Wtorek, 2 października br., to kolejny dzień przeprowadzanego w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu IV Centralnego Zlotu Klas Wojskowych Żagań-18. Prócz rywalizacji o miano najlepszych z najlepszych, to także swoista lekcja historii i patriotyzmu.
Ewakuacja rannych z pola walki, strzelanie z broni pneumatycznej, rzut granatem na odległość, czy przepychanie samochodu osobowo – terenowego, to konkurencje budzące wiele emocji wśród wszystkich uczestników zlotu – zarówno samych uczniów, jak i zagrzewających ich do rywalizacji nauczycieli i opiekunów.
Jednak celem, jaki założyli sobie organizatorzy i wykonawcy tego corocznego, ogólnopolskiego przedsięwzięcia jest również zapoznanie młodzieży z historią i tradycjami wojsk pancernych, historią okresu II wojny światowej rozgrywającej się w rejonie powiatu żagańskiego.
Jedna z takich lekcji odbyła się dziś w żagańskim Muzeum Obozów Jenieckich, gdzie dyrektor tej placówki, Marek Łazarz w interesujący sposób relacjonował dzieje obozu jenieckiego Stalag Luft III oraz słynnej „wielkiej ucieczki”. Dopełnieniem tych historycznych relacji były zgromadzone w muzeum memorabilia, dzięki którym uczniowie mogli niemal dotknąć kart historii okresu wojennego.
W tym samym czasie w Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych (CTPWP) kolejna grupa młodzieży z klas wojskowych poznała wiele historycznych wątków związanych z 1. Polską Dywizją Pancerną dowodzoną przez legendarnego generała Stanisława Maczka. Kustosz CTPWP, podpułkownik rezerwy Waldemar Kotula zwrócił także uwagę na tradycje, pielęgnowane z wielkim pietyzmem przez żołnierzy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.
Jeszcze dzisiaj w godzinach popołudniowych wybrane szkoły dokonają autoprezentacji w ramach konkursu musztry i piosenki marszowej. Jutro zaś przed ponad pięciuset uczniami kolejny dzień wyzwań.
Tekst: por. Krzysztof Gonera
autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło
komentarze