W środę, 13 czerwca w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych odbyło się posiedzenie Senackiej i Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Celem wizyty było zapoznanie parlamentarzystów z zadaniami i funkcjonowaniem CPdMZ.
Komendant płk Paweł Chabielski zaprezentował jednostkę wskazując dotychczasowe osiągnięcia. Wspomniał także o wyzwaniach, jakie stoją przed kieleckim Centrum. Senatorowie i posłowie zapoznali się ze sprzętem oraz wyposażeniem, jakim na co dzień posługują się żołnierze służący w CPdMZ oraz salą tradycji. Oprócz tego parlamentarzyści mogli zobaczyć pokaz walki wręcz, a także działalność żołnierzy współpracy cywilno-wojskowej podczas wykonywania zadań.
Jak powiedział senator Jarosław Rusiecki przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej: - Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych to uniwersytet jeżeli chodzi o misje zagraniczne, bowiem doświadczenie żołnierzy służących w Kielcach jest niezwykle cenne. Senator dodał także, że kadra Centrum ukierunkowuje zainteresowania przyszłych „misjonarzy”, a także poszerza wiedzę żołnierzy szkolących się w CPdMZ.
- Myślę, że te potrzeby, o których rozmawialiśmy, zostaną zrealizowane. Jednostka ma bardzo głębokie tradycje, począwszy od "czwartaków", którzy bronili Westerplatte. Bukówka zasługuje na czołowe miejsce w kraju – podkreśla poseł PO Leszek Ruszczyk. Adam Cyrański, poseł niezrzeszony, uważa, że Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych posiada wykwalifikowane kadry oraz dobry sprzęt. Jak mówi, ma odpowiednie porównanie, bowiem odwiedził wiele jednostek wojskowych na terenie całego kraju.
Komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych płk Paweł Chabielski ma świadomość wyzwań, jakie stoją przed jednostką. - Zapoznanie parlamentarzystów z codzienną działalnością Centrum stanowi niezbędny element wzajemnego zrozumienia, a także przyszłej współpracy – dodaje pułkownik.
Wizyta zakończyła się złożeniem kwiatów w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, przed tablicą upamiętniającą rozbicie więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w sierpniu 1945 roku przez oddziały Antoniego Hedy „Szarego” i uwolnienie przetrzymywanych tam więźniów w tym wielu żołnierzy AK.
Tekst: por. Katarzyna Rzadkowska
autor zdjęć: por. Katarzyna Rzadkowska
komentarze