moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Młodzież w szeregach „Terytorialsów”

Dwadzieścia dwie szkoły w Wielkopolsce, a spośród nich czterech nauczycieli i pięćdziesięciu jeden uczniów wzięło udział w historycznym zimowym szkoleniu 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, zwieńczonym uroczystą przysięgą na Placu Wolności w Poznaniu 26 stycznia 2019 r. Ochotnicy biorący udział w zimowym szkoleniu wykorzystali czas ferii, żeby stać się żołnierzami Wojska Polskiego. Ich dokonania podsumował w minioną środę sam Wicekurator Oświaty – Zbigniew Talaga.

13 marca 2019 r. z inicjatywy Kuratorium Oświaty w Zespole Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie odbyło się podsumowanie projektu „Ferii z WOT-em”, w ramach którego Wicekurator Oświaty – Zbigniew Talaga wręczył listy gratulacyjne wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy ukończyli zimowe szkolenie w strukturach Wielkopolskiej Brygady OT. Wyróżniono także Dyrektorów szkół, oraz opiekunów klas mundurowych intensywnie wspierających swoich podopiecznych w podjętym wyzwaniu wojskowym, m.in. panią Marię Bychawską – Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Śremie, panią Ewelinę Zawielak – Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej oraz ppłk. rez. Jacka Delekiego z Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu, opiekuna klas mundurowych. Spośród wymienionych placówek oświatowych w projekt ferii z WOT-em zaangażowało się minimum sześcioro uczniów. Jednak nie tylko liczby, ale także jakość szła „w szeregu” z ochotnikami. Sam Dowódca 12 WBOT, płk Rafał Miernik podkreślał ogromne zaangażowanie, zapał motywację oraz kondycję młodych żołnierzy. Jestem dumny, że w szeregach brygady znajduje się tak wielu młodych ludzi, dla których ważna jest służba dla kraju, ale także nasza historia i tradycja, które wspólnie powinniśmy pielęgnować na co dzień – podsumował.

A co mówią sami uczniowie-żołnierze? Zgodnie podkreślają, że wojsko nauczyło ich doceniać czas, lepiej się organizować i panować nad punktualnością. Przyznają, że zbadali możliwości swojej kondycji, wydolność organizmu i przekonali się czym jest odpowiedzialność, nie tylko za siebie, ale i za kolegę z drużyny. Wielu z nich planuje swoją przyszłość zawodową z mundurem. Służba w strukturach obrony terytorialnej jest w ich ocenie sprawdzianem dotychczas zdobytych umiejętności, często też przygodą, ale przede wszystkim przestrzenią do odpowiedzi na pytanie: czy mundur jest ich powołaniem?

Przemówienia zaproszonych gości zostały zwieńczone pokazem musztry paradnej w wykonaniu młodzieży z „Hipolita” w Śremie. Głośno oklaskiwane wystąpienie podkreśliło entuzjazm i zaangażowanie uczniów, którzy z mundurem dobrze czują się nie tylko w ferie…

***
W skali kraju, w okresie ferii szeregi Terytorialsów powiększyły się o ponad 700 żołnierzy, 40% z nich to studenci i uczniowie deklarujący, że do podjęcia decyzji o wstąpieniu do WOT skłoniło ich nałożenie się terminów szkoleń podstawowych z zimową przerwą międzysemestralną.

Zainteresowanie służbą w WOT wśród młodych ludzi, w tym uczniów powyżej 18 roku życia oraz studentów stale wzrasta. W ubiegłym roku ich zainteresowanie szkoleniem w okresie przerw międzysemestralnych (pierwszy i trzeci kwartał roku) było dwukrotnie większe niż w trakcie roku szkolnego i akademickiego.

W związku z powyższym Wojska Obrony Terytorialnej wyszły z propozycją możliwości odbycia przez te osoby 16-dniowych szkoleń podstawowych w czasie międzysemestralnej przerwy zimowej. Projekt pod nazwą „Ferie z WOT” uruchomiło siedem brygad OT, a w jego ramach struktury WOT powiększyły się o ponad 700 żołnierzy.

W pierwszym kwartale 2018 r. studenci i uczniowie stanowili 21% wszystkich powołanych do służby, zaś w analogicznym okresie 2019 r. odsetek ten wzrósł do 40 %. Świadczy to o ciągłym rozwoju Formacji i nieustającym zainteresowaniu służbą.

***
Jak będzie wyglądać najbliższa przyszłość żołnierzy? Szkolenie podstawowe, które mają już za sobą to zaledwie preludium i przepustka do dalszego szkolenia Terytorialsów. Tym samym, żołnierze WOT rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy i szkoły. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze OT będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie. Kształcenie specjalistów realizowane będzie w większym wymiarze czasowym.

Źródło: Anna Szymaniak

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Miecz w ręku NATO
Groźny incydent w Libanie
Od cyberkursu po mundurówkę
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Nowy BWP potrafi onieśmielić
Wojsko testuje systemy antydronowe
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Pierwsze loty
Fińska armia luzuje rygory
Zbrodnia bez kary
Grzmoty zamiast Goździków
Debata o bezpieczeństwie
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Moja Karbala
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Marynarz w koreańskim tyglu
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Wypadek w PKW UNIFIL
Chunmoo trafią do Gostynina
Bądź bezpieczny w sieci
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Zbrodnia i kłamstwo
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Pirania zdała egzamin
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Logistyczna rewolucja w Opolu
Mała Orka?
Adaptacja i realizm
Syndrom Karbali
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Twarde na poligonie
„Kryzys” na AWL-u
Antydronowa DIANA w Polsce
Rosomaki na lądzie i morzu
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Architekci pola walki
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Początek wielkiej historii
NATO i USA o Iranie
Wielkie serce K9
Ochrona w gotowości
Psiakrew, harmata!
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Pasja i fart
Alert gotowości dla żołnierzy WOT-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO