Planowane na 11 stycznia br. wcielenie ochotników w szeregi 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej to ogromne przedsięwzięcie. Ilość spływających zgłoszeń i zainteresowanie historycznym wydarzeniem wieńczącym szkolenie mogą napawać dumą, ale przede wszystkim dają świadectwo jakości szkolenia, jaką z największym poświęceniem i charyzmą buduje kadra szkoleniowa brygady. Wielu cieszą liczby, mnie osobiście charakter i samodyscyplina żołnierzy, którzy już służą od lata ubiegłego roku. Poprzeczka, którą ustawili jest wysoka, ale wierzę, że Ci, którzy przyjdą, będą ją tylko podnosić - mówi płk Rafał Miernik, dowódca wielkopolskiej brygady obrony terytorialnej.
Zbliża się największa, historyczna przysięga 12. WBOT
Czwarta, zimowa edycja szkolenia podstawowego czyli „szesnastki” ma być wyjątkowa ze względu na umiejscowienie jej w historycznym kalendarzu. Szkolenie rozpoczynające się 11 stycznia, czyli w piątek poprzedzający zimowe ferie, będzie finalizowane 26 stycznia szczególną przysięgą wojskową, która przypadnie w setną rocznicę przysięgi, złożonej w ubiegłym stuleciu przez żołnierzy Wojsk Wielkopolskich na Placu Wolności w Poznaniu. Po głównych uroczystościach, związanych z przysięgą nowo przeszkolonych terytorialsów, odbędzie się historyczna inscenizacja, w której wezmą udział grupy rekonstrukcji historycznej z całej Wielkopolski odtwarzające powstanie wielkopolskie, skupione wokół projektu Ochotnicza Kompania Wielkopolska. W uroczystości wezmą także udział historyczne poczty jednostek Wojska Polskiego odtwarzane na terenie Wielkopolski. Jak pointuje historyk 12. WBOT, ppor. Mikołaj Klorek: „Składana przysięga będzie mieć unikatowy, symboliczny charakter z uwagi na fakt, iż wielu składających przysięgę to potomkowie Powstańców – i to jest siła tradycji, na filarze której Brygada opiera swoją tożsamość”.
Kilka słów o 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej
12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła szkolenia żołnierzy OT jako jedna z pierwszych brygad trzeciego etapu budowy WOT. Na ten moment wcieliła ponad 400 ochotników. W historii brygady już trzy wcielenia na tzw. „szesnastki” czyli szkolenia podstawowe, dedykowane osobom, które jeszcze nie były w wojsku. W kolejnych miesiącach żołnierze będą szkolić się dwa dni w miesiącu, a raz w roku odbywać będą 14-dniowe szkolenie zintegrowane. Jak dodaje ppłk. Dariusz Wyrzykowski, dowódca leszczyńskiego 125. blp: „Naszą dumą jest, że wielkopolska brygada rozwija się najprężniej spośród brygad formowanych w trzecim etapie. Ponad czterystu wcielonych od wakacji żołnierzy i ponad dwustu, mających stanąć do przysięgi 26 stycznia daje pokaźną liczbę oliwkowych beretów, które Plac Wolności będzie musiał pomieścić. Zanim to się jednak stanie, czeka ich poligon na Biedrusku w zimowych warunkach”.
Naszym potencjałem są LUDZIE!
Kto buduje szeregi 12. WBOT? Ludzie wszelakich profesji, począwszy od mechaników samochodowych, rolników, górników, poprzez handlowców, pielęgniarki, ratowników, a skończywszy na informatykach, sportowcach, uczniach i nauczycielach. Ci ostatni stanowią całkiem pokaźną grupę osób i są niejako wypadkową wyraźnie nagłośnionego medialnie projektu „Ferie z WOT”, w ramach którego Wielkopolanie mogą zrealizować podstawowe szkolenie w strukturach formacji, wykorzystując okres ferii zimowych i nie wpływając negatywnie na swoją frekwencję w szkole. Jak będą wspominać te ferie? Z pewnością niedługo podzielą się swoimi wrażeniami…
12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej projektuje wydarzenie, warte upamiętnienia w podręcznikach do historii. Żołnierze, ich rodziny, patrioci, Wielkopolanie będą razem na Placu Wolności w Poznaniu 26 stycznia. Spotkajmy się tam – dla Niepodległej! Serdecznie zapraszam!
Tekst: Anna Szymaniak
autor zdjęć: WOT
komentarze