moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tysiąc kilometrów na stulecie Niepodległej

Terytorialsi uczczą stulecie odzyskania niepodległości, organizując w sierpniu specjalny bieg. W ciągu czterech dni jego uczestnicy pokonają ponad tysiąc kilometrów. Pobiegną wzdłuż Wisły. Jedna grupa wystartuje u źródła rzeki, druga – przy jej ujściu. Spotkają się przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odbędzie się uroczyste zakończenie sztafety niepodległości.

Sztafeta niepodległości rozpocznie się 11 sierpnia, a zakończy 14 sierpnia tuż przed Świętem Wojska Polskiego. Wystartuje w niej przynajmniej 48 osób. W podstawowym składzie będą żołnierze i pracownicy wojsk obrony terytorialnej, ale do wspólnego biegu zostaną zaproszeni także przedstawiciele innych rodzajów sił zbrojnych, członkowie wojskowych klubów biegacza oraz cywile, którzy planują wstąpić do WOT.

Terytorialsi z podstawowego składu sztafety utworzą dwie grupy zadaniowe: „źródło” i „ujście”. Po dwóch zawodników z każdej z nich będzie musiało przebiec 10 km w tempie przynajmniej 7 min/km. – Bieg będzie odbywał się całodobowo, a jego trasa będzie wiodła jak najbliżej koryta Wisły – wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Dowódca wojsk obrony terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła zwraca uwagę na to, że w WOT służą ludzie nieszablonowi. Dlatego też właśnie w taki niecodzienny sposób terytorialsi chcieli uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości. – W WOT pełnią służbę ludzie z pasją. Dzięki temu możemy aktywnie kształtować sprawność fizyczną i postawy patriotyczne. Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości to dobry czas na niełatwe wyzwania. Będzie to również wyraz hołdu dla tych, którym tę wolność zawdzięczamy – podkreśla gen. Kukuła. Dowódca WOT przyznaje także, że pomysłodawcą sztafety niepodległości jest Marek Łapiński, wiceminister obrony narodowej. Początkowo bieg miał się odbyć w listopadzie, bliżej Narodowego Święta Niepodległości. Ostatecznie jednak sztafetę zaplanowano na sierpień.

11 sierpnia na południu Polski z Białej i Czarnej Wisełki wystartuje grupa „źródło”. Biegacze na zmianę będą musieli pokonać w trzy dni odległość 620 km, co zajmie im około 72 godzin. Natomiast grupa „ujście” wystartuje 12 sierpnia z Mikoszewa na północy kraju. Terytorialsi będą mieli do pokonania 480 km w ciągu 56 godzin. Zgodnie z planem oba zespoły dotrą na metę, czyli na błonia Stadionu Narodowego, 14 sierpnia. Uroczyste zakończenie sztafety odbędzie się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. – Trasę ze Stadionu Narodowego do Grobu Nieznanego Żołnierza pokonają wszyscy uczestnicy sztafety z flagami. To będzie niezwykłe wydarzenie – zapowiada ppłk Pietrzak.

Chętni do udziału w biegu mogą się zgłaszać do 13 lipca. Wniosek można składać drogą służbową albo wysyłając e-maila na adres: sztafeta100@gmail.com. W zgłoszeniu poza imieniem, nazwiskiem i jednostką wojskową warto także podać swój życiowy czas na dystansie 10 km z ostatnich dwóch lat oraz dane niezbędne do przygotowania stroju sportowego: wzrost i rozmiar obuwia. – Mamy już ponad 20 zgłoszeń. Piszą do nas żołnierze z innych rodzajów sił zbrojnych oraz cywile. Biegacze spoza WOT będą mogli wystartować w dodatkowym składzie lub na tzw. odcinkach otwartych. W pierwszej kolejności czekamy na terytorialsów i pracowników WOT-u. Osoby zakwalifikowane do sztafety otrzymają od nas odpowiedź po 13 lipca – zaznacza rzecznik wojsk obrony terytorialnej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
They Will Check The Training Results in Combat
Orzeł dla bohaterów
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wszystkie misje AWACS-a
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pytania o europejską tarczę
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Bohater odtrącony
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
Na straży nieba
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal
Wioślarze i triatlonistka na podium
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Śladami ojca
Gry wojenne w szkoleniu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie
W obronie wschodniej flanki NATO
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Mobilne dowodzenie
By Polska była bezpieczna
Flota Bayraktarów w komplecie
Polki pobiegły po srebro!
Abramsy w pętli
Polska wiktoria na Monte Cassino
Krwawa noc pośród puszczy
Po przeprawie ruszyli do walki
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO