Gen. bryg. Mieczysław Smorawiński, policjant Franciszek Kużajski, ppor. Michał Burakowski i ppor. pilot Janina Lewandowska – to polscy oficerowie, którzy zginęli w Katyniu. Historie ich życia zainspirowały laureatów konkursu na komiks „Mój bohater katyński”. W Muzeum Katyńskim w Warszawie nagrodzono najciekawsze prace młodych ludzi.
Ogólnopolski konkurs dla młodzieży na krótką formę komiksu poświęconego wybranemu bohaterowi zbrodni katyńskiej ogłosiło Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Organizacja od lat stawia sobie za cel upamiętnianie ofiar Katynia. To właśnie z jej inicjatywy w Polsce i na świecie posadzono już kilka tysięcy Dębów Pamięci, poświęconych konkretnym oficerom. Stowarzyszenie pragnie, by w przyszłości w ten sposób upamiętnić każdą z 21 857 ofiar zbrodni. O. Tomasz Olczak, prezes Stowarzyszenia, podkreśla, że w akcję angażują się głównie szkoły. – Dęby Pamięci rosną w okolicy, z którą był związany dany oficer. Od lat proponujemy młodym ludziom również inne działania motywujące do bezpośredniego zaangażowania. Wcześniej był konkurs „List do syna”, konkurs na plakat, a w tym roku komiks. W przyszłości może zaproponujemy krótki film – planuje o. Olczak.
Laureaci konkursu na komiks: Kamila Treder i Jakub Stachowski z I LO im. Jana III Sobieskiego w Wejherowie, zdecydowali się przełożyć na język obrazka historię ppor. Janiny Lewandowskiej, jedynej kobiety wśród ofiar Katynia. – Jej historia jest fascynująca, zaciekawiło nas podejście pani podporucznik do życia, determinacja w osiąganiu celu, życie z pasją i godna postawa po uwięzieniu. Chcieliśmy, by inni poznali jej historię – mówią autorzy zwycięskiej pracy.
Oprócz uczniów liceum w Wejherowie laureatami zostali: Anna Kusyk za pracę „Zwyczajna służba generała Mieczysława Smorawińskiego”, Natalia Znaniecka za pracę „Zwyczajna służba – Mój Bohater Katyński” oraz Amelia Wojda za pracę „Mój Bohater – Michał Burakowski”.
– Nasze działania uzupełniają szkolną ofertę programową – podkreśla Małgorzata Włodarczyk, koordynator programów edukacyjnych Stowarzyszenia. Młodzież może się wykazać i przełożyć swoją wiedzę na język swoich pasji, zdolności, jak w przypadku komiksu – pasji literackiej czy malarskiej. Poziom prac był niezwykle wysoki, a laureaci otrzymali w nagrodę m.in. autorską grę „Wyścig niepodległości”, przygotowaną we współpracy z Wojskowym Instytutem Wydawniczym.
Dyrektor Muzeum Katyńskiego, Sławomir Frątczak, przypomniał, że zbrodnia katyńska to także początek katyńskiego kłamstwa i bolesnej, szczególnie dla rodzin, historii milczenia o Katyniu. – Przypominamy porażające wciąż statystyki ofiar, a przecież każde nazwisko to konkretny człowiek i jego przerwana historia. Ci młodzi ludzie dotarli do tych historii. Utrwalili je w tej ciekawej formie narracji – podkreślił dyrektor, który oprowadził finalistów konkursu oraz ich wychowawców i opiekunów po ekspozycji Muzeum Katyńskiego.
autor zdjęć: AP, grafika PZ
komentarze