Czołgiści, zmechanizowani, przeciwlotnicy, artylerzyści, saperzy, logistycy, zwiadowcy – pośród intensywnego codziennego szkolenia żołnierzy ze wszystkich pododdziałów, ci którzy zajmują się obroną przed bronią masowego rażenia, również mają swoje zadania.
Ćwiczenie pod kryptonimem Mgła-19 odbyło się 30 stycznia 2019 roku. Przez cały dzień, na świętoszowskim Placu Ćwiczeń Taktycznych, szkoliły się Sekcje Wykrywania Skażeń i Sekcje Kierowania ze wszystkich pododdziałów pancernej brygady oraz obsada Ośrodka Analizy Skażeń. - Na tym ćwiczeniu sprawdzamy cały przepływ informacji, od najniższych podstawowych źródeł informacji, aż do Ośrodka Analizy Skażeń, czyli naszego mózgu, który ocenia i analizuje sytuację. Sprawdzamy po kolei obserwatorów na posterunkach, czyli Sekcje Wykrywania Skażeń, które następnie przekazują informacje do kolejnych ogniw. – powiedział Szef Sekcji Wojsk Chemicznych 10 Brygady Kawalerii Pancernej, major Michał Stańczyk.
Na ćwiczeniu żołnierze, oprócz zbierania danych, sporządzania odpowiednich meldunków i przekazywania informacji o zagrożeniach, zostali poddani także normom sprawdzającym. Kawalerzyści ze Świętoszowa zaliczali podstawowe normy z Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia, w tym zakładanie maski przeciwgazowej czy przygotowanie sprzętu rozpoznania skażeń do pracy. - Największe trudności sprawiało żołnierzom odpowiednie przygotowanie i szybkie przekazanie precyzyjnej informacji, którą otrzymują. Ćwiczenie jest jednak właśnie po to, aby doskonalić te umiejętności. Szkolimy się, zdobywamy wiedzę i uzupełniamy braki, które są zauważalne. – dodał major Stańczyk.
Na styczniowym ćwiczeniu w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, w ramach ścisłej współpracy pomiędzy świętoszowską jednostką a gminą Osiecznica, obecna była jej przedstawicielka. Pani Agnieszka Niemiec, która na co dzień związana jest z reagowaniem kryzysowym, obserwowała działanie żołnierzy oraz zadania, które wykonywali. Podczas tych kilku godzin mogła zobaczyć, jak wygląda przepływ informacji, prognozowanie zagrożeń oraz ocena sytuacji w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. Takie przedsięwzięcie ma w przyszłości ułatwić rzeczywistą wymianę informacji między brygadą, a układem pozamilitarnym.
Tego typu ćwiczenie na szczeblu brygady realizowane jest raz w roku. Stanowi ono przygotowanie do ćwiczenia szczebla nadrzędnego, które odbędzie się w przyszłym miesiącu. 10 Brygada Kawalerii Pancernej będzie tam pierwszoplanowym ćwiczącym.
Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka
komentarze