Przyjeżdżają pierwsi, wyjeżdżają ostatni. Choć ich działania nie są szczególnie efektowne, to logistycy i łącznościowcy podczas szkolenia poligonowego zapewniają prawidłowy przebieg realizacji zadań przez żołnierzy 16 Dywizji Zmechanizowanej.
Nie inaczej jest podczas ćwiczenia taktycznego pk. Tumak 18, w którym uczestniczą jednostki 16 Dywizji Zmechanizowanej. Elementy bazy logistycznej i socjalnej obozowiska na OC Ziemsko są w zasadniczej mierze obsadzone przez żołnierzy batalionu dowodzenia. Dowodzeni przez ppłk. Przemysława Kurzawiaka żołnierze swoją ciężką, często monotonną, codzienną służbą pozwalają na realizację wszystkich zadań, które stoją przed kierownictwem ćwiczenia 16 Dywizji.
Do codziennych obowiązków logistyków wydzielonych z 9 Brygady Kawalerii Pancernej, 20 Brygady Zmechanizowanej oraz wspierających ich żołnierzy 9 batalionu dowodzenia, należy zabezpieczenie funkcjonowania i obsługa kuchni oraz stołówki żołnierskiej. Żywienie to bardzo ważny element dla każdego żołnierza, gdyż podczas intensywnego szkolenia gorące posiłki zaspokajają podstawowe potrzeby organizmu co pozwala zregenerować siły i przygotować się do kolejnych zadań.
Logistyka to również środki MPS. Sprzęt bojowy aby zachować zdolność bojową do wykonywania zadań potrzebuje środków pędnych i smarów. Tym także zajmują się żołnierze kompanii zaopatrzenia. Bardzo ważnym ogniwem logistyki jest również kompania remontowa, która realizuje zabezpieczenie techniczne procesu szkolenia poligonowego. Żołnierze muszą wykazać się szczególnymi umiejętnościami. Naprawa sprzętu odbywa się w trudnych warunkach pogodowych co dodatkowo wymaga od remontowców wysokiego profesjonalizmu.
Istotną rolę w procesie przygotowania i przeprowadzenia ćwiczenia odgrywają żołnierze kompanii łączności oraz kompanii węzłów bazowych 9bdow. To właśnie oni jako jedni z pierwszych przebywają w rejon ćwiczenia gdzie rozwijają zaplanowany przez wydział wsparcia dowodzenia i łączności system łączności i informatyki na potrzeby kierownictwa ćwiczenia oraz ćwiczących jednostek wojskowych. Od sprawności rozwiniętego systemu zależy czy ćwiczenie przebiegnie bezkolizyjnie, zrealizowane zostaną wszystkie praktyczne epizody (działalność taktyczno-ogniowa), a kierownik ćwiczenia osiągnie zakładane cele.
Logistycy i łącznościowcy rzadko bywają eksponowani, jednak dowódcy każdego szczebla i ćwiczące wojska doskonale zdają sobie sprawę, jak ważna dla skuteczności wykonywanych zadań jest sprawnie działająca logistyka i łączność.
Ćwiczenie taktyczne pk. TUMAK-18 jest elementem składowym największego w Siłach Zbrojnych RP w 2018 roku ćwiczenia pk. ANAKONDA-18 oraz kontynuacją odbytych treningów sztabowych 16 Dywizji Zmechanizowanej pk. Elbląg–I-18 i Elbląg-II-18 oraz ćwiczenia dowódczo-sztabowego pk. DZIK-18. Jest także jednym z głównych przedsięwzięć 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mającym na celu przygotować jednostki bezpośrednio podległe do działania zgodnie z przeznaczeniem
Tekst: mjr Marek Nabzdyjak
autor zdjęć: sekcja prasowa 16 DZ
komentarze