Studenci uczelni wyższych zakończyli już szkolenie wojskowe w ramach programu MON Legia Akademicka. Dzięki ich przeszkoleniu armia zyskała 2719 starszych szeregowych i 1990 kaprali. Teraz, powołany w MON-ie specjalny zespół zajmie się zbieraniem wniosków z pilotażu i przygotowaniem zmian w programie szkolenia ochotników.
Program Legii Akademickiej adresowany jest do studentów, ochotników, którzy w trakcie studiów chcą odbyć przeszkolenie wojskowe. Pilotażowa jego edycja ruszyła w ubiegłym roku w 61 uczelniach (w tym pięciu wojskowych). To tam studenci wzięli udział w zajęciach teoretycznych, stanowiących podstawę do rozpoczęcia praktycznego szkolenia wojskowego. 30 godzin wykładów poświęconych było m.in. strukturze i wyposażeniu sił zbrojnych, wojskowym regulaminom, teoretycznym podstawom taktyki i strzelania.
Wakacyjna praktyka
– Do programu zgłosiło się 5558 osób, w części teoretycznej wzięły udział 5394 z nich. Ten etap pozytywnie zaliczyło 3831 osób – mówi płk Jarosław Grabowski z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON. I dodaje, że po zakończeniu teorii wnioski o powołanie w trybie ochotniczym na szkolenie wojskowe złożyło w sumie 3487 studentów. W trakcie wakacji zaliczali oni część praktyczną programu.
Szkolenie wojskowe odbywało się na terenie całej Polski, w ośmiu centrach szkolenia podległych dowódcy generalnemu RSZ (m.in. w Centrum Wojsk Lądowych w Poznaniu, Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, Sił Powietrznych w Koszalinie, Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, Logistyki w Grudziądzu), a także w 22 Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku. – Szkolenie praktyczne zorganizowaliśmy w dwóch turnusach. W obu na szkolenie w ramach modułu podstawowego w jednostkach wojskowych stawiło się w sumie 3116 osób. Z różnych powodów 253 studentów już na samym początku zrezygnowało. Egzaminy końcowe pozytywnie zdało 2782, z tego awans na starszego szeregowego otrzymało 2719 studentów – mówi płk Grabowski.
Ci, którzy chcieli szkolić się dalej, mogli wziąć udział w module podoficerskim. Podczas dwóch turnusów w tego rodzaju szkoleniu ostatecznie wzięło udział 2128 ochotników (77 zrezygnowało), a egzaminy końcowe zdało 2052. Z tych osób na stopień kaprala mianowanych zostało 1990 osób.
Zespół do spraw Legii
– Program był wersją pilotażową, co oznacza, że teraz sprawdzimy, czy rozwiązania organizacyjne i prawne przez nas przyjęte zdały egzamin – mówi płk Grabowski. Zajmie się tym specjalny zespół powołany przez ministra obrony narodowej. W jego skład weszło kilkanaście osób, w tym przedstawiciele departamentów MON-u, Sztabu Generalnego WP oraz Dowództwa Generalnego RSZ. Na czele zespołu stanął Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON-ie. – Realizacji programu przyglądaliśmy się na bieżąco, a uwagi i sugestie zgłaszały nam także jednostki organizujące szkolenie praktyczne. Mamy pomysły na zmiany w programie, ale jeszcze za wcześnie, by o tym mówić. Chcemy jednak, by nowa edycja Legii Akademickiej uwzględniła już efekty prac naszego zespołu – mówi płk dr hab. Marcin Liberacki, zastępca dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON i jednocześnie wiceszef Zespołu ds. Legii Akademickiej.
Dodaje, że pod uwagę brane jest m.in. rozwiązanie, które umożliwi wykorzystanie potencjału przeszkolonych już studentów. – Chcemy uniknąć sytuacji, że student kończy szkolenie, trafia do rezerwy i armia o nim zapomina. Warto, by ochotnicy mogli dalej kontynuować szkolenie w jednostkach – dodaje oficer.
Płk Liberacki zapewnia jednocześnie, że sama idea programu się sprawdziła i zgodnie z decyzją ministra będzie on kontynuowany. MON razem z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wzorem roku poprzedniego, ustalają szczegóły umożliwiające studentom udział w programie. Nie wiadomo jeszcze, ile uczelni weźmie udział w kolejnej edycji programu.
Pierwsze posiedzenie zespołu ds. LA planowane jest jeszcze w październiku.
Porozumienie w sprawie uruchomienia pilotażowej edycji programu zostało podpisane przez MON oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod koniec sierpnia 2017 roku.
autor zdjęć: kpt. Monika Trajdos-Giejdasz, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych
komentarze