W dniach 30 i 31 października 2018 r. będziemy świętować w Krakowie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Kraków, a dokładnie dworzec kolejowy w Płaszowie, był pierwszym miejscem w Polsce, w którym zrzucono symbole władzy zaborców. To z dworca kolejowego w Płaszowie w dniu 30 października 1918 r. o godzinie 21:00 rozesłano telegram do wszystkich stacji w zaborze i okupacji austriackiej dając sygnał do przejmowania władzy w imieniu odradzającego się państwa polskiego. Telegram ten informował o wybuchu rewolucji w Krakowie. Tak zaczęła się jedyna bezkrwawa rewolucja w dziejach Polski.
Naszym obowiązkiem jest przypomnienie ludzi, miejsc i wydarzeń jakie rozegrały się 100 lat temu w Krakowie inicjując tym samym „sztafetę niepodległości”, która w wielu miejscach była okupiona krwią i życiem wielu Polaków. „Bezkrwawa rewolucja w Krakowie” jest tym samym największym sukcesem niepodległej Polski, dzięki której możliwe było stworzenie wolnego ośrodka władzy, w którym niezwłocznie rozpoczęto tworzenie wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a w tym wojsk lądowych, powietrznych i marynarki wojennej. Wojsko utworzone w Krakowie zaraz po październikowych wydarzeniach wsparło obrońców Przemyśl i Lwowa doprowadzając do oswobodzenia tych prastarych polskich grodów w listopadzie 1918 r.
20 lat temu stworzyliśmy obchody upamiętniające te właśnie wydarzenia, które upamiętniamy w krakowskim Podgórzu. Nasze zaproszenie kierujemy do wszystkich instytucji i osób w państwie, dla których, mamy nadzieję, historia ta ma wyjątkowe znaczenie zarówno w celu kształtowania spójności i tożsamości narodowej, jak również przekazywania tradycji następnym pokoleniom.
Autor tekstu: Przemysław Jaskółowski
Polska Zbrojna. Historia i Polska Zbrojna objęła wydarzenie patronatem medialnym.
autor zdjęć: Arch. Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej
komentarze