moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Reforma dowodzenia armią zdała test

Ćwiczenia „Zima-17” pokazały skuteczność naszych planów, dobre ich przygotowanie oraz skuteczność działań, które zostały podjęte i które mają nas bronić przed ewentualnym zagrożeniem – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz na zakończenie ćwiczenia dowódczo-sztabowego przeprowadzonego w Akademii Sztuki Wojennej.

Przez kilka dni ponad 1700 żołnierzy testowało w wirtualnej przestrzeni założenia reformy systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi. Dokumenty zmieniające strukturę Wojska Polskiego są właśnie opracowywane w Ministerstwie Obrony Narodowej. Ćwiczenia „Zima-17” miały być jednym z końcowych sprawdzianów nowych rozwiązań. – To były największe ćwiczenia sztabowe, jakie od wielu lat zostały przeprowadzone. Największe i pierwsze z takim zadaniem – mówił minister Macierewicz. Poza wojskowymi wzięli w nich udział przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i innych resortów oraz wybranych instytucji układu pozamilitarnego. Do przeprowadzenia gry strategicznej wykorzystano infrastrukturę Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych Akademii Sztuki Wojennej.


– Ćwiczenie dowódczo-sztabowe „Zima-17” zostało ujęte do realizacji w harmonogramie pracy Strategicznego Przeglądu Obronnego. Jest to pierwsza taka sytuacja, gdy wnioski Przeglądu wypracowywane są w oparciu o tak zaawansowane przedsięwzięcia. Co więcej, jest to pierwsze ćwiczenie tej skali z realnym uczestnictwem kierownictwa resortu. Ćwiczenie umożliwiło pozyskanie wielu wniosków, które będą wykorzystane na potrzeby końcowego raportu SPO, w tym szczególnie w obszarze systemu dowodzenia oraz wybranych obszarach zdolności – podsumował Tomasz Szatkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Celem ćwiczeń było sprawdzenie potencjału i możliwości polskiej armii we współdziałaniu z sojusznikami. – Ćwiczenia „Zima-17” z założenia miały stanowić poważne wyzwanie dla dowódców szczebla strategicznego i operacyjnego. Zgodnie z oczekiwaniami podczas realizacji zadań poczyniono wiele spostrzeżeń – mówi gen. bryg. Maciej Jabłoński, szef Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia – P3/P7 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Scenariusz ćwiczeń odpowiadał współczesnym wyzwaniom stojącym przed wschodnią flanką NATO z uwzględnieniem aspektów krajowych i sojuszniczych. Jak zaznaczył minister Macierewicz, po raz pierwszy manewry dowódczo-sztabowe przebiegały według tak realistycznego ciągu zdarzeń. Głównym zadaniem treningu było sprawdzenie krytycznych zdolności państwa do obrony własnego terytorium wraz z wojennym systemem dowodzenia armią, dlatego szczegółowe informacje na temat ćwiczeń są niejawne.

– Rezultaty i przemyślenia będą przydatne do wypracowania rozwiązań poprawiających efektywność procesu planowania, organizowania oraz prowadzenia działań bojowych na wszystkich szczeblach dowodzenia. Analiza jest prowadzona w środowisku wielowymiarowym, wykraczającym poza działania militarne, z uwzględnieniem szeroko rozumianego otoczenia, w tym systemu obrony państwa. Pierwsze refleksje i opinie ćwiczących podmiotów są satysfakcjonujące, potwierdzają bowiem słuszność przyjętych założeń – ocenia gen. Jabłoński.

MC

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Wyścig zbrojeń nie ustaje
 
Kurs na dyplomację
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Abrams – czołg niepokonany w walce
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Afganistan. Czas wracać do domu
Powstanie było czymś niezwykłym
Żołnierze bez testów z WF-u
Raki dla 12 Brygady
Afghanistan: Going Back Home
Psy (w) WOT
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Cel: namierzyć okręt podwodny
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Co ze sprawdzianem z WF?
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Nagroda nie tylko od dowódcy
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Medalowy dzień Polaków!
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Lecieć między graniami
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Nowe książeczki wojskowe
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Pół roku pod egidą ONZ
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Żeglarki na kursie po medal
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Polak najlepszym podoficerem NATO
Poligon na miarę XXI wieku
Rozkaz: nie brać jeńców
NATO ćwiczy w Gruzji
Lider po amerykańsku
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
NATO Andersa
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
GROM, czyli gotowi ratować życie
Javelin gwarantuje skuteczność
Abramsy dla 1 Brygady
Rusza PKW Islandia
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Umowa na Mieczniki podpisana
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Course on Diplomacy
Military Doctor 2021
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Świętuj razem z żołnierzami!
Kontyngent do zmiany
Dwa zwycięstwa zapaśnika

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO