moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Niższa mundurówka

Przyszłoroczna mundurówka będzie nieco niższa od wypłaconej w tym roku. Powodem są korekty w należnościach mundurowych dla żołnierzy, w tym m.in. likwidacja munduru wyjściowego letniego. Wojskowi, którzy w latach 2016–2018 nie otrzymali np. mundurów polowych wzoru 2010 czy ubrania ochronnego, będą mogli też liczyć na jednorazowe świadczenie rekompensujące. Na wypłaty MON przeznaczy niemal 330 mln zł.

Tzw. mundurówka wypłacana jest wszystkim żołnierzom każdego roku. Wysokość świadczenia zależy m.in. od stopnia, rodzaju wojsk czy miejsca pełnienia służby. Otrzymane pieniądze żołnierze powinni przeznaczyć na zakup mundurów galowych i wyjściowych oraz ewentualne czyszczenie elementów umundurowania.

Zgodnie z przygotowanym przez ministerstwo obrony projektem rozporządzenia w sprawie równoważników pieniężnych szacuje się, że w 2019 roku MON przeznaczy na wypłatę mundurówek ok. 240 mln zł. Ale kwota świadczenia, którą otrzymają żołnierze, będzie niższa od tegorocznej o około 5–20 proc. – Dlatego że zlikwidowane zostały niektóre elementy umundurowania, np. mundury wyjściowe letnie, czapki i rękawiczki zimowe dla szeregowych i marynarzy do 24 miesiąca służby. Niższa kwota mundurówki związana jest też ze spadkiem cen czyszczenia i prania przedmiotów umundurowania – wyjaśnia ppłk Marek Chmiel, rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

W praktyce finansowe różnice nie będą jednak wielkie. Szeregowi wojsk lądowych ze stażem dłuższym niż dwa lata pracujący w jednostce otrzymają 2228 zł (w tym roku – 2332 zł), a podoficerowie sztabowcy sił powietrznych – 2583 zł (2673 zł). Pracujący w sztabie pułkownik wojsk lądowych dostanie 2574 zł (2618 zł), kapitan – 2529 zł (2567 zł), a żołnierze tych samych stopni w jednostkach liniowych dostaną odpowiednio – 2397 zł (2519 zł,) i 2351 zł (2468 zł).

Jednorazowe świadczenie

Ale to nie wszystkie świadczenia mundurowe, na jakie mogą liczyć żołnierze w przyszłym roku. Dodatkowe pieniądze – w sumie 90 mln zł – MON zamierza przeznaczyć na wypłatę jednorazowych świadczeń dla tych wojskowych, którzy w latach 2016–2018 w wyniku ograniczonych zakupów nie otrzymali różnych elementów umundurowania i wyekwipowania polowego. Chodzi szczególnie o mundur polowy wzór 2010, mundur polowy letni wzór 2010, ubranie ochronne, czapkę zimową, rękawice zimowe pięciopalcowe, śpiwór, zasobnik piechoty górskiej i szelki do przenoszenia oporządzenia. – Wielu żołnierzy kupowało elementy umundurowania i wyekwipowania za własne środki finansowe. Równoważnik będzie więc stanowił rekompensatę. Po otrzymaniu pieniędzy żołnierze nie będą jednak zobowiązani do kupna niewydanych przedmiotów. Zakłada się bowiem, że już w 2019 roku otrzymają je z wojska – tłumaczy ppłk Chmiel i dodaje, że nie jest możliwe określenie średniej wysokości kwoty, jaką na ten cel otrzymają żołnierze. – Świadczenie będzie zależało od liczby niewydanych przedmiotów oraz norm należności mundurowych określonych dla poszczególnych żołnierzy – tłumaczy oficer.

Przygotowany projekt rozporządzenia wprowadza też kilka innych zmian. Jedna z nich reguluje wypłatę równoważnika w sytuacji, gdy żołnierz zawodowy zmienia miejsce pełnienia służby. Obecnie jeżeli przechodzi on do innej jednostki przed wypłatą mundurówki, to świadczenie otrzymuje już w nowej jednostce. Po wejściu w życie nowelizacji rozporządzenia równoważniki będą wypłacane przez dotychczasową jednostkę, przed zmianą miejsca pełnienia służby wojskowej.

Projekt doprecyzowuje też przepisy dotyczące wypłat równoważników pieniężnych żołnierzom, którzy zostają skierowani do pełnienia służby poza granicami państwa w składzie PKW, jednostek międzynarodowych NATO i UE, „Partnerstwa dla pokoju” i ONZ. Propozycja przepisów zakłada, że pieniądze w zamian za należne a niewydane w naturze przedmioty umundurowania i wyekwipowania, wypłacane będą w kraju przed skierowaniem żołnierza do służby poza granice. Dotychczas zasady takich wypłat nie były określone wprost.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


25 lat w NATO – serwis specjalny
 
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zbrodnia made in ZSRS
Zmiany w dodatkach stażowych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, epilog
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO on Northern Track
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Głos z katyńskich mogił
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sandhurst: końcowe odliczanie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Barwy walki
Optyka dla żołnierzy
Święto stołecznego garnizonu
V Korpus z nowym dowódcą
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Odstraszanie i obrona
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kadisz za bohaterów
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Front przy biurku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przygotowania czas zacząć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Mundury w linii... produkcyjnej
Szarża „Dragona”
Charge of Dragon

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO