Piętnastu żołnierzy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej weźmie udział w ćwiczeniach „Northern Sojourn ’19”, które odbędą się w północnej Kanadzie. Żołnierze będą się szkolić w klimacie arktycznym, temperatura powietrza spada tam nawet do minus 35 stopni Celsjusza. Do Kanady wyruszą pod koniec lutego.
Zdjęcia pochodzą z ćwiczeń „Northern Sojourn ’18”.
Ćwiczenia „Northern Sojourn” są organizowane w Kanadzie od 2017 roku, wcześniej odbywały się pod kryptonimem „Northern Saper”. Polscy żołnierze brali w nich udział w 2017 i 2018 roku. Najpierw do Kanady wylecieli spadochroniarze z pododdziałów rozpoznawczych 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, w następnym roku – spadochroniarze z plutonu rozpoznawczego 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego. W tym roku z arktycznym szkoleniem zmierzy się 15 żołnierzy z 25 Batalionu Dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. – Są to świetnie wyszkoleni żołnierze, mają za sobą misje poza granicami kraju, przeszli również szkolenie SERE na poziomie C – mówi kpt. Katarzyna Dutkiewicz-Pawlikowska, rzeczniczka 25 Brygady.
Szkolenie odbędzie się w okolicach miejscowości Happy Valley-Goose Bay (tereny Nowej Fundlandii i Labradoru) i potrwa 10 dni. Jego organizatorem jest 5th Canadian Division. – Dziś wiemy na pewno, że zostaniemy podzieleni na trzy pięcioosobowe grupy i dołączymy do kanadyjskich plutonów – mówi ppor. Błażej Machniewicz, dowódca plutonu rozpoznawczego 25 Batalionu Dowodzenia, który w Kanadzie będzie dowodził polskimi żołnierzami. – Dalsze zadania będą wynikały ze scenariusza ćwiczeń. Jednym z nich będzie przetrwanie w warunkach arktycznych – wyjaśnia ppor. Machniewicz.
Zdjęcia pochodzą z ćwiczeń „Northern Sojourn ’18”.
Zanim Polacy wezmą udział w ćwiczeniu „Northern Sojourn ’19”, przejdą czterodniowy basic winter warfare course, podczas którego nauczą się podstaw funkcjonowania w warunkach arktycznych. Kurs jest podzielony na dwie części. W pierwszej – teoretycznej – Kanadyjczycy będą uczyć żołnierzy m.in. tego, jak obchodzić się z bronią w środowisku, gdzie temperatura spada do nawet minus 35 stopni Celsjusza, jak unikać odmrożeń i co robić, kiedy jednak wystąpią, jak właściwie się odżywiać w tak zimnym klimacie. Wykłady kończą się egzaminem pisemnym. Jego pozytywny wynik pozwala żołnierzom wziąć udział w drugiej – taktycznej – części szkolenia, podczas którego instruktorzy uczą m.in. jak używać pił i innych narzędzi do cięcia lodu. Żołnierze nauczą się również tego, jak zbudować schronienia w śniegu: jamy śnieżne czy igloo. Sprawdzą również swoje umiejętności w terenie, jednak wówczas już bez pomocy instruktorów.
Dopiero ukończony kurs pozwoli im na wzięcie udziału w ćwiczeniach „Northern Sojourn ’19”. Prawdopodobnie na ten czas – tak było w latach ubiegłych – Polacy zostaną wyposażeni w kanadyjską broń – karabinki C7 i C9. Jakie zadania czekają Polaków? Na pewno będzie to prowadzenie rozpoznania na korzyść wojsk kanadyjskich oraz patrolowanie. W poprzednich latach żołnierze wykonywali podobne zadania poruszając się w dzień i w nocy po śniegu w rakietach śnieżnych lub na skuterach.
Ćwiczenia będą trwać od 1 do 9 marca.
autor zdjęć: 5th Canadian Division
komentarze