Podczas mistrzostw Polski seniorów w biatlonie żołnierze wywalczyli tuzin medali – po cztery złote, srebrne i brązowe. Biatloniści rywalizowali w Dusznikach-Zdroju w sprincie, biegu ze startu wspólnego i sztafecie mieszanej. Najwięcej krążków, bo aż osiem, zdobyli reprezentanci Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko.
Na Jamrozowej Polanie w Dusznikach-Zdroju o pierwsze medale mistrzostw kraju w sezonie 2018/2019 rywalizowało niemal 100 zawodników i zawodniczek. Czołowe role w rywalizacji seniorów odegrali żołnierze, którzy wywalczyli po cztery złote, srebrne i brązowe medale. – Liczyłem na więcej w sprincie seniorów. W pozostałych wyścigach reprezentanci Wojska Polskiego spisali się bardzo dobrze. Cieszą mnie również wyniki uzyskane przez zawodników z mojego klubu z Kościeliska – mówi mł. chor. Adam Jakieła, trener biatlonowej reprezentacji Wojska Polskiego i biatlonistów z BKS WP Kościelisko.
Najwięcej emocji dostarczyły kibicom biegi ze startu wspólnego. W rywalizacji seniorów po raz trzeci z rzędu mistrzem kraju w tej konkurencji został st. szer. Łukasz Szczurek z BKS WP Kościelisko. Z kolei w biegu kobiet, po raz drugi z rzędu, triumfowała jego klubowa koleżanka st. szer. Karolina Pitoń. – Dla każdego zawodnika złoty medal jest cenny. Warto trenować, aby być tym najlepszym zawodnikiem w Polsce – podkreśla obrońca tytułu mistrzowskiego.
St. szer. Łukasz Szczurek w walce o złoto wyprzedził swojego klubowego kolegę szer. Andrzeja Nędzę-Kubińca oraz Grzegorza Guzika. Szczurek po pierwszym bezbłędnym strzelaniu objął prowadzenie i nie oddał go już do samej mety. Drugie i trzecie strzelanie miał również bezbłędne i dopiero po czwartym musiał biegać trzy karne rundy. Miał szczęście, że rywale również pudłowali i spokojnie mógł biec po tytuł mistrzowski. – Łukasz mógł stracić pierwszą lokatę po ostatnim strzelaniu. Trzy „pudła” miał jednak Grzesiek Guzik, a jedną karną rundę musiał pobiec Andrzej Nędza-Kubiniec. Gdyby Andrzej strzelił celnie, kibice obserwowaliby zaciętą walką o złoto dwóch zawodników z wojskowego klubu – przyznaje trener Jakieła.
W biegu ze startu wspólnego kobiet – po dwóch pierwszych strzelaniach z pozycji leżącej – na czele stawki z kilkudziesięciosekundową przewagą nad rywalkami była st. szer. Magdalena Gwizdoń. Podczas trzeciej wizyty na strzelnicy w strzelaniu z pozycji stojącej chybiła trzykrotnie i po przebiegnięciu trzech karnych rund straciła pierwszą pozycję. Wyprzedziła ją broniąca tytułu mistrzowskiego st. szer. Karolina Pitoń. Reprezentantka BKS WP Kościelisko nie oddała już prowadzenia. Gwizdoń obroniła druga lokatę, a brązowy medal wywalczyła córka trenera Jakieły – Joanna.
W sprincie tytuły mistrzowskie wywalczyli Mateusz Janik i st. szer. Magdalena Gwizdoń. Zawodnik AZS AWF Wrocław po raz pierwszy w karierze stanął na najwyższym stopniu podium seniorskich mistrzostw. Janik o 22 s wyprzedził broniącego tytułu mistrzowskiego Grzegorza Guzika. Brąz wywalczył szer. Andrzej Nędza-Kubiniec. Z kolei Gwizdoń zdobyła swój szesnasty indywidualny tytuł mistrzyni Polski seniorek. Utytułowana zawodniczka o 15 s wyprzedziła szer. rez. Kamilę Żuk. Na brązowy medal zasłużyła zaś szer. Kinga Zbylut, która po pierwszym strzelaniu była liderką biegu. Reprezentantka BKS WP Kościelisko miała jednak pecha podczas strzelania z pozycji stojącej. Mgła utrudniła jej precyzyjne strzelanie i trzy „pudła” zniweczyły jej szanse na złoty medal.
Na Jamrozowej Polanie po raz drugi w historii mistrzostw Polski rozegrano rywalizację w sztafetach mieszanych. Tytuł mistrzowski z 2016 roku obroniła pierwsza sztafeta BKS WP Kościelisko, która pobiegła w składzie: szer. Kinga Zbylut, st. szer. Karolina Pitoń, szer. Tomasz Jakieła i szer. Andrzej Nędza-Kubiniec. Drugie miejsce zajęła sztafeta AZS AWF Katowice, natomiast druga drużyna BKS WP Kościelisko uplasowała się na trzecim miejscu.
Podczas mistrzostw seniorów o medale walczyli również młodzieżowcy, czyli zawodnicy urodzeni w 1996 i 1997 roku. Żołnierze wracają z trzema złotymi medalami, dwoma srebrnymi i brązowym. Dwa tytuły mistrzowskie (w sprincie i biegu ze startu wspólnego) wywalczył szer. rez. Marcin Szwajnos z BKS WP Kościelisko. Dwa drugie miejsca zajął jego kolega klubowy – szer. Tomasz Jakieła. Brąz w biegu ze startu wspólnego zdobył szer. rez. Tadeusz Nędza-Kubiniec (również z BKS WP Kościelisko). Z kolei w sprincie kobiet pierwsza była szer. rez. Kamila Żuk.
Wyniki
sprint, seniorzy
1. Mateusz Janik (Akademicki Związek Sportowy Akademia Wychowania Fizycznego Wrocław) – 30 min 6,9 s (1 karna runda)
2. Grzegorz Guzik (Biathlonowy Ludowy Klub Sportowy Żywiec) – strata 22,4 s (2 karne rundy)
3. szer. Andrzej Nędza-Kubiniec (Biathlonowy Klub Sportowy Wojsko Polskie Kościelisko) – 41,5 (2)
4. szer. rez. Marcin Szwajnos (BKS WP Kościelisko) – 59,7 (2)
5. Marcin Zawół (Miejski Klub Sportowy Karkonosze Jelenia Góra) – 1.25,7 (3)
6. szer. Tomasz Jakieła (BKS WP Kościelisko) – 1.39,0 (3)
bieg ze startu wspólnego, seniorzy
1. st. szer. Łukasz Szczurek (BKS WP Kościelisko) – 43 min 49,8 s (3)
2. szer. Andrzej Nędza-Kubiniec (BKS WP Kościelisko) – strata 20,9 s (4)
3. Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec) – 54,9 (6)
4. szer. rez. Wojciech Skorusa (BKS WP Kościelisko) – 1.33,6 (3)
5. Wojciech Filip (AZS AWF Wrocław) – 2.11,7 (4)
6. szer. rez. Marcin Szwajnos (BKS WP Kościelisko) – 2.25,8 (5)
Film: Jacek Szustakowski / portal polska-zbrojna.pl
sprint, seniorki
1. st. szer. Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec) – 24.04,3 (1)
2. szer. rez. Kamila Żuk (AZS AWF Katowice) – 15,1 (1)
3. szer. Kinga Zbylut (BKS WP Kościelisko) – 1.01,7 (3)
4. st. szer. Karolina Pitoń (BKS WP Kościelisko) – 1.38,8 (3)
5. szer. Anna Mąka (BKS WP Kościelisko) – 1.51,9 (1)
6. Daria Gembicka (Uczniowski Klub Sportowy Lider Katowice) – 2.34,2 (2)
bieg ze startu wspólnego, seniorki
1. st. szer. Karolina Pitoń (BKS WP Kościelisko) – 42.10,0 (5)
2. st. szer. Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec) – 44,2 (6)
3. szer. rez. Joanna Jakieła (BKS WP Kościelisko) – 54,5 (3)
4. szer. Anna Mąka (BKS WP Kościelisko) – 1.29,2 (4)
5. Kamila Cichoń (Górnik Iwonicz-Zdrój) – 3.34,7 (5)
6. Daria Gembicka (UKS Lider Katowice) – 3.53,7 (5)
sztafeta mieszana
1. BKS WP Kościelisko (szer. Kinga Zbylut, st. szer. Karolina Pitoń, szer. Tomasz Jakieła, szer. Andrzej Nędza-Kubiniec) – 1 godz. 17 min 55,3 s (1 karna runda + 16 dobieranych naboi)
2. AZS AWF Katowice (szer. rez. Kamila Żuk, szer. rez. Monika Hojnisz, Łukasz Sidorowicz, Michał Neumann) – 1 min 10,7 s (1+11)
3. BKS WP Kościelisko II (szer. Anna Mąka, szer. rez. Joanna Jakieła, szer. rez. Marcin Szwajnos, Tomasz Zięba) – 4.32,0 (4+12)
sprint mężczyzn, młodzieżowcy
1. szer. rez. Marcin Szwajnos (BKS WP Kościelisko) – 31.06,6 (2)
2. szer. Tomasz Jakieła (BKS WP Kościelisko) – 39,3 (3)
3. Łukasz Sidorowicz (AZS AWF Katowice) – 1.45,8 (2)
bieg ze startu wspólnego mężczyzn, młodzieżowcy
1. szer. rez. Marcin Szwajnos (BKS WP Kościelisko) – 46.15,6 (5)
2. szer. Tomasz Jakieła (BKS WP Kościelisko) – 1.00,7 (6)
3. szer. rez. Tadeusz Nędza-Kubiniec (BKS WP Kościelisko) – 1.52,8 (4)
sprint kobiet, młodzieżowcy
1. szer. rez. Kamila Żuk (AZS AWF Katowice) – 24.19,4 (1)
2. Kamila Cichoń (Górnik Iwonicz-Zdrój) – 2.50,1 (2)
3. Klaudia Cichoń (Górnik Iwonicz-Zdrój) – 4.59,9 (3)
bieg ze startu wspólnego kobiet, młodzieżowcy
1. Kamila Cichoń (Górnik Iwonicz-Zdrój) – 45.44,7 (5)
2. Klaudia Cichoń (Górnik Iwonicz-Zdrój) – 3.58,2 (7)
3. Paulina Maria Tupta (Kasina Wielka) – 10.27,5 (10).
autor zdjęć: Jacek Szustakowski
komentarze