moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wielka Defilada Niepodległości

Ulicami Warszawy przedefilowało tysiąc żołnierzy, przejechało 200 wojskowych pojazdów, a w powietrze wzbiło się sto maszyn. Wielką Defiladę Niepodległości otworzył minister Mariusz Błaszczak, a prezydent Andrzej Duda zapowiedział szybsze zwiększenie wydatków na obronność do 2,5% PKB. – Bo nie ma nic cenniejszego niż życie żołnierza – podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych.

– Dziś widzimy żołnierzy na wspaniałej defiladzie Wojska Polskiego. My, Polacy jesteśmy z Was, naszych obrońców, niesłychanie dumni – mówił prezydent Andrzej Duda, podczas inauguracji Wielkiej Defilady Niepodległości. – Dziękujemy Wam za to, że dzielnie stajecie także w obronie innych – podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych. Prezydent zwrócił uwagę, że wielu żołnierzy, w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych pełni służbę poza granicami kraju. Podziękował także ochotnikom, którzy zdecydowali się zasilić szeregi wojsk obrony terytorialnej. – To służba ochotnicza, która wzmacnia potencjał naszej armii – mówił. – Jest służbą tych, którzy czują patriotyczną potrzebę stawania do obrony ojczyzny, jeśli zajdzie taka potrzeba – podkreślił.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP przypomniał także, że w Polsce stacjonują wojska sojusznicze. – Cieszymy się z obecności armii Stanów Zjednoczonych, ale chcielibyśmy, żeby była to obecność stała – mówił. – Jest nam ona potrzebna, bo pokaz siły sojuszniczej, tego, że jesteśmy razem odstrasza każdego potencjalnego napastnika – zaznaczył. Podkreślił też, że mimo wsparcia US Army, będziemy dążyć do tego, aby polska armia była „jak najsilniejsza i w jak największym stopniu była w stanie samodzielnie zagwarantować nasze bezpieczeństwo”. – Uczynimy wszystko, aby polska armia była lepiej wyposażona, programy modernizacyjne zostały zrealizowane, a wydatki na obronność zwiększane – powiedział Andrzej Duda. Dotychczasowe plany zakładały, że od 2030 roku na ten cel ma być przeznaczone 2,5 proc PKB (obecnie jest 2%). Jednak prezydent zapowiedział, że jeśli sytuacja gospodarcza na to pozwoli, wydatki na wojsko wzrosną już sześć lat wcześniej, czyli już w roku 2024. – To cel bardzo ambitny, ale modernizacja polskiej armii jest potrzebna – podkreślił. Zwierzchnik sił zbrojnych wyjaśnił, że chodzi o to, aby żołnierze mieli „nowoczesną broń, która uplasuje ich wśród najlepiej wyposażonych armii świata”. – Zasługują na to, by bronić ojczyzny w sposób jak najbardziej bezpieczny dla siebie, bo nie ma nic cenniejszego niż życie żołnierza – zaznaczył prezydent Duda.

Za zaangażowanie w służbę podziękował żołnierzom także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Święto Wojsko Polskiego to wasze święto. Dziękuję Wam za codzienną służbę, poświęcenie i za to, że w rozmowach z dowódcami sił NATO mogę usłyszeć najwyższe oceny waszego profesjonalizmu – mówił minister otwierając Wielką Defiladę Niepodległości. – Żołnierze Wojska Polskiego, jesteśmy z Was dumni, jesteście dumą narodu polskiego i obrońcami polskiej wolności – podkreślał minister.

Zarówno prezydent, jaki i szef resortu obrony przypominali, że tegoroczne Święto Wojska Polskiego odbywa się w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także 98 lat po zwycięskiej Bitwie Warszawskiej. – Polscy żołnierze obronili wtedy Europę przed czerwoną zarazą. Kto wie, co by się stało, gdyby nie męstwo Polaków, którzy zatrzymali Sowietów na przedpolach Warszawy? – pytał retorycznie prezydent. – Wówczas Wojsko Polskie wykazało się niezwykłym heroizmem, zadziwiło świat, a Bitwa Warszawska przeszła do historii, jako jedna z decydujących o losach świata – podkreślał Mariusz Błaszczak.

Tegoroczna defilada była największą, jaką dotychczas zorganizowano z okazji Święta Wojska Polskiego. Aby umożliwić prezentację jak największej ilości sprzętu zmieniono nawet trasę przejazdu – tysiąc żołnierzy, 200 wojskowych pojazdów defilowało po warszawskiej Wisłostradzie, a nie jak dotychczas – Alejami Ujazdowskimi.

Uroczysty pokaz zainaugurował przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”, następie zaprezentowały się pododdziały piesze reprezentujące wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Chwilę potem rozpoczęła się defilada powietrzna, potem pokaz pojazdów kołowych i gąsiennicowych. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, wojsko zaprosiło warszawiaków i turystów na piknik.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1534433160
Moim zdanie defilada jest zbyt skąpa, należy co roku pokazywać Żołnierzom kogo bronią ... . To jest najważniejsze święto, duma i wyróżnienie dla Nich.
DB-3F-9C-53

Konsekwentnie dąży do celu
 
Atak o świcie
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
16 Dywizja świętuje
Stawia na dobrą komunikację
Abramsy jadą na ukraiński front
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Wirtualna walka na morzu
"Jesienny ogień” z ministrem
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Armia: Żołnierze, badajcie się!
FA-50 doleciały!
Czerwona powódź
Plan misji „Air Defender”
Brązowa czwórka podwójna
Przysięga w Kolnie
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Polsko-koreańskie rozmowy
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Samoloty C-295M w Wojsku Polskim służą już 20 lat!
Odliczanie do przysięgi
LITPOLUKRBRIG z nowym dowódcą
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Okręt w matni, załoga walczy
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Armia wraca na wschód Polski
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Kurs na rozwój
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Wojsko pomoże Słoweńcom
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladem profesjonalistów
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Mała Narew już w Gołdapi
Gdy zagraża ogień
Dwa medale w Budapeszcie
RBN o rezultatach szczytu NATO
Raki dla podhalańczyków
Ahoj, Dni NATO!
F-16 i Hercules wylądują na drodze
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Murem za polskim mundurem
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Szwedzi na „Czernickim”
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Szef rządu w Łuczniku
Wyższe diety za służbę na granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO