W poniedziałek, 8 października, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku służbowym dowódcy Gdyńskiego Dywizjonu Okrętów Bojowych.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr 2480 z dnia 7 września 2018 roku kmdr Piotr Nieć objął dowodzenie Dywizjonem Okrętów Bojowych. Przejął on obowiązki od kmdr por. Radosława Hurbańczuka, który czasowo dowodził tą jednostką. W uroczystości, przed fregatą rakietową ORP Gen. T. Kościuszko, wziął udział dowódca 3. Flotylli Okrętów kmdr Mirosław Jurkowlaniec, dowódcy jednostek 3. Flotylli Okrętów, a także zaproszeni goście.
Głównym elementem uroczystości było złożenie meldunków dowódcy flotylli o zdaniu i objęciu obowiązków dowódcy jednostki. Dowódca 3. Flotylli Okrętów w krótkich żołnierskich słowach podziękował pełniącemu obowiązki dowódcy dOB oraz przedstawił nowego dowódcę i jego dotychczasowy przebieg służby. Gratulując kmdr. Piotrowi Nieć życzył mu jednocześnie marynarskiego szczęścia i sukcesów w dowodzeniu podległą jednostką. Podczas uroczystości odczytany został rozkaz dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosława Mika o nadaniu kmdr. por. Radosławowi Hurbańczuk Odznaki Honorowej Marynarki Wojennej. Uroczystość zakończyła tradycyjna defilada pododdziałów.
Komandor Piotr Nieć z Marynarką Wojenną związał się w 1990 roku rozpoczynając edukację na wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego w Akademii Marynarki Wojennej. Po ukończeniu drugiego roku studiów rozpoczął studia w United States Naval Academy w Annapolis. Po powrocie do kraju kontynuował naukę w AMW. Pierwszym stanowiskiem jakie objął, był oficer w dziale broni podwodnej na okręcie podwodnym ORP „Wilk”. W 1999 roku został wyznaczony do załogi odpowiedzialnej za transfer fregaty ORP „Gen. K. Pułaski” z USA do Polski. W 2001 roku objął stanowisko dowódcy pionu operacyjnego na tej fregacie. Od 2004 roku pełnił obowiązki starszego oficera operacyjnego w dywizjonie Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych. W tym czasie ukończył podyplomowe studia w AMW w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi. Po dwóch latach służby w sztabie został ponownie wyznaczony na stanowisko okrętowe - zastępcy dowódcy okrętu ORP „Gen. T. Kościuszko”. Od lipca 2007 roku pełnił obowiązki dowódcy okrętu ORP „Gen. K. Pułaski”. W 2008 roku dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym „Pułaski”, który operował w składzie sił Sojuszu Północnoatlantyckiego na Morzach Śródziemnym i Czarnym. Dowodzona przez niego jednostka była częścią stałego zespołu NATO – SNMG-1 (ang. Standing NATO Maritime Group One) i brała udział w operacji antyterrorystycznej Sojuszu pod kryptonimem ACTIVE ENDEAVOUR. W okresie 2013 - 2014 przez rok pełnił funkcję zastępcy dowódcy - szefa sztabu stałego zespołu NATO - SNMG-1. W tym okresie, przez okres pół roku, brał udział w operacji antypirackiej Sojuszu o kryptonimie OCEAN SHIELD na Oceanie Indyjskim. Następnie ponownie brał udział w operacji ACTIVE ENDEAVOUR na Morzu Śródziemnym oraz licznych ćwiczeniach Sojuszu w rejonie północnych obszarów morskich Europy. Po powrocie do kraju objął obowiązki zastępcy dowódcy – szefa sztabu dywizjonu Okrętów Bojowych. Po dwóch latach został mianowany na stopień komandora i skierowany do wykonywania zadań w Ministerstwie Obrony Narodowej w zespole zajmującym się zdolnościami operacyjnymi Sił Zbrojnych RP w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego. W roku 2017 rozpoczął naukę na rocznych Podyplomowych Studiach Polityki Obronnej w US Naval War College w Newport. Z dniem 1 paździenika 2018 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy dywizjonu Okrętów Bojowych.
Komandor Nieć ukończył liczne kursy i szkolenia w ośrodkach szkoleniowych i uczelniach w kraju, Wielkiej Brytanii, Turcji, Francji i USA. Z otrzymanych odznaczeń najbardziej ceni sobie Morski Krzyż Zasługi i szczyci się tym, że na mundurze może nosić złotą odznakę Marynarza Jednostek Pływających. Dzięki wysiłkowi załogi ORP „Gen. K. Pułaski” w 2008 roku, został uhonorowany przez miesięcznik „Polska Zbrojna” statuetką Buzdygana, za co jest wdzięczny wszystkim swoim ówczesnym podwładnym z fregaty.
Dywizjon Okrętów Bojowych
W skład dywizjonu Okrętów Bojowych wchodzą dwie fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry, trzy okręty rakietowe typu Orkan oraz korweta zwalczania okrętów podwodnych. Zadania do jakich są przeznaczone to m.in. wykonywanie pojedynczych i zespołowych uderzeń rakietowych na okręty nawodne i statki przeciwnika, zwalczanie sił napadu powietrznego przeciwnika, osłona przeciwokrętowa własnych okrętów nawodnych i statków, osłona przeciwlotnicza własnych okrętów nawodnych i statków oraz patrolowanie, ochrona własnych szlaków komunikacyjnych i wyznaczonych rejonów oraz poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych.
W dobie zagrożenia terrorystycznego, nowym zadaniem, przed którym stoją siły dywizjonu, jest zapewnienie ochrony okrętom i statkom biorącym udział w konwojach. Okręty dywizjonu mogą również wymuszać przestrzeganie embarga nałożonego przez organizacje międzynarodowe, organizować ewakuację ludzi z rejonów objętych walkami, brać udział w misjach stabilizacyjnych na obszarach objętych konfliktami, prowadzić szeroko rozumiane operacje humanitarne (zarówno samodzielnie, jak i we współdziałaniu z innymi okrętami i rodzajami sił zbrojnych) oraz brać udział w akcjach likwidacji skutków klęsk żywiołowych i katastrof technicznych.
Szczególnym przeznaczeniem okrętów dOB jest eskorta szybkich konwojów lub statyczne patrolowanie. Okręty podwodne muszą być wykrywane, klasyfikowane, śledzone, atakowane i niszczone z maksymalnej odległości. Zadania takie fregaty rakietowe i korweta ZOP mogą wykonywać samodzielnie oraz w składzie zespołu, przy współpracy ze śmigłowcami i samolotami. Są również w stanie pełnić dalekie i bliskie dozory, połączone z przeprowadzaniem akcji abordażowych, a także mogą występować jako okręty flagowe zespołów uderzeniowych.
Źródło: kmdr. ppor. Radosław Pioch
autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch
komentarze