zbigniew Talaga.

13 marca 2019 r. z inicjatywy Kuratorium Oświaty w Zespole Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie odbyło się podsumowanie projektu „Ferii z WOT-em”, w ramach którego Wicekurator Oświaty – Zbigniew Talaga wręczył listy gratulacyjne wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy ukończyli zimowe szkolenie w strukturach Wielkopolskiej Brygady OT. Wyróżniono także Dyrektorów szkół, oraz opiekunów klas mundurowych intensywnie wspierających swoich podopiecznych w podjętym wyzwaniu wojskowym, m.in. panią Marię Bychawską – Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Śremie, panią Ewelinę Zawielak – Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej oraz ppłk. rez. Jacka Delekiego z Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu, opiekuna klas mundurowych. Spośród wymienionych placówek oświatowych w projekt ferii z WOT-em zaangażowało się minimum sześcioro uczniów. Jednak nie tylko liczby, ale także jakość szła „w szeregu” z ochotnikami. Sam Dowódca 12 WBOT, płk Rafał Miernik podkreślał ogromne zaangażowanie, zapał motywację oraz kondycję młodych żołnierzy. Jestem dumny, że w szeregach brygady znajduje się tak wielu młodych ludzi, dla których ważna jest służba dla kraju, ale także nasza historia i tradycja, które wspólnie powinniśmy pielęgnować na co dzień – podsumował.

A co mówią sami uczniowie-żołnierze? Zgodnie podkreślają, że wojsko nauczyło ich doceniać czas, lepiej się organizować i panować nad punktualnością. Przyznają, że zbadali możliwości swojej kondycji, wydolność organizmu i przekonali się czym jest odpowiedzialność, nie tylko za siebie, ale i za kolegę z drużyny. Wielu z nich planuje swoją przyszłość zawodową z mundurem. Służba w strukturach obrony terytorialnej jest w ich ocenie sprawdzianem dotychczas zdobytych umiejętności, często też przygodą, ale przede wszystkim przestrzenią do odpowiedzi na pytanie: czy mundur jest ich powołaniem?

Przemówienia zaproszonych gości zostały zwieńczone pokazem musztry paradnej w wykonaniu młodzieży z „Hipolita” w Śremie. Głośno oklaskiwane wystąpienie podkreśliło entuzjazm i zaangażowanie uczniów, którzy z mundurem dobrze czują się nie tylko w ferie…

***
W skali kraju, w okresie ferii szeregi Terytorialsów powiększyły się o ponad 700 żołnierzy, 40% z nich to studenci i uczniowie deklarujący, że do podjęcia decyzji o wstąpieniu do WOT skłoniło ich nałożenie się terminów szkoleń podstawowych z zimową przerwą międzysemestralną.

Zainteresowanie służbą w WOT wśród młodych ludzi, w tym uczniów powyżej 18 roku życia oraz studentów stale wzrasta. W ubiegłym roku ich zainteresowanie szkoleniem w okresie przerw międzysemestralnych (pierwszy i trzeci kwartał roku) było dwukrotnie większe niż w trakcie roku szkolnego i akademickiego.

W związku z powyższym Wojska Obrony Terytorialnej wyszły z propozycją możliwości odbycia przez te osoby 16-dniowych szkoleń podstawowych w czasie międzysemestralnej przerwy zimowej. Projekt pod nazwą „Ferie z WOT” uruchomiło siedem brygad OT, a w jego ramach struktury WOT powiększyły się o ponad 700 żołnierzy.

W pierwszym kwartale 2018 r. studenci i uczniowie stanowili 21% wszystkich powołanych do służby, zaś w analogicznym okresie 2019 r. odsetek ten wzrósł do 40 %. Świadczy to o ciągłym rozwoju Formacji i nieustającym zainteresowaniu służbą.

***
Jak będzie wyglądać najbliższa przyszłość żołnierzy? Szkolenie podstawowe, które mają już za sobą to zaledwie preludium i przepustka do dalszego szkolenia Terytorialsów. Tym samym, żołnierze WOT rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy i szkoły. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze OT będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie. Kształcenie specjalistów realizowane będzie w większym wymiarze czasowym.

Źródło: Anna Szymaniak

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Kask Weterana do zdobycia!
 
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Afganistan. Czas wracać do domu
„Albatros” wyszedł na morze
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szczyt NATO już w poniedziałek
Podoficer, czyli lider
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Grupy niszczycieli czołgów
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Jacht i menażki od wojska
W drodze do Ameryki
Siła braterstwa
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Borsuk pokazał swoje możliwości
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Krwiodawcy w mundurach
CBW świętuje
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Moździerze dla WOT-u
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
PKW Turcja już działa
Misje kształtują charakter
Specjaliści od wsparcia
Tygrysy grasowały także nocą!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
„Dragon” wskazał cel
Żandarmeria świętuje
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
A Multi-Front Operation
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Nagroda nie tylko od dowódcy
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Marynarz na „Korfantym”
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Nowe książeczki wojskowe
Co ze sprawdzianem z WF?
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Gorzka parada zwycięstwa
Kurs na dyplomację
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Course on Diplomacy
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO