moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Program Legii Akademickiej będzie kontynuowany

Studenci uczelni wyższych zakończyli już szkolenie wojskowe w ramach programu MON Legia Akademicka. Dzięki ich przeszkoleniu armia zyskała 2719 starszych szeregowych i 1990 kaprali. Teraz, powołany w MON-ie specjalny zespół zajmie się zbieraniem wniosków z pilotażu i przygotowaniem zmian w programie szkolenia ochotników.

Program Legii Akademickiej adresowany jest do studentów, ochotników, którzy w trakcie studiów chcą odbyć przeszkolenie wojskowe. Pilotażowa jego edycja ruszyła w ubiegłym roku w 61 uczelniach (w tym pięciu wojskowych). To tam studenci wzięli udział w zajęciach teoretycznych, stanowiących podstawę do rozpoczęcia praktycznego szkolenia wojskowego. 30 godzin wykładów poświęconych było m.in. strukturze i wyposażeniu sił zbrojnych, wojskowym regulaminom, teoretycznym podstawom taktyki i strzelania.

 

Wakacyjna praktyka

– Do programu zgłosiło się 5558 osób, w części teoretycznej wzięły udział 5394 z nich. Ten etap pozytywnie zaliczyło 3831 osób – mówi płk Jarosław Grabowski z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON. I dodaje, że po zakończeniu teorii wnioski o powołanie w trybie ochotniczym na szkolenie wojskowe złożyło w sumie 3487 studentów. W trakcie wakacji zaliczali oni część praktyczną programu.

Szkolenie wojskowe odbywało się na terenie całej Polski, w ośmiu centrach szkolenia podległych dowódcy generalnemu RSZ (m.in. w Centrum Wojsk Lądowych w Poznaniu, Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, Sił Powietrznych w Koszalinie, Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, Logistyki w Grudziądzu), a także w 22 Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku. – Szkolenie praktyczne zorganizowaliśmy w dwóch turnusach. W obu na szkolenie w ramach modułu podstawowego w jednostkach wojskowych stawiło się w sumie 3116 osób. Z różnych powodów 253 studentów już na samym początku zrezygnowało. Egzaminy końcowe pozytywnie zdało 2782, z tego awans na starszego szeregowego otrzymało 2719 studentów – mówi płk Grabowski.

Ci, którzy chcieli szkolić się dalej, mogli wziąć udział w module podoficerskim. Podczas dwóch turnusów w tego rodzaju szkoleniu ostatecznie wzięło udział 2128 ochotników (77 zrezygnowało), a egzaminy końcowe zdało 2052. Z tych osób na stopień kaprala mianowanych zostało 1990 osób.

Zespół do spraw Legii

– Program był wersją pilotażową, co oznacza, że teraz sprawdzimy, czy rozwiązania organizacyjne i prawne przez nas przyjęte zdały egzamin – mówi płk Grabowski. Zajmie się tym specjalny zespół powołany przez ministra obrony narodowej. W jego skład weszło kilkanaście osób, w tym przedstawiciele departamentów MON-u, Sztabu Generalnego WP oraz Dowództwa Generalnego RSZ. Na czele zespołu stanął Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON-ie. – Realizacji programu przyglądaliśmy się na bieżąco, a uwagi i sugestie zgłaszały nam także jednostki organizujące szkolenie praktyczne. Mamy pomysły na zmiany w programie, ale jeszcze za wcześnie, by o tym mówić. Chcemy jednak, by nowa edycja Legii Akademickiej uwzględniła już efekty prac naszego zespołu – mówi płk dr hab. Marcin Liberacki, zastępca dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON i jednocześnie wiceszef Zespołu ds. Legii Akademickiej.

Dodaje, że pod uwagę brane jest m.in. rozwiązanie, które umożliwi wykorzystanie potencjału przeszkolonych już studentów. – Chcemy uniknąć sytuacji, że student kończy szkolenie, trafia do rezerwy i armia o nim zapomina. Warto, by ochotnicy mogli dalej kontynuować szkolenie w jednostkach – dodaje oficer.

Płk Liberacki zapewnia jednocześnie, że sama idea programu się sprawdziła i zgodnie z decyzją ministra będzie on kontynuowany. MON razem z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wzorem roku poprzedniego, ustalają szczegóły umożliwiające studentom udział w programie. Nie wiadomo jeszcze, ile uczelni weźmie udział w kolejnej edycji programu.

Pierwsze posiedzenie zespołu ds. LA planowane jest jeszcze w październiku.

Porozumienie w sprawie uruchomienia pilotażowej edycji programu zostało podpisane przez MON oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod koniec sierpnia 2017 roku. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Monika Trajdos-Giejdasz, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych

dodaj komentarz

komentarze

~''Kardynał''
1539522840
Polecam to szkolenie każdemu, kto chce posmakować trochę wojska i zarobić dwie belki rezerwy. Pozdrowienia od LA Kłodzko, najlepszego z kursów. ;-)
8A-AB-37-51

Hełmy – nowoczesne i na miarę
 
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ostatnia droga Pileckiego
Piedimonte – samobójcza misja
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zawsze gotowi do pomocy
Po śladach polskich bohaterów
Broń Hitlera w rękach AK
Podróż po AWACS-ie
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
WAM wraca po latach
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Pokazali bojowego ducha
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
By Polska była bezpieczna
„Pierwsza Drużyna” na start
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Przysięga w Limanowej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
They Will Check The Training Results in Combat
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Układ nerwowy Mieczników
Nowe zadania szefa SKW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Cień atomowej zagłady
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Ryś” z laserem
Wszystkie misje AWACS-a
Ameryka daje wsparcie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO