31 sierpnia, w wigilię 79. w rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz z okazji Dnia Weterana, mieszkańcy Żagania uczcili pamięć bohaterów największego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w historii.
79 lata temu, 1 września 1939 roku, najpierw na Wieluń, o godzinie 4:35 zostały zrzucone bomby lotnicze, a kilka minut później, o godzinie 4.45 padła pierwsza salwa z pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte. Rozpoczęła się tym samym II wojna światowa, największy konflikt zbrojny w dziejach, który trawił Europę i Świat przez sześć lat, aż do 1945 roku i pochłonął kilkadziesiąt milinów ofiar. Obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej to oddanie czci oraz szacunku żołnierzom i bohaterom tragicznego września oraz walczącym na wszystkich wojennych frontach.
W Żaganiu na wspólnym apelu przy Pomniku ku czci Alianckich Jeńców Wojennych, obok muzeum im poświęconego, stanęli weterani, kombatanci, harcerze, przedstawiciele władz lokalnych, przybyli mieszkańcy miasta oraz żołnierze Czarnej Dywizji. Odbywające się z tej okazji uroczyste apele w miejscach splamionych daniną krwi, pod pomnikami symbolizującymi walkę i bohaterstwo żołnierza polskiego, stanowią stały element służby w jednostkach wojskowych Czarnej Dywizji.
Podczas uroczystości odczytano apel pamięci, a wojskowa asysta honorowa, dla upamiętnienia bohaterów oddała salwę. Następnie pod Pomnikiem ku czci Alianckich Jeńców Wojennych złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. W czasie uroczystości kompanię honorową wystawił żagański 11. batalion dowodzenia pod dowództwem porucznika Tomasza Traczuka, a Orkiestra Wojskowa z Żagania zapewniła oprawę muzyczną.
Uroczystości nieprzypadkowo odbyły się na terenie Muzeum Obozów Jenieckich. W tamtych trudnych dniach 1939 roku Żagań (Sagan) stał się miejscem, gdzie Urząd ds. Jeńców Wojennych III Rzeszy utworzył kompleks obozów jenieckich tzw. Mannschafts-Stammlager Stalag VIIIC, w którym po zakończeniu kampanii wrześniowej przebywało ponad 40 tysięcy polskich jeńców wojennych. W następnych latach w obozie tym przebywali jeńcy wojenni z Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Jugosławii, Włoch, Czechosłowacji, Holandii, Kanady, czy też z USA. Obóz żagański w 1944 roku był miejscem najsłynniejszej ucieczki więźniów wojennych, która stała się kanwą znanego filmu z 1963 roku „Wielka ucieczka”. W nocy z 24 na 25 marca 1944 roku tunelem „Harry” uciekło 76 więźniów, z których nie schwytano tylko 3 uciekinierów, a 50 z pośród nich na rozkaz Hitlera rozstrzelano.
Tekst: mjr Artur Pinkowski
autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło
komentarze