moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ramię w ramię nie tylko na służbie

Saperzy z 15 Brygady Zmechanizowanej pomagają chorej na raka żonie kolegi z jednostki. Organizują zbiórki, koncerty i aukcje charytatywne. Namówili też znane osoby, aby nagrały filmy, w których przekazują pozdrowienia i dodają otuchy. – Jesteśmy nie tylko żołnierzami z jednej jednostki, ale przede wszystkim przyjaciółmi. Nie zostawiamy swoich – mówią saperzy.

„Chciałem Cię serdecznie pozdrowić, życzyć wytrwałości i abyś w tym trudnym momencie znalazła tę iskierkę nadziei, która pozwala na pozytywne myślenie” – mówi na krótkim filmie dziennikarz Irek Bieleninik. „Przesyłam Ci moc pozytywnej energii. Wiem, że cała Twoja rodzina przechodzi trudne chwile, ale wierzę, że pokonasz chorobę. Trzymam za Ciebie kciuki” – to z kolei słowa muzyka Piotr Karpieni.

Pozdrowienia zostały skierowane do Agnieszki Kretuńskiej, żony żołnierza z 15 Brygady Zmechanizowanej. U pani Agnieszki, mamy dwójki dzieci, w styczniu zdiagnozowano nowotwór mózgu – glejaka. Guz jest nieoperacyjny, szansą dla kobiety jest terapia protonowa w Centrum Onkologii w Krakowie. Jednak gdyby leczenie nie przyniosło skutku, konieczne będzie leczenie za granicą, a to wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego do działania przystąpili żołnierze z 15 Mazurskiego Batalionu Saperów z 15 Brygady. – Jesteśmy nie tylko żołnierzami z jednej jednostki, ale przede wszystkim przyjaciółmi. Nie zostawiamy swoich w potrzebie – mówi st. szer. Adrian Jórski. Żołnierz jest jednym z inicjatorów akcji, której celem jest zebranie środków na pomoc rodzinie kolegi.

Saperzy stworzyli komitet, ułożyli plan i przystąpili do działania. Pierwszym krokiem było zorganizowanie zbiórki na portalu pomagam.pl. Kolejny – to aukcja charytatywna. – Żołnierze przekazywali dla Agnieszki różne przedmioty, coiny, ryngrafy, pamiątki z misji. Wszystkie te przedmioty zostały wystawione na licytację, która odbyła się w Orzyszu. Dzięki temu, że przyszli na nią także mieszkańcy regionu, udało nam się zebrać ponad sześć tysięcy złotych – relacjonuje st. szer. Jórski.

Wojskowi założyli także specjalną grupę na Facebooku, na której również odbywają się licytacje. Aby pomóc, najmłodsi przekazują na aukcje gry i pluszaki, starsi – ubrania, biżuterię i przedmioty codziennego użytku. Dzięki temu, że do akcji przyłączyli się przedsiębiorcy, na licytacji znalazły się też vouchery na zabiegi kosmetyczne, fryzjerskie czy kolacje w dobrych restauracjach. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Wszystkie zebrane środki trafiają do „skarbonki” pani Agnieszki na portalu pomagam.pl.

Natomiast 5 marca w Orzyszu odbędzie się wielki koncert disco polo. Wszyscy wykonawcy, m.in. zespoły Bayera, Spontan, Majkel, wystąpią charytatywnie, a cały dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek zostanie przekazany na pomoc chorej. – Nigdy bym się nie spodziewał, że otrzymam tak duże wsparcie. I nie chodzi tylko o pieniądze. Ta cała sytuacja bardzo pozytywnie wpływa na moją żonę, a jak wiadomo pozytywne myślenie w tak trudnej sytuacji jest bardzo ważne – mówi st. szer. Mariusz Kretuński. – Mam nadzieję, że leczenie zakończy się sukcesem. Wtedy wszystkie zebrane środki przekażemy innym potrzebującym – podkreśla.

Za przeprowadzenie internetowej zbiórki charytatywnej (oficjalnie zarejestrowanej w Ministerstwie Cyfryzacji) na rzecz Agnieszki Kretuńskiej odpowiada komitet społeczny. Jego założycielami są por. Rafał Podlasiak, st. szer. Adrian Jórski i Małgorzata Staszewska, pracownik wojska. Wspierają ich m.in. szer. Emilia Antoniak, szer. Ilona Kaczmarska, st. sierż. Grzegorz Mikołajczyk, mł. chor. Mariusz Wójkowski, szer. Tomasz Mioduszewski, st. szer. Paweł Nowaczyk i st. szer. Grzegorz Blakicki. Wszystkie działania żołnierze podejmują po służbie, w czasie wolnym. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Hornet czyli „polski Shahed”
Biało-czerwona na Monte Cassino
Logistycy pod lupą
Czerwieńsze będą…
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Huta Częstochowa bliżej wojska
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Adaptacja i realizm
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Skrzydlaci komandosi
Polsko-estońska współpraca
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Bieg ku pamięci bohaterów
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Generał z cienia
Wyścig Stalina
Desant na Odrze
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Wraki w sonarze
Bez zmian w emeryturach
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Syndrom Karbali
Jak wojsko chroni lotniska?
Poznaj tajemnice Husarza
Ready for Every Scenario
Ryś w boksie
Początek wielkiej historii
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Wypadek w PKW UNIFIL
JW Agat: idziemy po młodych!
Symbol skupiający wiele znaczeń
Wodny chrzest Borsuków
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Od cyberkursu po mundurówkę
Groźny incydent w Libanie
NATO i USA o Iranie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Ostatni most
Armia testuje roboty do transportu
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko zaprasza rodziny
Borsuki zdały wodny egzamin

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO