Będzie tu można strzelać z karabinów, pistoletów maszynowych i rewolwerów, także z użyciem noktowizji. Mobilna strzelnica kontenerowa, którą właśnie kupiła Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, jest wyposażona również w multimedialny trenażer. Obiekt wart prawie 2 mln zł Zakłady Mechaniczne Tarnów dostarczą uczelni do końca roku.
Dzięki temu, że strzelnica będzie umieszczona w kontenerach, da się ją ustawić w dowolnym miejscu lub na naczepach samochodowych. Żołnierze będą mogli prowadzić ogień na odległość do 25 metrów do celów stacjonarnych i ruchomych. W nowej strzelnicy będzie zainstalowany także multimedialny, interaktywny trenażer do treningu strzeleckiego z użyciem amunicji ostrej oraz z replik laserowych broni. W elektronicznym urządzeniu będzie można optycznie wydłużać oś strzelania nawet do 200 metrów.
Do szkolenia podstawowego i nie tylko
Na terenie uczelni znajduje się typowa terenowa strzelnica, lecz ma ona status garnizonowej i ćwiczą tu żołnierze wszystkich jednostek oraz instytucji z Wrocławia. Akademia ma prawo korzystać ze strzelnicy tylko trzy dni w tygodniu. Niedługo jednak sytuacja się zmieni. – Na nowej strzelnicy będziemy mogli prowadzić podstawowe szkolenie strzeleckie oraz znacznie trudniejsze zajęcia, związane z dynamiką pola walki – zapowiada ppłk Mariusz Ratajczyk, kierownik Zakładu Teorii i Praktyki Strzelań AWL.
Na dwóch stanowiskach podchorążowie będą mogli używać amunicji bojowej wystrzeliwanej z prędkością początkową do 1000 m/s i energią pocisku do 2000 J. Oznacza to, że będzie można tu strzelać z pistoletów i rewolwerów o kalibrze do 11,43 mm, pistoletów maszynowych o kalibrze do 9 mm oraz karabinków kalibru 5,56 mm, takich jak Beryl, mini-Beryl oraz GROT, czyli z broni, którą dysponują studenci Akademii Wojsk Lądowych.
Nowoczesny obiekt umożliwi także szkolenie z użyciem systemów noktowizyjnych. Z kolei dowódcy prowadzący strzelanie będą mogli nagrywać zajęcia, by w każdej chwili np. odtworzyć ich przebieg i omówić popełnione błędy.
Strzelać przez całą dobę
Ppłk Piotr Gazarkiewicz, dowódca 2 Batalionu Szkolnego, podkreśla, że w nowym obiekcie trening będzie można prowadzić przez całą dobę. – Strzałów z kontenerowej strzelnicy nie słychać na zewnątrz. W związku z tym nikt nie będzie miał pretensji, że strzelanie odbywa się w nocy – mówi dowódca batalionu. Ppłk Gazarkiewicz dodaje, że dookoła uczelni znajduje się wiele osiedli mieszkaniowych i często napływały skargi, że odgłosy strzelania utrudniają życie mieszkańcom.
Dowódcy uważają, że nie bez znaczenia są warunki, w jakich studenci będą ćwiczyć. – W czasie mrozów na strzelnicy będzie ciepło, a latem temperaturę obniży klimatyzacja. To wszystko pozytywnie wpłynie na koncentrację i efekty nauki strzelania, zwłaszcza w przypadku najmłodszych żołnierzy – podsumowuje ppłk Gazarkiewicz.
Z nowej strzelnicy będą korzystać podchorążowie, słuchacze kursów specjalistycznych i doskonalących organizowanych na uczelni oraz kadra dowódcza i dydaktyczna AWL.
autor zdjęć: Piotr Raszewski
komentarze