moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi zapraszają na szkolenie w czasie ferii

Wojska obrony terytorialnej uruchamiają nowy projekt „Ferie z WOT”. Skierowany jest głównie do uczniów, nauczycieli oraz studentów, czyli wszystkich tych, którzy międzysemestralną przerwę w nauce chcą wykorzystać na szkolenie wojskowe. Zimowe „szesnastki” z WOT będą organizowane w ośmiu województwach.

– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi. Dlatego w wybranych brygadach obrony terytorialnej w czasie ferii zimowych zorganizujemy szkolenia podstawowe – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej. – To rozwiązanie sprawdziliśmy już w czasie wakacji. Wówczas na szesnastodniowe szkolenia podstawowe zgłaszało się wielu młodych ludzi. Uczniowie i studenci wykorzystywali przerwę w nauce, by zostać żołnierzami WOT-u. Tym razem taka możliwość będzie zimą.

Szkolenia w ramach projektu „Ferie z WOT” rozpoczną się w styczniu w województwie kujawsko-pomorskim i wielkopolskim (w terminie od 11 do 26 stycznia), następnie w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim (od 19 stycznia do 3 lutego) oraz na Mazowszu (od 26 stycznia do 9 lutego). Kolejno do projektu włączą się brygady OT z Lubelszczyzny, Podkarpacia i Pomorza (od 9 do 24 lutego). – Zainteresowani służbą w WOT powinni zgłosić się do wojskowych komend uzupełnień lub wysłać elektroniczny wniosek o powołanie do służby za pośrednictwem platformy ePUPAP – wyjaśnia rzecznik WOT.

Dowództwo wojsk obrony terytorialnej podkreśla, że program szkoleń organizowanych w czasie międzysemestralnej przerwy nie różni się od obowiązującego przez cały rok programu „szesnastki”. Ochotnicy będą uczyć się podstawowych zasad taktyki, przetrwania na polu walki, ratownictwa medycznego oraz bezpiecznego posługiwania się bronią. Po raz pierwszy będą też ćwiczyć strzelanie ostrą amunicją. Na koniec złożą przysięgę wojskową.

– Podczas spotkań z uczniami klas mundurowych i ich nauczycielami pytałem między innymi o to, kiedy najchętniej zgłosiliby się na szkolenie podstawowe. Większość odpowiadała, że właśnie w czasie przerwy w nauce, czyli w wakacje lub ferie zimowe – mówi ppłk Krzysztof Hurtak, zastępca dowódcy 7 Pomorskiej Brygady OT. – Rozumiemy to, zwłaszcza w przypadku maturzystów, którzy nie powinni rezygnować z zajęć lekcyjnych. Dlatego nasz kalendarz szkoleniowy na 2019 rok dopasowaliśmy do ich oczekiwań. Uczniowie nie stracą szkolnych zajęć, a studenci nie będą musieli opuszczać wykładów. Dla tych ostatnich przygotowaliśmy 16-dniowe szkolenie podstawowe we wrześniu, tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego – zapowiada.

Zastępca dowódcy 7 BOT dodaje, że zainteresowanie projektem „Ferie z WOT” w województwie pomorskim jest spore. W tej chwili na szkolenie czeka już 70 osób (większość to 18-latkowie), a lista nie jest jeszcze zamknięta. 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Zełenski traci Order Orła Białego?
Powietrzne cysterny dla Polski
Pancerny Poznań
Stała baza wojsk USA w Polsce
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Orka tuż, tuż
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Wsparcie ma znaczenie
Kraków zaprosił weteranów
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Sportowe jubileusze
Marsz gąsienicowych kolumn
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Niebo bez dominacji
At the Controls of F-35A Husarz
Święto DGRSZ
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Polska szykuje się do produkcji Panter
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Szermierze i pięściarki na podium
Minister obrony RFN w Polsce
Podróż w ciemność
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Polski wkład w operację „Overlord”
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Umowa na pociski do Patriotów
Musztra i marsz ubezpieczony
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Królestwo pojazdów
Sonda dla Jastrzębia
AMW oferuje mieszkania
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Koło zamachowe gospodarki
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Premier powołał nową wiceminister obrony
Apetyt Smoka rośnie
Ratunek na polu walki
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Bez zmian w emeryturach
Sojusz Madrytu i Warszawy
Podchorążowie w dżungli
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Śmierć w sercu Azji
Zbrodnicza farsa
„Strzała weterana” spaja środowisko
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Krok w stronę pokoju
Równanie z „Iksem”
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Mundur, medale i duma
Ważne decyzje w Brukseli
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Akcja na jeziorze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO