moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wielka Defilada Niepodległości

Ulicami Warszawy przedefilowało tysiąc żołnierzy, przejechało 200 wojskowych pojazdów, a w powietrze wzbiło się sto maszyn. Wielką Defiladę Niepodległości otworzył minister Mariusz Błaszczak, a prezydent Andrzej Duda zapowiedział szybsze zwiększenie wydatków na obronność do 2,5% PKB. – Bo nie ma nic cenniejszego niż życie żołnierza – podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych.

– Dziś widzimy żołnierzy na wspaniałej defiladzie Wojska Polskiego. My, Polacy jesteśmy z Was, naszych obrońców, niesłychanie dumni – mówił prezydent Andrzej Duda, podczas inauguracji Wielkiej Defilady Niepodległości. – Dziękujemy Wam za to, że dzielnie stajecie także w obronie innych – podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych. Prezydent zwrócił uwagę, że wielu żołnierzy, w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych pełni służbę poza granicami kraju. Podziękował także ochotnikom, którzy zdecydowali się zasilić szeregi wojsk obrony terytorialnej. – To służba ochotnicza, która wzmacnia potencjał naszej armii – mówił. – Jest służbą tych, którzy czują patriotyczną potrzebę stawania do obrony ojczyzny, jeśli zajdzie taka potrzeba – podkreślił.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP przypomniał także, że w Polsce stacjonują wojska sojusznicze. – Cieszymy się z obecności armii Stanów Zjednoczonych, ale chcielibyśmy, żeby była to obecność stała – mówił. – Jest nam ona potrzebna, bo pokaz siły sojuszniczej, tego, że jesteśmy razem odstrasza każdego potencjalnego napastnika – zaznaczył. Podkreślił też, że mimo wsparcia US Army, będziemy dążyć do tego, aby polska armia była „jak najsilniejsza i w jak największym stopniu była w stanie samodzielnie zagwarantować nasze bezpieczeństwo”. – Uczynimy wszystko, aby polska armia była lepiej wyposażona, programy modernizacyjne zostały zrealizowane, a wydatki na obronność zwiększane – powiedział Andrzej Duda. Dotychczasowe plany zakładały, że od 2030 roku na ten cel ma być przeznaczone 2,5 proc PKB (obecnie jest 2%). Jednak prezydent zapowiedział, że jeśli sytuacja gospodarcza na to pozwoli, wydatki na wojsko wzrosną już sześć lat wcześniej, czyli już w roku 2024. – To cel bardzo ambitny, ale modernizacja polskiej armii jest potrzebna – podkreślił. Zwierzchnik sił zbrojnych wyjaśnił, że chodzi o to, aby żołnierze mieli „nowoczesną broń, która uplasuje ich wśród najlepiej wyposażonych armii świata”. – Zasługują na to, by bronić ojczyzny w sposób jak najbardziej bezpieczny dla siebie, bo nie ma nic cenniejszego niż życie żołnierza – zaznaczył prezydent Duda.

Za zaangażowanie w służbę podziękował żołnierzom także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Święto Wojsko Polskiego to wasze święto. Dziękuję Wam za codzienną służbę, poświęcenie i za to, że w rozmowach z dowódcami sił NATO mogę usłyszeć najwyższe oceny waszego profesjonalizmu – mówił minister otwierając Wielką Defiladę Niepodległości. – Żołnierze Wojska Polskiego, jesteśmy z Was dumni, jesteście dumą narodu polskiego i obrońcami polskiej wolności – podkreślał minister.

Zarówno prezydent, jaki i szef resortu obrony przypominali, że tegoroczne Święto Wojska Polskiego odbywa się w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także 98 lat po zwycięskiej Bitwie Warszawskiej. – Polscy żołnierze obronili wtedy Europę przed czerwoną zarazą. Kto wie, co by się stało, gdyby nie męstwo Polaków, którzy zatrzymali Sowietów na przedpolach Warszawy? – pytał retorycznie prezydent. – Wówczas Wojsko Polskie wykazało się niezwykłym heroizmem, zadziwiło świat, a Bitwa Warszawska przeszła do historii, jako jedna z decydujących o losach świata – podkreślał Mariusz Błaszczak.

Tegoroczna defilada była największą, jaką dotychczas zorganizowano z okazji Święta Wojska Polskiego. Aby umożliwić prezentację jak największej ilości sprzętu zmieniono nawet trasę przejazdu – tysiąc żołnierzy, 200 wojskowych pojazdów defilowało po warszawskiej Wisłostradzie, a nie jak dotychczas – Alejami Ujazdowskimi.

Uroczysty pokaz zainaugurował przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”, następie zaprezentowały się pododdziały piesze reprezentujące wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Chwilę potem rozpoczęła się defilada powietrzna, potem pokaz pojazdów kołowych i gąsiennicowych. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, wojsko zaprosiło warszawiaków i turystów na piknik.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1534433160
Moim zdanie defilada jest zbyt skąpa, należy co roku pokazywać Żołnierzom kogo bronią ... . To jest najważniejsze święto, duma i wyróżnienie dla Nich.
DB-3F-9C-53

Wojna w świętym mieście, epilog
 
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zachować właściwą kolejność działań
Kolejne FlyEle dla wojska
Głos z katyńskich mogił
Sprawa katyńska à la española
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Italii, za wolność waszą i naszą
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Charge of Dragon
Przygotowania czas zacząć
NATO na północnym szlaku
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Na straży wschodniej flanki NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strażacy ruszają do akcji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Ramię w ramię z aliantami
Szarża „Dragona”
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Święto stołecznego garnizonu
Gunner, nie runner
Kadisz za bohaterów
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
SOR w Legionowie
Front przy biurku
Wojna na detale
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO on Northern Track
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Barwy walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO