Honorowe krwiodawstwo - niezaprzeczalny symbol dobrego serca, empatii i bezwarunkowej pomocy bliźniemu. W tę szczytną ideę żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej zatrudnieni w Dowództwie Garnizonu Warszawa i podległych jednostkach wojskowych angażują się od lat nie szczędząc sił i zdrowia dla dobra potrzebujących.
Uczestniczą w akcjach organizowanych przez ministerstwo obrony narodowej, jak np. "Spokrewnieni Służbą" w marcu 2018 r., wspomagają potrzebujących także na co dzień, w swoich jednostkach, czasem regularnie, a czasem wtedy gdy zajdzie taka potrzeba. Do 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia raz na dwa miesiące zapraszany jest tzw. krwiobus by ułatwić honorowym dawcom pobranie. Jednostka ta na stałe współpracuje z Centrum Krwiodawstwa i
Krwiolecznictwa w Łodzi i tylko w 2017 r. 317 żołnierzy oddało ponad 143 litry krwi.
W kontekście charytatywnej działalności dzielenia się krwią wyróżnia się także 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia. Po katastrofie budowlanej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w styczniu 2006 r. w akcji przeprowadzonej w Terenowej Stacji Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, działającej przy 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką we Wrocławiu udział wzięło 60 żołnierzy i pracowników wojska. Oddano wówczas ponad 27 litrów krwi. Jeden z żołnierzy 10 Pułku - chor. Piotr Ostrowski za wieloletnią działalność w ramach wolontariatu i propagowania idei honorowego krwiodawstwa był wielokrotnie odznaczany: m.in. Odznaką HDK, Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I stopnia, Odznaką Honorową PCK II stopnia oraz nadaną mu 14 czerwca 2018 r. z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy - odznaką "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu". Przez ponad 25 lat - oddał 50 litrów krwi.
W Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym Mrągowo aż 25% kadry regularnie oddaje krew podczas akcji organizowanych przez Klub Honorowych Dawców Krwi w Mrągowie, którego prezesem jest żołnierz zawodowy Ośrodka mł. chor. Jacek Gajda. Podoficer ten organizował też, wspólnie z Fundacją Dawców Komórek Macierzystych i Szpiku Kostnego, akcje pod hasłem "Dni Dawcy", podczas których zarejestrowano 352 potencjalnych dawców szpiku. W ubiegłym roku mrągowski HDK ustanowił rekord województwa warmińsko-mazurskiego w ilości zebranej krwi, a z analiz 2018 r. wynika, że i w tym roku może paść kolejny rekord zbiórki.
W 2018 r. żołnierze 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego oddali ponad 67 litrów krwi podczas 150 akcji organizowanych zarówno przez MON jak i inne instytucje i organizacje pożytku publicznego. Pułk Ochrony w tym czasie
zebrał ponad 68 litrów krwi angażując ponad 150 żołnierzy i pracowników cywilnych.
Tylko podczas tegorocznej akcji "Spokrewnieni Służbą" 400 żołnierzy i pracowników cywilnych Dowództwa Garnizonu Warszawa i podległych jednostek wojskowych oddało łącznie 180 litrów krwi. Zaangażowały się wszystkie jednostki, nie tylko te, które regularnie pomagają zebrać krew, ale również Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego gdzie zebrano blisko 16 litrów oraz orkiestry wojskowe rozlokowane na terenie całej Polski. Wszyscy pomagamy, bo mamy to we krwi.
Źródło: Agnieszka Bartkiewicz/DGW
autor zdjęć: st. szer. Michał Wójcik
komentarze