Ogólnopolska konferencja naukowa „Militarne aspekty odzyskania niepodległości”, organizowana przez Wojskowe Biuro Historyczne im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Akademię Sztuki Wojennej i Służbę Wywiadu Wojskowego odbędzie się w dniach 29-30 października 2018 roku w budynku 101 Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie Rembertowie. Jak podkreślają organizatorzy w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości, jest to wyraz chęci uczczenia ludzi, którzy sto lat temu, po ponad wieku niewoli, niepodległość Polski wywalczyli i obronili.
To również, oprócz wyróżnienia bohaterów tamtych wydarzeń, uczczenie państwa, które stworzyli oraz danie wyrazu wartościom, które wyznawali, tak głęboko zakorzenionym w tradycjach państwa i oręża polskiego: honorowi, miłości ojczyzny, męstwu, odwadze i waleczności. Organizatorzy tematykę wystąpień podczas konferencji skupili wokół czynnika militarnego i roli jaką odegrał on w odzyskaniu niepodległości. Znaczenia polskich formacji wojskowych walczących u boku mocarstw w czasie Wielkiej Wojny, roli Polskiej Organizacji Wojskowej, powstania wielkopolskiego, czy też – najważniejszej konfrontacji militarnej powstającego państwa – wojny polsko-bolszewickiej nie sposób przecenić. Wydarzenia te jednocześnie miały niebagatelny wpływ na kształt odrodzonego państwa polskiego, rolę jaką odgrywał w niej szeroko pojęty czynnik militarny, w tym zwłaszcza oficerowie i żołnierze, czy w końcu na sam polski etos wojskowy i etykę żołnierską.
Z tych względów, skupiając swoją uwagę głównie na latach 1918-1919, zaproszeni prelegenci poruszą tematy związane z sytuacją militarną na ziemiach polskich przed odzyskaniem niepodległości, polskimi formacjami zbrojnymi u boku państw zaborczych, działalnością konspiracyjną pozwalającą na prowadzenie późniejszych samodzielnych akcji zbrojnych, czy też umożliwiającą stosunkowo szybkie przejęcie władzy i sformowanie wojska na terenach opuszczanych przez zaborców.
Autor: Krzysztof Widziński
„Polska Zbrojna.Historia” oraz „Polska Zbrojna” objęła patronat medialny nad konferencją.
autor zdjęć: Arch. Wojskowe Biuro Historyczne im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego
komentarze