moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pożegnanie ostatnich żołnierzy generała Maczka w Beneluksie

Czarna Dywizja w miniony weekend pożegnała ostatniego żołnierza 1 Polskiej Dywizji Pancernej (1 PDPanc) w Belgii śp. podporucznika Pawła Ćmoka, dzień wcześniej uczestniczyła w nabożeństwie żałobnym w intencji jednego z ostatnich żołnierzy 1 PDPanc w Holandii śp. ppor. Edwarda Szczerbińskiego.

Delegacja 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, która od 27 lat dziedziczy tradycje 1 PDPanc, przybyła do Holandii i Belgii z historycznym sztandarem Stowarzyszenia 1 PDPanc „Benelux”. Przedstawiciele Czarnej Dywizji reprezentowali środowiska dowództwa dywizji, 10 Brygady Kawalerii Pancernej i Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków (FOPP), a przewodniczył im mjr Rafał Kowalczyk ,zastępca dowódcy batalionu logistycznego 10 BKPanc. Uczestniczyli oni wraz z attaché obrony przy Ambasadzie RP w Hadze kmdr. Andrzejem Konkolem, reprezentantami środowisk kombatanckich z Belgii i Holandii oraz przedstawicielami organizacji polonijnych w nabożeństwie żałobnym w Bredzie. Modlitwie na Polskim Cmentarzu Wojskowym Ettensebaan przewodniczyli proboszcz Polskiej Parafii w Bredzie i honorowy kapelan FOPP - ks. Sławomir Klim SChr. wraz z ks. kapelanem ppłk Pawłem Piontkiem z Brukseli.

Uczestnicy ceremonii oddali hołd ś.p. Edwardowi Szczerbińskiemu zmarłemu w wieku 92 lat, żołnierzowi 2. pułku pancernego, który wyzwalał w październiku 1944 roku Flandrię i Holandię. Po wojnie był on prawdziwym strażnikiem pamięci o czynie gen. St. Maczka i Jego żołnierzy. Wielokrotnie wraz z żołnierzami Czarnej Dywizji brał udział w uroczystościach rocznicowych, prezentując swoje utwory poetyckie. Już w trakcie uroczystości żałobnej dotarła kolejna smutna wiadomość. Tuż po śmierci ppor. E. Szczerbińskiego, w dniu Jego pogrzebu ceremonii zmarłą Jego małżonka, którą ze względu na jej ciężką chorobę opiekował się do ostatnich dni.

Żagańscy pancerniacy przejechali dalej wypełniając żałobną misję z Bredy szlakiem chwały legendarnej 1 PDPanc do Gandawy. W okolicach tego flandryjskiego miasta uczestniczyli w ostatnim pożegnaniu śp. ppor. Pawła Ćmoka, żołnierza 10 kompanii saperów 1 PDPanc, który odszedł na wieczną wartę przeżywszy 96 lat. Był on ostatnim żołnierzem gen. Maczka w Belgii. Nie tak dawno, jak wspominał Dirk Verbeke prezes Stowarzyszenia 1 PDPanc „Belgia”, nie mógł uczestniczyć ze względu na pogarszający się stan zdrowia w otwieranej w Brukseli wystawie „Pancerne Skrzydła”. Saper gen. Maczka ma na niej swoje miejsce, widnieje na emblematycznych zdjęciach jako wyzwoliciel m.in. Tielt i innych flandryjskich miast i żyje we wdzięcznej pamięci ich mieszkańców. W czasie ceremonii pogrzebowej wraz z delegacją Czarnej Dywizji wspominali śp. ppor. p. Ćmoka m.in. najbliżsi i przyjaciele, Konsul Generalny RP w Brukseli Jacek Grabowski, attaché obrony przy Ambasadzie R.P. w Hadze kmdr. A. Konkol, polscy duszpasterze z Bredy i Brukseli oraz przedstawiciele belgijskich organizacji polonijnych. Mówiono na temat lat wojny, ale także i trudnych lat powojennych kiedy na uchodźstwie nasi bohaterowie wojenni mozolnie zdobywali szacunek w społecznościach jako rzetelni, pracowici obywatele. Podkreślano, że śp. ppor. p. Ćmok bardzo aktywnie działał w organizacjach kombatanckich wypełniając powojenną misję którą powierzył im legendarny dowódca 1 PDPanc. Z dumą nosił na ubiorze weterana obok odznaczeń wojennych odznakę pamiątkową 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Był on także bohaterem wielu wspaniałych dokumentów opisujących losy żołnierzy gen. Maczka.

Szanowni Panowie, zrobiliście zbyt wiele, żeby o Was zapomnieć! Cześć i wieczna chwała waszym czynom. Odpoczywajcie w Pokoju Wiecznym.

Tekst: Waldemar Kotula

red. PZ

autor zdjęć: Waldemar Kotula

dodaj komentarz

komentarze


Polski wkład w operację „Overlord”
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Wsparcie ma znaczenie
Łączą nas wspólne cele
Groźny incydent w Libanie
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Najzdrowsi z najtwardszych
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Marsz prawdę ci powie
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Równanie z „Iksem”
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Od eksperymentu do elity NATO
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Stała baza wojsk USA w Polsce
Bez zmian w emeryturach
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Koszykarskie widowisko
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Nowy Grot zatwierdzony
Jego ofiara – nasza pamięć
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
DOL(a) pilota
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Powitanie F-35 z Polską
Ruszyły największe targi obronne
Czerwieńsze będą…
Podróż w ciemność
Śmierć w sercu Azji
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Litwini z polskimi Gromami
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Na granicy stratosfery
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Uniforms Are Worn by Real People
Wielka gra na ukraińskim froncie
Sojusz kontra drony
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
W centrum uwagi
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Generał z cienia
Kraków zaprosił weteranów
Trening działań połączonych
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Krok w stronę pokoju
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Podchorążowie w dżungli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO